Журнали засідання Священного Синоду 13 грудня 2012 р.

13 грудня 2012 р. під головуванням Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета відбулося засідання Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.

ЖУРНАЛ № 41

ЗАСІДАННЯ СВЯЩЕННОГО СИНОДУ
УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ

від  13 грудня 2012 року під головуванням Святійшого Патріарха
Київського і всієї Руси-України ФІЛАРЕТА

СЛУХАЛИ:

Повідомлення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про обговорення Помісними Православними Церквами проблеми скликання Всеправославного Собору та способу прийняття рішень як у процесі підготовки до Собору, так і безпосередньо на Соборі.

ДОВІДКА:

З надісланих Константинопольським Патріархом Варфоломієм листів до Помісних Православних Церков стало відомо, що скликання Всеправославного Собору, підготовка до якого ведеться понад 40 років, наштовхнулося на перешкоди.

Зокрема, на проведених нарадах виявилося, що між Православними Церквами немає згоди у питанні способу проголошення Церкви автокефальною, у питанні диптихів (порядку старшинства Предстоятелів), а також у питанні – яким чином, консенсусом чи більшістю голосів, повинні прийматися рішення у процесі підготовки та під час роботи Собору.

Його Святість Вселенський Патріарх Варфоломій запропонував Помісним Церквам висловити свою позицію щодо порушених проблем, а також визначитися – чи проводити Всеправославний Собор лише з питань, які узгоджені (без питань автокефалії та диптихів), чи продовжити роботу з його підготовки до досягнення порозуміння, або відкласти Собор на невизначений термін.     

УХВАЛИЛИ:

1. Вкотре  підкреслити, що вирішення питання про автокефалію без участі та врахування позиції Церков, які зараз претендують на визнання власної автокефалії (Української Православної Церкви Київського Патріархату, Македонської Православної Церкви, Чорногорської Православної Церкви та Православної Церкви в Америці) суперечить соборним традиціям Православної Церкви, самому Священному Писанню, яке закликає вислухати сторони, перш ніж виносити судження. Саме тому будь-яке рішення щодо автокефалії, винесене в той чи інший спосіб без участі вказаних Церков, не розв’яже проблеми та залишиться безплідним.

2. Спираючись на майже двотисячолітню історію проведення Церквою соборів різного рівня засвідчити, що на розгляд соборів завжди виносилися найбільш гострі питання, що турбують церковну повноту. Такими, на даному етапі буття Православної Церкви, очевидно є питання автокефалії та питання екуменізму. Без розгляду цих питань і прийняття за ними рішень проведення Всеправославного Собору стає недоцільним.

3. Соборна традиція, в тому числі історія проведення Вселенських Соборів, свідчить, що рішення на них завжди приймалися більшістю присутніх – інакше би не було можливим засудження єресей, адже єретики завжди виступали проти православних соборних постанов.

Разом з тим не завжди більшість зібраних на соборі була на боці правди, про що свідчать лже-собори або відкинуті Церквою постанови соборів, як, наприклад, – Розбійничий собор 449 р., «Вселенський собор» іконоборців, собори, які засудили святителя Іоана Золотоустого, Ферраро-Флорентійський собор та проголошена ним унія з латинською Церквою й інші подібні.

Тому, найперше, соборні постанови повинні спиратися не на людські міркування більшості чи меншості, історичний авторитет кафедр і їхніх Предстоятелів, а на Божественне Одкровення, Передання Церкви і Священне Писання, бути свідченням правди – навіть коли проти такої правди виступає якась частина чи сама більшість.

Адже остаточну силу соборним рішенням подає лише їх сприйняття (рецепція) всією повнотою Церкви, як дійсного втілення волі Духа Святого і соборного розуму.

4. Доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету надіслати листи Предстоятелям Помісних Православних Церков з викладом зазначеної позиції Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.


ЖУРНАЛ № 42

СЛУХАЛИ:

Повідомлення преосвященного Марка, єпископа Кіровоградського і Голованівського, про незаконне втручання органів влади у Кіровоградській області в діяльність релігійної громади св. Володимира УПЦ Київського Патріархату в смт. Новоархангельськ Кіровоградської області.

Наслідком такого втручання є незаконна реєстрація 30 листопада 2012 р. Кіровоградською облдержадміністрацією змін до Статуту вказаної громади та її підпорядкування Московському Патріархату. Через ці дії громада побоюється силового захоплення свого храму представниками Московського Патріархату та втрати можливості звершувати в ньому богослужіння.

ДОВІДКА:

Релігійна громада святого рівноапостольного князя Володимира в смт. Новоархангельськ Кіровоградської області та Кіровоградська єпархія УПЦ Київського Патріархату протягом останніх місяців неодноразово виступали із зверненнями до органів державної та місцевої влади з вимогою припинити незаконні спроби через створення фіктивної «паралельної» громади досягти передачі храму св. Володимира в смт. Новоархангельськ у відання Московського Патріархату.

Незважаючи на ці звернення 30 листопада 2012 р. розпорядженням № 729-р Кіровоградської ОДА за підписом заступника голови В. Серпокрилова було зареєстровано незаконні зміни до статуту вказаної парафії, внаслідок яких вона визнана парафією Московського Патріархату.

З боку громади та єпархії було подано позов до адміністративного суду щодо визнання дій обласної адміністрації незаконними.

Разом з тим за наявною інформацією представниками Московського Патріархату за підтримки місцевої влади готується силове захоплення храму св. Володимира в смт. Новоархангельськ з метою його передачі фіктивній і незаконно створеній владою громаді Московського Патріархату.      

УХВАЛИЛИ:

1. Висловити занепокоєння і протест проти дій Кіровоградської обласної державної адміністрації, яка всупереч документально зафіксованому волевиявленню реально діючої громади УПЦ КП святого рівноапостольного Володимира в смт. Новоархангельськ Кіровоградської області надалі залишатися в складі Київського Патріархату, взяла до уваги і зареєструвала прийняті фіктивною «громадою» зміни до Статуту парафії, внаслідок чого парафія проти своєї волі за документами була переведена під владу Московського Патріархату.

2. Закликати громадськість і патріотичні організації встати на захист прав вірних Київського Патріархату в смт. Новоархангельськ, не допустити силового відібрання у громади її храму.

3. Доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету звернутися до Президента України В. Ф. Януковича з листом, в якому викласти протест проти незаконних дій Кіровоградської ОДА та просити Главу держави втрутитися у ситуацію і захистити права віруючих Київського Патріархату.

ЖУРНАЛ № 43

СЛУХАЛИ:

Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про прийняття Верховною Радою України і підписання Президентом України як Законів України законопроектів №10492  «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (Закон № 5492-VI) та №10221 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо діяльності Міністерства юстиції, Міністерства культури, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів, а також Державного космічного агентства)» (Закон №5461-VI). Зазначені Закони викликали негативну реакцію серед віруючих та в суспільстві.

ДОВІДКА:

Верховною Радою України були прийняті, а Президентом України підписані Закони № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр…» та №5461-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України…».

Зазначені Закони стосуються, окрім іншого, прав людини, в тому числі реалізації права на свободу совісті та віросповідання, закріпленого в Конституції України.

Священний Синод УПЦ Київського Патріархату, разом з іншими Церквами і релігійними організаціями України, громадськими діячами та експертами, звертався до Президента України з проханням використати право «вето» щодо зазначених законопроектів.

Президент України застосував право «вето» до законопроекту №10492 «Про Єдиний державний демографічний реєстр…», проте внесені до нього зміни мали частковий характер. Зокрема, у остаточній редакції закону віруючим надано право відмовитися від документів з імплантованим чіпом або від внесення інформації до такого чіпа. Проте відмовитися від самого включення різноманітних даних до Єдиного державного демографічного реєстру громадяни не матимуть можливості.

Після внесення запропонованих Президентом України поправок законопроект був повторно проголосований Верховною Радою України, підписаний Президентом України та набрав чинності як Закон № 5492-VI.

Незважаючи на однодушну позицію всіх членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій щодо необхідності застосування Главою держави права «вето» до законопроекту № 10221, яким серед іншого вносяться небажані та шкідливі зміни до базового Закону України «Про свободу совісті і релігійні організації», Президент України 21 листопада 2012 р. підписав зазначений законопроект, який набув чинності як Закон №5461-VI.

Разом з тим Глава держави дав доручення Кабінету міністрів України невідкладно внести на розгляд Верховної Ради України зміни до зазначеного закону, погоджені з Церквами і релігійними організаціями.

13 грудня 2012 р. в Міністерстві культури України відбулося засідання Робочої групи для опрацювання таких змін. В роботі групи від імені УПЦ Київського Патріархату взяв участь преосвященний Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський.        

УХВАЛИЛИ:

1. Констатувати, що на думку широкого кола експертів, громадських діячів, віруючих різних конфесій, Закон № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр (ЄДДР) та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» через створення єдиної бази даних про різноманітні аспекти життя громадянина порушує фундаментальні права людини (в тому числі право на приватне життя та захист від незаконного втручання в нього) та несе потенційну загрозу злочинного впливу на людину (в тому числі у сфері віросповідання) через незаконне використання даних реєстру.

Об’єм та різноманітність даних, які мають вноситися до ЄДДР, не мають прецедентів у світовому законодавстві, в той час як можливість повного збереження цих даних від стороннього втручання чи незаконного використання є сумнівною.

У зв’язку з цим для забезпечення повноцінного додержання прав людини вказаний Закон має бути скасовано або принципово змінено.

2. Відзначити, що УПЦ Київського Патріархату не має принципових заперечень проти використання сучасних технологій ідентифікації особи за біометричними даними, в разі, коли в цьому є потреба (наприклад, при поїздках закордон).

Однак, на нашу думку, немає істотної потреби такі новітні технології застосовувати у внутрішніх паспортах громадянина України чи інших внутрішніх документах.
 
Перелік даних у внутрішніх та закордонних паспортах, у відповідності до поширених у світі норм і практики, повинен бути жорстко обмежений і не має істотно перевищувати того переліку даних, який зараз міститься у діючих паспортах громадянина України і які є обов’язковими для отримання візи чи можливості безвізового в’їзду до провідних країн світу.

3. Доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету від імені Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату звернутися до Президента України, Кабінету міністрів України та народних депутатів України з проханням невідкладно розробити та прийняти на заміну Закону № 5492-VI новий Закон України, яким би скасовувалося створення Єдиного державного демографічного реєстру, забезпечувалося би право громадян на відмову від внесення до державних баз даних надлишкової інформації, створювалися би механізми надійного захисту біометричних та інших паспортних даних від незаконного доступу та використання.

4. Враховуючи відсутність в Україні в цілому проблеми утисків за національною ознакою (при наявності мінімального числа випадків подібних проявів), відзначаючи важливість для переважної більшості громадян України власної національної приналежності, вважати доречним підтримати пропозиції повернути до паспорта громадянина України і свідоцтва про народження відомості про національність особи або, у крайньому разі, можливість за бажанням вносити такі відомості.

5. У зв’язку з введенням в дію Закону №5461-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України…», яким внесено зміни до Закону України «Про свободу совісті і релігійні організації», а також враховуючи доручення Президента України Кабінету міністрів України невідкладно внести на розгляд Верховної Ради України погоджені з Церквами і релігійними організаціями зміни до зазначеного Закону №5461-VI – доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету від імені Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату звернутися з проханням до Глави держави, Кабінету міністрів України та народних депутатів України зробити все необхідне для того, щоби у найближчий час такі погоджені з Церквами і релігійними організаціями зміни до Закону №5461-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України…» було внесено і схвалено.

6. Разом з тим, враховуючи особливий характер державно-церковних відносин, існуючі міжконфесійні конфлікти та небезпеку їх загострення, звернути увагу представників держави на хибність і потенційну небезпечність практики внесення змін до законодавства про свободу совісті не лише без попереднього обговорення і погодження з Церквами і релігійними організаціями, але й всупереч їх консолідованій позиції.

Приклад прийняття Закону №5461-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України…» свідчить про недостатній розвиток реального державно-церковного діалогу та про недосконалість механізмів його ведення і реалізації досягнутих результатів.     

ЖУРНАЛ № 44

СЛУХАЛИ:

Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про необхідність відкриття духовного навчального закладу УПЦ Київського Патріархату на сході України.

УХВАЛИЛИ:

1. Відкрити в м. Дніпропетровську з 2013-2014 навчального року Дніпропетровську духовну семінарію, провівши влітку 2013 р. набір студентів на 1 курс семінарії.

2. Затвердити Статут Дніпропетровської духовної семінарії та передати його на реєстрацію до відповідних державних органів.

3. Синодальному управлінню у справах духовної освіти (Учбовому комітету) внести пропозицію щодо кандидатури ректора Дніпропетровської духовної семінарії та підготувати пропозиції щодо викладачів ДДС.   

ЖУРНАЛ № 45

СЛУХАЛИ:

Інформацію Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про надання преосвященним Михаїлом, митрополитом Луцьким і Волинським, благословення на підготовку до створення при Волинській православній богословській академії «Інституту дослідів православ’я Волині».

ДОВІДКА:

У відповідь на запит голови Синодального управління у справах духовної освіти преосвященного Епіфанія, архієпископа Переяслав-Хмельницького і Бориспільського, преосвященний Михаїл, митрополит Луцький і Волинський, письмово повідомив, що до нього в травні 2012 р. «звернулася Вчена Рада Волинської православної богословської академії з ідеєю створення при Академії інституту дослідів православ’я Волині». У відповідь на це прохання преосвященний митрополит Михаїл «благословив вивчення та розробку даного питання (створення проектної документації: статуту, договорів про співпрацю з ВНЗ, практичного функціонування тощо)…».

Разом з тим Статутом про управління УПЦ Київського Патріархату питання статутів духовних навчальних закладів та внесення змін до них віднесено до обов’язків Священного Синоду (Розділ V, 22, пункт «й»).

В ході братської дискусії між архієреями було також порушене питання про запровадження у Волинській єпархії з благословення преосвященного митрополита Михаїла різноманітних нововведень у такі богослужбові та церковні традиції, які мають загальноцерковне значення.      

УХВАЛИЛИ:

1. Вказати преосвященному Михаїлу, митрополиту Луцькому і Волинському, що  відповідно до Статуту Церкви створення як в рамках Волинської православної богословської академії, так і окремо від неї будь-яких наукових чи навчальних закладів, пов’язаних з УПЦ Київського Патріархату, потребує благословення Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.

Враховуючи, що діяльність таких закладів має загальноцерковне значення, у відповідності до 34 Апостольського правила єпархіальний архієрей, перш ніж робити будь які дії щодо створення закладу, зобов’язаний отримати пораду і благословення з цього питання Предстоятеля Церкви.

З метою координації освітньої та наукової діяльності в УПЦ Київського Патріархату Священним Синодом створене Управління у справах духовної освіти (Учбовий комітет). Тому порушене Вченою Радою ВПБА питання про створення інституту, як таке, вирішення якого перевищує владу єпархіального архієрея, слід було направити для вивчення до вказаного Синодального управління.

2. Враховуючи, що Волинська православна богословська академія лише нещодавно була реорганізована з Волинської духовної семінарії, вважати недоцільним створення при ній будь-яких нових навчальних чи науково-дослідних структур.

Запропонувати зацікавленим науковцям проводити свою науково-дослідну діяльність в рамках існуючої структури ВПБА або у співпраці ВПБА з іншими ВНЗ.

3. Звернути увагу преосвященного Михаїла, митрополита Луцького і Волинського, що питання традиції звершення архієрейського богослужіння (вид і спосіб зустрічі та облачення, вид і використання архієрейського жезла), зовнішній вигляд облачення священнослужителів (використання герба єпархії, особливого виду головних уборів для чернецтва), традиції церковного протоколу (створення і використання прапора єпархії), введення нових богослужбових чинів (обнесення хреста  на Страсті Господні) мають не внутрішньо-єпархіальне, а загально-церковне значення.

Тому, у відповідності до 34 Апостольського правила, перш ніж впроваджувати будь-які нововведення, єпархіальний архієрей зобов’язаний отримати пораду і благословення Предстоятеля Церкви, а у важливих випадках – запропонувати ці питання для соборного рішення і підкоритися такому рішенню.

Існування у минулому чи в інших Помісних Церквах прикладів, за зразками яких впроваджуються згадані нововведення, не є підставою для прийняття в цих питаннях єпархіальним архієреєм одноосібного рішення.

У зв’язку з цим зобов’язати преосвященного Михаїла, митрополита Луцького і Волинського, отримати пораду і благословення Предстоятеля Церкви, Святійшого Філарета, Патріарха Київського і всієї Руси-України, щодо розв’язання питання впроваджених у Волинській єпархії нововведень.          

ЖУРНАЛ № 46

СЛУХАЛИ:

Пропозицію Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про призначення тимчасових членів Священного Синоду на 2013 рік.

УХВАЛИЛИ:

Призначити тимчасовими членами Священного Синоду на 2013 рік преосвященних :

1. Даміана, архієпископа Херсонського і Таврійського;

2. Кирила, єпископа Ужгородського і Закарпатського;

3. Марка, єпископа Кіровоградського і Голованівського.

 

ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТ

МИТРОПОЛИТ ЛЬВІВСЬКИЙ І СОКАЛЬСЬКИЙ ДИМИТРІЙ

МИТРОПОЛИТ БІЛГОРОДСЬКИЙ І ОБОЯНСЬКИЙ ІОАСАФ

АРХІЄПИСКОП МИКОЛАЇВСЬКИЙ І БОГОЯВЛЕНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР

АРХІЄПИСКОП ДОНЕЦЬКИЙ І МАРІУПОЛЬСЬКИЙ СЕРГІЙ

АРХІЄПИСКОП РІВНЕНСЬКИЙ І ОСТРОЗЬКИЙ ІЛАРІОН

АРХІЄПИСКОП ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І БОРИСПІЛЬСЬКИЙ ЕПІФАНІЙ

МИТРОПОЛИТ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ І ГАЛИЦЬКИЙ ІОАСАФ

АРХІЄПИСКОП ЖИТОМИРСЬКИЙ І ОВРУЦЬКИЙ ІЗЯСЛАВ

ЄПИСКОП ХАРКІВСЬКИЙ І БОГОДУХІВСЬКИЙ ЛАВРЕНТІЙ

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини