Постанови
Архієрейського собору Української Православної Церкви Київського Патріархату
27 липня 2019 року
1. Архієрейський Собор розглянув церковну ситуацію в Україні після отримання Томосу про автокефалію Української Православної Церкви 6 січня 2019 року. Отримання Томосу стало ейфорією в Церкві і суспільстві, але ця радість виявилася ілюзорною. Фактично, Томос був направлений на ліквідацію Української Православної Церкви Київського Патріархату. Москва задоволена намаганням знищення Київського Патріархату.
2. Керівництво Православної Церкви України, після отримання Томосу, всілякими методами намагається знищити Українську Православну Церкву Київського Патріархату. Заради цього керівництво ПЦУ прийняло постанову про перереєстрацію статутів єпархій Київського Патріархату на статути іншої юрисдикції – Православної Церкви України. Зараз йде перереєстрація парафіяльних статутів Київського Патріархату на парафіяльні статути ПЦУ. Часто це звершується незаконними, насильницьким методами і рейдерськими захопленями. Таким чином захоплено Свято-Феодосіївський ставропігіальний чоловічий монастир у м. Києві та Успенську Церкву в м. Києві (Пирогоща).
3. Архієрейський Собор засуджує дії керівництва ПЦУ щодо захоплення храмів і монастирів Київського Патріархату. Воно, тобто керівництво, несе відповідальність за це перед Богом, за розпалення відкритої ворожнечі в українському православ’ї – неприязні відношення між віруючими людьми. Собор також нагадує про юридичну відповідальність перед законом за грубе порушення прав людини та релігійної свободи.
4. Міністерство культури України незаконно зняло з реєстрації Київську Патріархію Української Православної Церкви Київського Патріархату та статут у новій редакції Української Православної Церкви Київського Патріархату. Київська Патріархія не припинила свого існування, бо Патріарх залишився керівником Київської Патріархії у м. Києві, згідно постанови Священного Синоду ПЦУ від 5 лютого 2019 року. Патріарх не подавав статуту Київської Патріархії на перереєстрацію, як інші єпархії УПЦ Київського Патріархату. Крім того, Помісний Собор УПЦ Київського Патріархату, 20 червня 2019 року не затвердив постанову архієрейського, чи так званого Помісного Собору від 15 грудня 2018 року, бо це був не Помісний Собор, а зібрання підписів архієреїв про умовну ліквідацію УПЦ Київського Патріархату на вимогу Вселенського Константинопольського Патріарха Варфоломія. Без умовної ліквідації Київського Патріархату не могло бути Об’днавчого Собору Помісних Церков 15 грудня 2018 року і надання Томосу про автокефалію. Навпаки, Помісний Собор УПЦ Київського Патріархату 20 червня 2019 року постановив, що Українська Православна Церква Київського Патріархату продовжує своє існування і діяльність на благо українського народу і української Держави.
5. Архієрейський Собор змушений зі скорботою визнати неприпустиме втручання Міністерства культури України у внутрішнє життя Церкви. Своїми діями Міністерство культури України знищує Православну Церкву, яка є єдиною незалежною від іноземних центрів. Кому, у такому випадку, служить Міністерство культури?
6. Архієрейський Собор звертається до Президента України Володимира Олександровича Зеленського і до Прем’єр-міністра України з наполегливим проханням припинити незаконне втручання Міністерства культури України у внутрішнє життя Церкви.
7. Архієрейський Собор також звертається до громадських, правозахисних організацій, української інтелігенції, до українського козацтва та всіх громадян України з проханням не допустити незаконної ліквідації Української Православної Церкви Київського Патріархату, яка є справжньою захисницею духовних інтересів українського народу, про що свідчить підтримка Церквою української армії і волонтерського руху.
Патріарх Київський і всієї Руси-України ФІЛАРЕТ
Митрополит Білгородський і Обоянський ІОАСАФ
Єпископ Харківський і Богодухівський ІЛЛЯ
Єпископ Валуйський ПЕТРО
Єпископ Васильківський АНДРІЙ