Журнали засідання Священного Синоду 13 травня 2011 р.

13 травня 2011 р. під головуванням Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета відбулося засідання Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.

 

ЖУРНАЛ № 7
ЗАСІДАННЯ СВЯЩЕННОГО СИНОДУ
УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ

від 13 травня 2011 року під головуванням Святійшого Патріарха
Київського і всієї Руси-України ФІЛАРЕТА

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про його участь 21 квітня 2011 р. у зустрічі Президента України Віктора Федоровича Януковича з керівниками Церков і релігійних організацій – членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.

ДОВІДКА:

З ініціативи Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, до складу якої входить і УПЦ Київського Патріархату, 21 квітня 2011 р. в приміщенні Адміністрації Президента України відбулася зустріч Глави держави Віктора Януковича з керівниками Церков і релігійних організацій – членів ВРЦ і РО. З боку держави участь у зустрічі також взяли віце-прем’єр міністр Віктор Тихонов, міністр культури Михайло Кулиняк, міністр освіти Дмитро Табачник, радник Президента України Ганна Герман, перший заступник міністра культури Юрій Богуцький.

УПЦ Київського Патріархату на зустрічі представляв Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, якого супроводжував секретар Священного Синоду єпископ Васильківський Євстратій.

У своєму слові Президент України В. Янукович, подякувавши присутнім за участь у зустрічі та відзначивши високий рівень міжконфесійної співпраці, сказав: «Хотів би чітко заявити свою принципову позицію: кожний громадянин має право сповідувати свою віру. Держава не втручається у справи релігійних громад, ставиться до них всіх з повагою, а свої стосунки з ними буде будувати виключно на чинній правовій базі. Так було, є і буде».

«Ми цілком усвідомлюємо делікатність цієї сфери. Розуміємо, що інколи бувають спекуляції – але це поодинокі випадки. Вважаю, що це нікому не подобається. Будь-яке розпалювання нездорових пристрастей навколо відносин між державою та Церквою ніколи не приносили і не приносять нікому користі. Україна є багатоконфесійною країною, що обумовлює проведення виваженої політики у релігійній сфері. Вона спрямована на створення сприятливих умов для діяльності релігійних організацій, забезпечення рівних прав і можливостей, утвердження терпимості та поваги між віруючими», – підкреслив Глава держави.

Надзвичайно важливим для забезпечення права на свободу совісті є розвиток відносин центральних і місцевих органів влади з релігійними організаціями у різних сферах, зауважив Президент. На його думку, широке поле роботи є зокрема в сфері освіти, трудових відносин, відповідної підтримки військових формувань.

«Повернення церковної власності має бути справою державної уваги і контролю» – про це також сказав Президент України, відзначивши надзвичайну чутливість церковних майнових питань. «Переконаний, що розв’язання цих проблем сприятиме відновленню історичної справедливості щодо віруючих», – сказав Глава держави.

Президент нагадав, що доручив відновити роботу Комісії з питань забезпечення реалізації прав релігійних організацій при Кабінеті Міністрів. Віктор Янукович також вважає за доцільне активізувати сприяння доброчинній діяльності Церкви. Окрім того, потребують розв’язання питання, пов’язані з тарифами на електроенергію та комунальні послуги.

«Важливим є вирішення проблеми трансляції духовно-просвітницьких програм на телебаченні, особливо враховуючи можливості релігійних організацій у запобіганні проявам аморальності, протидії екстремізму та іншим негативним явищам», – сказав Глава держави.

Президент відзначив, що за підсумками розмови дасть відповідні доручення Уряду та місцевим органам влади. Глава держави висловив переконання, що розмова дасть можливість зняти низку проблем, які тривалий час не знаходили урегулювання, і дасть новий імпульс для подальшої співпраці.

Також В. Янукович відзначив важливість участі Церков і релігійних організацій у розробці змін до законодавства, яке регулює їхню діяльність, а також те, що ці зміни мають бути плодом консенсусу.

Під час свого виступу Святійший Патріарх Філарет подякував Президенту України за проведення зустрічі з Радою Церков. Патріарх Філарет також висловив підтримку зусиллям Президента В. Януковича у відстоюванні державних інтересів України.

Особливу увагу Святійший Патріарх приділив стану суспільної моралі. Він також нагадав про необхідність поглиблювати викладання у школах християнської етики, сприяти висвітленню в ЗМІ позиції Церков, тощо.

На завершення виступу Патріарх Київський Філарет підкреслив, що нинішня зустріч демонструє рівне ставлення Глави держави до різних конфесій. «Ми просимо – зазначив Патріарх – щоби також рівне ставлення до різних Церков було і у місцевої влади. Бо зараз ми стикаємося з тим, що не всюди місцева влада виявляє рівне ставлення, тому просимо Вас, як Президента, зробити все можливе, щоби виправити ці недоліки». Патріарх також привітав В. Януковича з наступаючим святом Великодня і висловив найкращі побажання. Святійший Владика зазначив, що низку конкретних питань і пропозицій Київського Патріархату викладено у листі, який він після виступу і передав Главі держави.

Президент України за християнським звичаєм привітався з Патріархом Філаретом трикратним поцілунком та прийняв лист, подякувавши за вітання.

Загалом зустріч відбулася у конструктивній атмосфері та засвідчила взаємне бажання держави і конфесій до співпраці.

УХВАЛИЛИ:

1. Висловити задоволення з приводу проведення зустрічі Президента України Віктора Федоровича Януковича з Предстоятелем УПЦ Київського Патріархату, Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом та керівниками інших Церков і релігійних організацій, які входять до складу ВРЦ і РО. Висловити сподівання, що ця зустріч сприятиме подальшому налагодженню конструктивного діалогу і співпраці між державою та Церквами і релігійними організаціями.

2. Схвалити позицію Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, викладену в його виступі на зустрічі та у листі, переданому Президенту України В. Януковичу, як таку, що повною мірою відображає позицію УПЦ Київського Патріархату.

3. Відзначити важливість заяв Президента України В. Януковича щодо неухильного дотримання державою принципу рівного ставлення до всіх конфесій. Висловити сподівання, що представники органів влади та місцевого самоврядування прислухаються до слів Глави держави та у своїй діяльності будуть також дотримуватися принципу рівності всіх конфесій.

ЖУРНАЛ № 8

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про візит до УПЦ Київського Патріархату на його запрошення офіційної делегації Церкви Англії.

ДОВІДКА:

З 9 по 13 квітня 2011 р. в Києві на запрошення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета перебувала офіційна делегація Церкви Англії. До складу делегації входили єпископ Уейкфілду Стівен Платтен – голова літургічної комісії Англіканської Церкви, який також відповідає за екуменічні зв’язки, член Палати лордів Британського парламенту, а також два священики Церкви Англії – секретар Архієпископа Кентерберійського (духовного глави Англіканського співтовариства) у екуменічних справах канонік Джонатан Гудал і відомий англіканський богослов-літургіст, спеціаліст з православної літургіки канонік Х’ю Уайбру. Також делегацію супроводжував глава Баптистської Церкви Грузії архієпископ Малхаз Сонгулашвілі, який зараз займається у Англії науково-богословською діяльністю.

Метою приїзду делегації було встановлення офіційних і дружніх відносин між Церквою Англії та Українською Православною Церквою Київського Патріархату. Також під час візиту відбулися зустрічі делегації з представниками християнських церков України. Іноземна делегація мала можливість познайомилися із загальною релігійною ситуацією в Україні.

Перша частина делегації у складі священиків Джонатана Гудала і Х’ю Уайбру, а також архієпископ Малхаз Сонгулашвілі прибули до Києва в суботу, 9 квітня. Зранку в неділю, 10 квітня, вони були присутні за патріаршим богослужінням у Володимирському кафедральному соборі, після завершення якого мали можливість звернутися до віруючих. Далі гості мали спілкування у Патріаршій резиденції з Предстоятелем Київського Патріархату Святійшим Патріархом Філаретом, а також з архієреями УПЦ КП – єпископом Чернігівським і Ніжинським Іларіоном, секретарем Священного Синоду єпископом Васильківським Євстратієм і керуючим справами Київської патріархії єпископом Вишгородським Агапітом. Після обіду гості оглянули Михайлівський Золотоверхий монастир.

11 квітня, у понеділок, священики Дж. Гудал, Х. Уайбру та архієпископ М. Сонгулашвілі прибули до Київської православної богословської академії. У Актовій залі академії, після представлення членів делегації професорсько-викладацькому складу та студентам, відбулася лекція священика Уайбру на тему «Розвиток християнського богослужіння в перші три століття». В цей час канонік Гудал та архієпископ Сонгулашвілі провели зустріч з ректором КПБА єпископом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським Епіфанієм. У зустрічі також взяв участь доцент академії єпископ Євстратій. Учасники зустрічі обмінялися думками щодо особливостей богословської освіти у Англіканській Церкві та в Київському Патріархаті, обговорили можливі напрямки розвитку співробітництва у науковій сфері. Після завершення лекції священика Уайбру владика ректор провів для іноземних гостей екскурсію по навчальному корпусу КПБА.

О 13 годині в рамках візиту делегація прибула у офіс УГКЦ, де відбулася їхня зустріч з Верховним Архієпископом Любомиром Гузаром, екс-главою Греко-Католицької Церкви. В цей час до розмови приєднався єпископ Стівен Платтен, який щойно прибув літаком з Англії. На зустрічі також були присутні священик УГКЦ Ігор Шабан та єпископи Київського Патріархату Іларіон і Євстратій. Під час розмови учасники торкнулися широкого кола питань – як внутрішніх українських, так і міжнародних. Зустріч пройшла у дружній атмосфері.

О 14.30 делегація в повному складі разом з архієпископом Малхазом прибула до Патріаршої резиденції, де відбулася офіційна зустріч з Патріархом Київським Філаретом. На зустрічі також були присутні єпископи Іларіон, Євстратій, Епіфаній та Агапіт і священики Ніколоз Інасарідзе та Микола Салабай.

Патріарх і закордонні гості розповіли один одному про релігійне життя в Англії та в Україні, відповіли на питання. Учасники зустрічі обмінялися думками про стан і перспективи екуменічного діалогу, про виклики, які постають перед християнськими Церквами у сучасній Європі. Святійший Патріарх особливо підкреслив спільний обов’язок християн підтримувати в суспільстві традиційні моральні та сімейні цінності. «Без збереження суспільної моралі, без міцної сім’ї європейська цивілізація приречена на загибель» – зазначив Святійший Філарет.

Велику цікавість у закордонних гостей викликала інформація про діяльність Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. Тема роботи цього представницького міжконфесійного органу протягом численних зустрічей не раз обговорювалася главами та представниками Київського Патріархату, УГКЦ, РКЦ в Україні, протестантських Церков. Всі, хто згадував про ВРЦіРО, відзначали як цілком позитивний досвід своєї роботи в ній.

На закінчення зустрічі Патріарх Київський Філарет, на знак поваги, а також за сприяння в утвердженні християнської співпраці між Православною і Англіканською Церквами і за налагодження дружніх відносин між Церквою Англії та Українською Православною Церквою Київського Патріархату нагородив єпископа Стівена Платтена і архієпископа Малхаза Сонгулашвілі орденами Христа Спасителя, а каноніків Джонатана Гудала і Х’ю Уайбру – орденами Юрія Переможця. Учасники зустрічі також обмінялися пам’ятними подарунками, після чого відбувся офіційний обід, даний Патріархом на честь гостей.

Після обіду о 17.00 іноземні гості у супроводі єпископів Іларіона і Євстратія відвідали з візитом єпископа Римсько-Католицької Церкви в Україні Станіслава Широкорадюка. Владика Станіслав і настоятель католицького храму святого Олександра отець Олександр Гурський розповіли про історію та відродження цього храму. Після невеликої екскурсії спілкування продовжилося у неформальній обстановці за кавою. Владика Станіслав розповів про життя РКЦ в Україні, а також відповів на питання гостей.

12 квітня, у вівторок, насичена подіями програма візиту продовжилася о 8.30 зустріччю в Апостольській нунціатурі (посольстві Ватикану) в Києві.

О 10.00 делегацію Англіканської Церкви і супроводжуючих осіб у приміщенні парламентських комітетів прийняв голова комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, народний депутат України Володимир Яворівський. Ця зустріч була особливо цікавою з огляду на те, що за своєю духовною посадою єпископ Стівен Платтен є членом Палати лордів Британського парламенту. Під час обміну думками єпископ Стівен відзначив, що для Церкви Англії, як і для британського суспільства, важливим є підтримувати високі стандарти свободи совісті та віросповідання, в тому числі й в Україні. Тому він, а також інші діячі Церкви Англії, з великою зацікавленістю ставляться до державно-церковних і міжконфесійних відносин в Україні, бажаючи сприяти їх успішному розвитку на демократичних засадах.

Після цієї зустрічі об 11.00 членів делегації у своїй резиденції у Києво-Печерській лаврі прийняв митрополит Володимир, глава УПЦ (МП).

О 13.00 програма візиту була продовжена зустріччю закордонних гостей з керівниками протестантських конфесій України – головою Всеукраїнського союзу об’єднань євангельських християн – баптистів В’ячеславом Нестеруком та старшим єпископом Церкви християн віри євангельської України (п’ятидесятників) Михайлом Паночком. У зустрічі, яка відбулася в приміщенні канцелярії ВСОЄХБ, взяли участь також керівник громадської організації Інститут релігійної свободи Олександр Заєць і експерт ІРС Максим Васін.

Після обіду іноземні гості у супроводі єпископа Іларіона відвідали собор Святої Софії Київської.

Насичена програма вівторка завершилася відвіданням Свято-Михайлівського Видубицького монастиря, де гостей зустрів намісник, єпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній. До цієї обителі на офіційну прощальну вечерю прибули також Святійший Патріарх Філарет і Посол Великої Британії в Україні пан Лі Тернер.

Спочатку для гостей було проведено коротку екскурсію територією монастиря, під час якої вони відвідали храми обителі, побачили її святині, почули основні факти про її понад 900-літню історію. Після цього у Георгіївському соборі Патріарх Філарет у присутності православного і англіканського духовенства звершив молитву за народ Японії, який страждає від наслідків природних і техногенних катастроф.

Далі, під час вечері у неформальній обстановці відбувся обмін думками і враженнями щодо візиту. Всі учасники висловили впевненість у тому, що цей візит і встановлення офіційних і дружніх відносин між Церквою Англії та УПЦ Київського Патріархату послужить в подальшому запорукою плідної співпраці. Патріархом Філаретом, єпископами Іларіоном, Епіфанієм і Євстратієм, священиками Ніколозом Інасарідзе та Миколою Салабаєм з одного боку, а єпископом Стівеном Платтеном, священиками Джонатаном Гудалом, Х’ю Уайбру, послом паном Лі Тернером та архієпископом Малхазом Сонгулашвілі з іншого боку були проголошені взаємні добрі побажання процвітання народам Англії та України, Українській та Англіканській Церквам.

13 квітня, в останній день свого перебування в Києві, гості зустрілися з ректором КДАіС УПЦ (МП) архієпископом Антонієм.

Цього ж дня єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон разом з протоієреєм Миколаєм Салабаєм та священиком Ніколозом Інасарідзе супроводили іноземну делегацію до аеропорту Бориспіль, з якого гості відбули до Великобританії.

За підсумками візиту єпископ Уекфілду Стівен Платтен написав подячний лист, в якому запропонував подальші кроки з налагодження офіційних і дружніх відносин між Київським Патріархатом та Церквою Англії.

УХВАЛИЛИ:

1. Вважати корисним встановлення офіційних і дружніх відносин між Українською Православною Церквою Київського Патріархату та Церквою Англії. Схвалити підсумки візиту офіційної делегації Церкви Англії до УПЦ Київського Патріархату з 9 по 13 квітня 2011 р. та висловити сподівання на плідне продовження започаткованої під час цього візиту співпраці двох Церков.

2. Висловити подяку примасу Церкви Англії архієпископу Кентерберійському Роуену Уільямсу за направлення до УПЦ Київського Патріархату офіційної делегації на чолі з єпископом Уекфілду Стівеном Платтеном для встановлення офіційних і дружніх відносин між Церквою Англії та Українською Православною Церквою Київського Патріархату, а також висловити сподівання, що подальше налагодження цих зв’язків слугуватиме благу обох Церков та утвердженню в Європі християнських цінностей.

3. Висловити подяку членам офіційної делегації Церкви Англії – єпископу Уейкфілду Стівену Платтену, канонікам Джонатану Гудалу та Х’ю Уайбру – за працю з налагодження офіційних та дружніх відносин між Церквою Англії та Київським Патріархатом.

4. Від імені Священного Синоду подякувати главі Баптистської Церкви Грузії архієпископу Малхазу Сонгулашвілі за співпрацю в організації та проведенні візиту делегації Церкви Англії до УПЦ Київського Патріархату. Подякувати за понесені труди преосвященному Іларіону, єпископу Чернігівському і Ніжинському, ігумену Кіріону (Інасарідзе) та протоієрею Миколі Салабаю.

ЖУРНАЛ № 9

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про подальший розвиток зовнішніх церковних зв’язків УПЦ Київського Патріархату.

УХВАЛИЛИ:

1. Преосвященного Олександра, архієпископа Білоцерківського, звільнити від обов’язків голови Управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ Київського Патріархату, подякувавши за понесені труди.

2. Головою Управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ Київського Патріархату призначити преосвященного Іларіона (Процика), єпископа Чернігівського і Ніжинського.

ЖУРНАЛ № 10

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про відновлення діяльності Економічного управління Української Православної Церкви Київського Патріархату.

УХВАЛИЛИ:

Відновити діяльність Економічного управління Української Православної Церкви Київського Патріархату. Головою Економічного управління Української Православної Церкви Київського Патріархату призначити преосвященного Олександра (Решетняка), архієпископа Білоцерківського.

ЖУРНАЛ № 11

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про сучасний стан міжправославних відносин.

ДОВІДКА:

У лютому 2011 р. в м. Шамбезі (Швейцарія) відбулося засідання Міжправославної підготовчої комісії, на якому обговорювалися питання про спосіб проголошення автокефалії та про диптихи. Вказане засідання завершилося не конструктивно – значною мірою через позицію, яку на ньому зайняла делегація Російської Православної Церкви. Відомі підсумки засідання вказують на те, що Константинопольський Патріархат та однодумні з ним Церкви з одного боку, а Московський Патріархат та однодумні з ним Церкви з іншого боку, продовжують висловлювати протилежні позиції щодо питання автокефалії, щодо погляду на роль і значення Вселенського Патріарха у міжправославних відносинах, а також щодо пов’язаного з цим питання про диптихи.

Як стало відомо із засобів масової інформації, у квітні 2011 р. було оголошено про скликання Вселенським Патріархом Варфоломієм 1 вересня 2011 р. Синоду (зібрання) Предстоятелів п’яти давніх Східних Православних Церков – Константинопольського, Олександрійського, Антіохійського та Єрусалимського Патріархатів, а також Кіпрської Церкви. Коментарі у грецькій пресі, з посиланням на джерела у Константинопольській Патріархії, називають це зібрання засобом протидії зазіханням Московського Патріархату на права Вселенського Патріарха.

УХВАЛИЛИ:

1. Висловити занепокоєння тим, що дії Московського Патріархату, який спровокував і підтримує розділення Православної Церкви в Україні, Грузії, Молдові, Естонії, який збурює церковне протистояння в Америці, загрожують розколом цілого Вселенського Православ’я.

2. Вказати на нещирість та двозначність позиції Московського Патріархату щодо церковної єдності: на словах засуджуючи розділення, на ділі Російська Церква підтримує його там, де для неї це вигідно – в Україні, в Сухумсько-Абхазькій єпархії Грузинської Православної Церкви, в Молдові, в Естонії, в Америці, в конфлікті покійного Афінського архієпископа Христодула з Константинопольським Патріаршим престолом та в інших випадках.

Така двозначна позиція не має нічого спільного з благом Православ’я, порушує канони та служить не церковному благу, а лише задоволенню владолюбства через досягнення Московським Патріархом бажаної ним гегемонії у Вселенському Православ’ї.

3. Доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету надіслати на адресу Предстоятеля Матері-Церкви, Всесвятійшого Варфоломія, Архієпископа Константинополя – Нового Риму і Вселенського Патріарха, лист, в якому викласти для Його Всесвятості позицію УПЦ Київського Патріархату щодо сучасного стану міжправославних відносин.

ЖУРНАЛ № 12

СЛУХАЛИ:

Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про призначення вікарія Київської єпархії.

УХВАЛИЛИ:

1. Призначити преосвященного Феодосія (Пайкуша) єпископом Васильківським, вікарієм Київської єпархії.

2. У зв’язку з цим, вікарію Київської єпархії преосвященному Євстратію (Зорі) бути єпископом Богуславським.

ЖУРНАЛ № 13

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про відзначення у 2011 р. Дня Хрещення Київської Руси.

ДОВІДКА:

Починаючи з 2008 р., коли відзначалося 1020-ліття Хрещення Київської Руси, святкування, присвячені Хрещенню нашого народу святим рівноапостольним князем Володимиром у 988 р., набули загальноукраїнського характеру. Указом Президента України День Хрещення Київської Руси внесений до переліку святкових днів і відзначається 28 липня – в день церковної пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира.

УХВАЛИЛИ:

1. З нагоди відзначення Дня Хрещення Київської Руси провести у м. Києві 27 і 28 липня 2011 р. загальноцерковні заходи, присвячені цьому святу, а саме – богослужіння 27 та 28 липня 2011 р. у Володимирському кафедральному соборі м. Києва та Хресний хід від Володимирського кафедрального собору до пам’ятника св. рівноап. великому князю Київському Володимиру, де завершити святкування молебнем.

2. Доручити єпархіальним архієреям забезпечити участь у цих святкових заходах представників духовенства та мирян ввірених їм єпархій.

3. З метою уникнення непорозумінь під час прибуття до столиці на свято паломників з інших областей України, повідомити про час і місце проведення святкових заходів органи влади м. Києва та правоохоронні органи. Звернутися до них з проханням про забезпечення, відповідно до законодавства, громадського порядку під час проведення церковних святкових заходів 27 та 28 липня 2011 р. в м. Києві.

ЖУРНАЛ № 14

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про реорганізацію Волинської духовної семінарії в Академію.

ДОВІДКА:

На засіданні Священного Синоду 27 липня 2010 р. було розглянуто прохання преосвященного Михаїла, архієпископа Луцького і Волинського, про реорганізацію Волинської духовної семінарії у Волинську православну богословську академію. Священний Синод доручив Учбовому комітету (Синодальному управлінню у справах духовної освіти) вивчити порушене питання та направити комісію для перевірки Волинської духовної семінарії – її навчального процесу та матеріально-технічної бази (Журнал засідання Священного Синоду № 24 від 27 липня 2010 р.).

На виконання вказаної постанови з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета 14 квітня 2011 р. Волинську духовну семінарію для перевірки навчального процесу та матеріально-технічної бази відвідала комісія у складі: ректор Київської православної богословської академії доцент єпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній (голова комісії), ректор Львівської православної богословської академії доцент протоієрей Ярослав Ощудляк, завідувач Богословським відділенням КПБА при ФТФ ЧНУ ім. Ю. Федьковича доцент протоієрей Микола Щербань та викладач-методист, секретар Вченої Ради КПБА священик Віталій Клос.

Головою комісії єпископом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським Епіфанієм Священному Синоду було представлено рапорт про підсумки перевірки ВДС.

Після глибокого вивчення комісія встановила, що станом на 14 квітня 2011 р. викладацький склад ВДС налічує 37 осіб, з них: викладачів семінарії – 33; викладачів регентського відділу – 4. 11 викладачів ВДС мають кандидатський ступінь: 9 – богословських наук, 1 – філософських наук та 1 – історичних наук. У семінарії діють 5 наукових кафедр.

Станом на цю ж дату у ВДС навчалося 68 студентів на стаціонарі, та 53 – на заочному секторі (загалом 121 чол.).

Програми, навчальний план та вимоги до написання робіт відповідають прийнятим у КПБА. Бібліотека ВДС налічує 9 тис. томів книг та 16 тис. одиниць періодичних видань.

Студенти відвідують лекції, окрім випадків несення послуху, регулярно відвідують богослужіння та проходять богослужбову практику. Зі студентами ведеться виховна робота. Протягом навчального року у ВДС проводяться наукові конференції.

ВДС повноцінно забезпечена матеріально-технічною базою, до 1 вересня 2011 р. заплановано введення в експлуатацію нового 5-поверхового корпусу.

УХВАЛИЛИ:

У зв’язку з тим, що Волинська духовна семінарія відповідає вимогам, які висуваються до реформованого навчального закладу, благословити з 2011/2012 навчального року реорганізувати Волинську духовну семінарію у Волинську православну богословську академію.

ЖУРНАЛ № 15

СЛУХАЛИ:

Прохання преосвященного Іоасафа, архієпископа Івано-Франківського і Галицького, про відродження Спасо-Преображенського скита Манявського Хресто-Воздвиженського чоловічого монастиря Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату в с. Манява Богородчанського району Івано-Франківської області.

УХВАЛИЛИ:

Благословити відкриття Спасо-Преображенського скита Манявського Хресто-Воздвиженського чоловічого монастиря Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату в с. Манява Богородчанського району Івано-Франківської області.

ЖУРНАЛ № 16

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про діяльність преосвященного Адріана, митрополита Криворізького і Нікопольського.

ДОВІДКА:

Преосвященний Адріан, митрополит Криворізький і Нікопольський, звернувся до керівництва УАПЦ з проханням про прийняття його в юрисдикцію цієї конфесії. Однак керівництво УАПЦ відмовило йому в цьому.

На офіційному сайті Криворізької єпархії в розділі «Вітання» опубліковано вітання, які нібито були отримані преосвященним митрополитом Адріаном з нагоди свята Пасхи від митрополита УПЦ в Канаді Юрія (Каліщука), глави УГКЦ Верховного Архієпископа Святослава (Шевчука), глави УАПЦ митрополита Мефодія (Кудрякова), секретаря митрополита УПЦ (МП) Володимира (Сабодана) архієпископа Олександра (Драбинка). Однак, насправді такі тексти вітань на адресу преосвященного митрополита Адріана не направлялися.

УХВАЛИЛИ:

1. Після обговорення цих та інших аспектів діяльності преосвященного Адріана, митрополита Криворізького і Нікопольського, та враховуючи його бажання перейти в юрисдикцію УАПЦ, яке не було задоволене з незалежних від нього причин, вважати неможливим подальше керівництво преосвященним митрополитом Адріаном (Стариною) довіреною йому Криворізькою єпархією. У зв’язку з цим, звільнити преосвященного Адріана, митрополита Криворізького і Нікопольського, від керування Криворізькою єпархією.

2. У зв’язку з тим, що преосвященний митрополит Адріан (Старина) дотепер мав у своєму підпорядкуванні також Богородську єпархію (Московська обл. Російської Федерації), залишити його керуючим цією єпархією з титулом «митрополит Богородський».

3. Тимчасове керування Криворізькою єпархією доручити преосвященному Симеону, єпископу Дніпропетровському і Павлоградському.

4. У зв’язку зі звільненням преосвященного митрополита Адріана (Старини) від керування Криворізькою єпархією раніше залишені в його керуванні, як виключення, храми св. ап. Петра і Павла та св. пророка Божого Іллі в м. Дніпропетровську – повернути до складу Дніпропетровської єпархії, в безпосередню юрисдикцію пресвященного Симеона, єпископа Дніпропетровського і Павлоградського.

ЖУРНАЛ № 17

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про необхідність заміни постійного члена Священного Синоду від Східного регіону України – у зв’язку зі звільненням преосвященного митрополита Адріана (Старини) від керування Криворізькою єпархією.

ДОВІДКА:

У відповідності зі Статутом про управління Української Православної Церкви Київського Патріархату до числа постійних членів Священного Синоду належить один архієрей від Східного регіону України (розд. V, п. 4). Постійні члени Священного Синоду обираються Архиєрейським Собором. В разі необхідності може бути заміна постійного члена Синоду (розд. V, п. 5).

УХВАЛИЛИ:

1. У зв’язку зі звільненням преосвященного митрополита Адріана (Старини) від керування Криворізькою єпархією, відповідно до розділу V, пунктів 4 та 5 Статуту про управління Української Православної Церкви Київського Патріархату – звільнити преосвященного митрополита Адріана (Старину) з числа постійних членів Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату.

2. Постійним членом Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від Східного регіону України призначити преосвященного Сергія, архієпископа Донецького і Маріупольського, з подальшим затвердженням Архієрейським Собором УПЦ Київського Патріархату.

ЖУРНАЛ № 18

СЛУХАЛИ:

Прохання преосвященного Михаїла, архієпископа Луцького і Волинського, про відкриття Свято-Успенського чоловічого монастиря Волинської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату в селі Сокіл Рожищенського району Волинської області.

УХВАЛИЛИ:

Благословити відкриття Свято-Успенського чоловічого монастиря Волинської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату в селі Сокіл Рожищенського району Волинської області.

ЖУРНАЛ № 19

СЛУХАЛИ:

Прохання преосвященного Димитрія, митрополита Львівського і Сокальського, про відкриття Свято-Іоано-Золотоустівського чоловічого монастиря Львівсько-Сокальської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату в м. Львові.

УХВАЛИЛИ:

Благословити відкриття Свято-Іоано-Золотоустівського чоловічого монастиря Львівсько-Сокальської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату в м. Львові.

 

ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТ

МИТРОПОЛИТ ЛЬВІВСЬКИЙ І СОКАЛЬСЬКИЙ ДИМИТРІЙ

МИТРОПОЛИТ КРИВОРІЗЬКИЙ І НІКОПОЛЬСЬКИЙ АДРІАН

МИТРОПОЛИТ РІВНЕНСЬКИЙ І ОСТРОЗЬКИЙ ЄВСЕВІЙ

АРХІЄПИСКОП МИКОЛАЇВСЬКИЙ І БОГОЯВЛЕНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР

АРХІЄПИСКОП БІЛГОРОДСЬКИЙ І ОБОЯНСЬКИЙ ІОАСАФ

АРХІЄПИСКОП ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ АНТОНІЙ

ЄПИСКОП ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І БОРИСПІЛЬСЬКИЙ ЕПІФАНІЙ

ЄПИСКОП ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ І БУЧАЦЬКИЙ НЕСТОР

ЄПИСКОП ПОЛТАВСЬКИЙ І КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ ФЕДІР

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини