Журнали засідання Священного Синоду 20 жовтня 2013 р.

20 жовтня 2013 р. під головуванням Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета відбулося засідання Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.

ЖУРНАЛ № 37

ЗАСІДАННЯ СВЯЩЕННОГО СИНОДУ
УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ

від 20 жовтня 2013 року під головуванням
Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФІЛАРЕТА

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про заміщення вакантної Луганської єпархії.

УХВАЛИЛИ:

1. Звільнити преосвященного Мефодія, архієпископа Сумського і Охтирського, від тимчасового керівництва Луганською єпархією, висловивши йому подяку за понесені труди.

2. Єпископом Луганським і Старобільським призначити преосвященного Афанасія (Яворського), звільнивши його від обов’язків єпископа Конотопського, вікарія Сумської єпархії.

 

ЖУРНАЛ № 38

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про призначення ректора Волинської православної богословської академії.

ДОВІДКА:

Ректор Волинської православної богословської академії протоієрей Ігор Швець подав прохання про відставку за власним бажанням.

Преосвященний Михаїл, митрополит Луцький і Волинський, звернувся до Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета з проханням затвердити на посаді ректора ВПБА кандидата богослів’я священика Володимира Вакіна, проректора ВПБА з наукової роботи, який дотепер виконує обов’язки ректора.

Кандидатура священика Володимира Вакіна підтримана синодальним Управлінням у справах духовної освіти.   

УХВАЛИЛИ:

1. Звільнити протоієрея Ігоря Швеця з посади ректора Волинської православної богословської академії згідно поданого ним прохання, висловивши подяку за понесені труди.

2. Призначити кандидата богослів’я священика Володимира Вакіна ректором Волинської православної богословської академії.

 

ЖУРНАЛ № 39

СЛУХАЛИ:

Звернення преосвященного Епіфанія, митрополита Переяслав-Хмельницького і Бориспільського, голови синодального Управління у справах духовної освіти, щодо необхідності створення структурного підрозділу для координації роботи існуючих недільних шкіл і розширення їхньої мережі, забезпечення викладання предметів духовно-морального спрямування у школах та вищих навчальних закладах, та про призначення його керівником протоієрея Івана Михайлишина, клірика Київської єпархії.

УХВАЛИЛИ:

1. З метою координації роботи існуючих недільних шкіл і розширення їхньої мережі, забезпечення викладання предметів духовно-морального спрямування у школах та вищих навчальних закладах утворити у складі синодального Управління у справах духовної освіти окремий Відділ катехізації та релігійної освіти.

2. Головою Відділу катехізації та релігійної освіти синодального Управління у справах духовної освіти призначити протоієрея Івана Михайлишина, клірика Київської єпархії.

 

ЖУРНАЛ № 40

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про святкування у 2013 році 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України.

ДОВІДКА:

Рішенням Священного Синоду (Журнал №1 засідання від 22 січня 2013 р.) було визначено провести у Києві та єпархіях Київського Патріархату низку загальноцерковних і місцевих заходів на відзначення 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України, для координації підготовки святкування було утворено відповідний організаційний комітет на чолі з преосвященним Епіфанієм, архієпископом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським.

На базі Київської православної богословської академії спільно з Інститутом церковної історії 15 травня 2013 року в м. Києві було проведено наукову богословсько-історичну конференцію, присвячену 1025-літтю Хрещення Київської Руси-України. До конференції було видано збірник статей і доповідей.

27 червня 2013 р. було проведено Помісний Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату, напередодні та після якого також відбулися засідання Архієрейського Собору. Серед іншого Помісний Собор прийняв Послання до пастви та всього українського народу з нагоди 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України «З Києва – по всій Русі», а також листи до Вселенського Патріарха Варфоломія і Предстоятелів Помісних Православних Церков  та до державних керівників України. Архієрейський Собор звернувся також до УПЦ Московського Патріархату.


Протягом року практично у всіх єпархіях Київського Патріархату, в тому числі за участю Предстоятеля Київського Патріархату, відбулися урочисті богослужбові та громадські заходи, присвячені 1025-літтю Хрещення Київської Руси-України.

Кульмінацією державних і церковних заходів стали урочистості у м. Києві 26-28 липня 2013 р.

26 липня за участю Президента України В. Ф. Януковича та глав і представників християнських Церков України відбулися державні заходи. Зокрема було відкрито виставку творів сакрального мистецтва з колекцій музеїв України «Велике і Величне». Під час заходу Предстоятель Київського Патріархату Святійший Патріарх Філарет і Предстоятель УПЦ МП Блаженнійший Митрополит Володимир тепло привіталися. Це християнське вітання засвідчило, що ворожнеча між православними в Україні поступово відходить у минуле.

Того ж дня у Національному палаці «Україна» відбулися урочиста академія, концерт і прийняття.

Виступаючи на академії Президент України В. Янукович особливо підкреслив рівність всіх конфесій перед державою і законом, а також наголосив на необхідності відновлення єдності православ’я в Україні. «Ми не допустимо використання Церков і релігійних організацій деякими політичними силами у своїх вузьких інтересах. Це стосується також і закордонних центрів, які через релігійні організації інколи прагнуть впливати на внутрішньополітичну ситуацію в Україні. Адже йдеться про питання національної безпеки держави» – сказав Віктор Янукович.

Наступного дня було прийняте (Журнал №34 засідання від 27 липня 2013 р.) і опубліковане Звернення Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату з приводу святкування 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України.

До свята була викарбувана патріарша нагорода – ювілейна медаль, якою відзначено всіх архієреїв Київського Патріархату, а також представників духовенства і мирян.

27-28 липня 2013 р. у Володимирському патріаршому кафедральному соборі відбулися святкові богослужіння, які у співслужінні єпископату Київського Патріархату очолив Предстоятель, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

28 липня після літургії від Володимирського собору до пам’ятника св. рівноап. кн. Володимиру відбувся традиційний Хресний хід, який зібрав понад 25 тисяч вірних з усієї України. Велич Хресного ходу мали можливість спостерігати також представники Помісних Православних Церков, які в час його проходження знаходилися на території готелю «Хаят». Завершилося богослужіння молебнем біля пам’ятника св. Володимиру.

Український народ з 1025-літтям Хрещення Київської Руси-України привітав Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій.

Окремі заходи, присвячені ювілею, триватимуть до кінця року.    

УХВАЛИЛИ:

1. Висловити подяку державній владі України в особі Президента Віктора Януковича, а також керівникам органів державної влади та місцевого самоврядування в областях України за організацію та проведення на високому рівні святкування 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України, допомогу та сприяння проведенню церковних заходів з нагоди цієї події.

2. Висловити подяку Предстоятелю Церкви-Матері, Його Всесвятості Варфоломію, Архієпископу Константинополя – Нового Риму і Вселенському Патріарху, за вітання православному українському народу з нагоди свята. Доручити Святійшому Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету направити на адресу Предстоятеля Константинопольського Патріархату відповідного листа.

3. Підкреслити важливість спільної участі керівників та представників християнських Церков України у державних святкових заходах 26 липня 2013 р., чим було засвідчено існуюче в нашій державі міжконфесійне порозуміння.

4. Констатувати, що спроби керівництва Російської Православної Церкви викривити сутність святкування 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України, перетворивши його на маніфестацію на честь «русского мира» та «величі Московського Патріархату», виявилися безуспішними.

5. Висловити подяку за підготовку у проведенні святкових заходів організаційному комітету на чолі з преосвященним Епіфанієм, митрополитом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським, а також преосвященним архієреям, священнослужителям і мирянам, які долучилися до гідного проведення церковних урочистостей у Києві та на місцях.

 

ЖУРНАЛ № 41

СЛУХАЛИ:

Доповідь преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького, голови синодального Управління зовнішніх церковних зв’язків, про візит делегації Київського Патріархату до Церкви Англії.

ДОВІДКА:

25 вересня 2013 р. з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета делегація УПЦ Київського Патріархату, на запрошення каноніка Джонатана Гудалла, відвідала Церкву Англії.

До складу делегації увійшли: преосвященний архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, голова синодального Управління зовнішніх церковних зв’язків, та заступники голови УЗЦЗ архімандрит Кіріон (Інасарідзе) і протоієрей Микола Салабай, настоятель храму Різдва Христового м. Києва.

Священнослужителі були присутні на ординації каноніка Джонатана Гудалла у єпископа Еббсфлітського, яка відбулася у головному соборі Вестмінстерського абатства, а також привітали єпископа Джонатана із цією визначною подією. Преосвященний архієпископ Іларіон передав вітання єпископу Джонатану Гудаллу від Предстоятеля Київського Патріархату Святійшого Патріарха Філарета та подарував йому наперсний хрест.

Після єпископської ординації голова УЗЦЗ мав розмову з Архієпископом Кентерберійським Джастином Уелбі. Архієпископ Іларіон передав вітання духовному главі Церкви Англії від Святійшого Патріарха Філарета. У свою чергу Архієпископ Джастин Уелбі тепло вітав делегацію Київського Патріархату та висловив сподівання, що стосунки між Церквою Англії та Українською Православною Церквою Київського Патріархату будуть і надалі розвиватися.

На церемонії також були присутні ієрархи та духовенство Помісних Православних Церков, в тому числі Московського Патріархату, представники Римсько-Католицької Церкви і Древніх Східних Церков, високопосадовці Великобританії та інші почесні гості.
Під час візиту до Великобританії відбулися зустрічі делегації з представниками української діаспори, які проживають у Лондоні.   

УХВАЛИЛИ:

1. Вважати участь делегації Київського Патріархату у офіційних заходах з нагоди ординації каноніка Джонатана Гудалла у єпископа Еббсфлітського Церкви Англії свідченням позитивного розвитку взаємовідносин між двома Церквами.

Підкреслити, що делегація Київського Патріархату брала участь у заходах на рівні з делегаціями інших Помісних Православних Церков, в тому числі Московського Патріархату, Римсько-Католицької Церкви та Древніх Східних Церков, що засвідчує поступовий вихід зі штучної зовнішньої ізоляції, створюваної навколо УПЦ КП керівництвом Московської патріархії.   

2. В особі Архієпископа Кентерберійського Джастіна Уелбі та єпископа Еббсфлітського Джонатана Гудалла висловити подяку Церкві Англії за гостинність і теплий прийом офіційної делегації Київського Патріархату на чолі з преосвященним Іларіоном, архієпископом Рівненським і Острозьким.

 

ЖУРНАЛ № 42

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про його візит 30 вересня – 2 жовтня 2013 р. до Брюсселю (Королівство Бельгія) у складі делегації релігійних діячів України та участь у зустрічах з представниками Європейського Союзу.

ДОВІДКА:

30 вересня – 2 жовтня 2013 р. на запрошення Фонду Конрада Аденауера (Німеччина) м. Брюссель відвідала представницька делегація українських Церков і релігійних організацій, до складу якої також увійшли Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, якого супроводжував секретар Священного Синоду архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій.

30 вересня в аеропорту Брюсселю делегацію зустріли представники Посольства України при Європейському Союзі.

Цього ж дня у приміщені Європейського парламенту відбулися зустрічі з головою Комітету у закордонних справах Ельмаром Броком та членом цього Комітету Міхаелем Галером, які представляють парламентську групу Європейської народної партії – найбільшу групу в Європарламенті. Під час обох зустрічей відбувся обмін думками щодо європейської перспективи України.

Перший день візиту до Брюсселю завершився зустріччю-вечерею з представниками релігійних організацій, що уповноважені працювати при Євросоюзі. Порядок денний передбачав обговорення низки питань, важливих як для української спільноти, так і в загальноєвропейському масштабі.

1 жовтня релігійні діячі зустрілися з Президентом Європейської Ради Германом ван Ромпеєм. Перед цією зустріччю відбулося знайомство української делегації з посадовцями офісу Президента Європейської Ради.

Пізніше цього ж дня у приміщенні Європарламенту відбулася зустріч з євродепутатом від Німеччини Ребеккою Гармс, членом Комітету з питань парламентської співпраці між Україною та ЄС, заступником Комітету з питань охорони навколишнього середовища та співголовою фракції Зелених (Європейський вільний альянс) в Європейському парламенті.

Потім в офісі Європейської народної партії відбулася зустріч із заступником генерального секретаря Європейської народної партії (ЄНП) Крістіаном Кремером. Мова йшла про питання релігійної свободи, моральних цінностей та демократії в Україні, особливості її євроінтеграційного шляху.

Членів делегації прийняв Посол України в Королівстві Бельгія Ігор Долгов.
Ввечері того ж дня у приміщенні Європейського офісу Фонду Конрада Аденауера відбулося прийняття на честь української делегації за участю дипломатів та експертів.
2 жовтня, в останній день перебування в Брюсселі, за офіційним сніданком у Європарламенті делегація зустрілася із впливовими депутатами від Німеччини, Польщі, Румунії, Словаччини, Естонії, Португалії, Словенії, Ірландії та інших країн ЄС. Предметом діалогу стали питання про роль релігії та моральних цінностей у демократичному суспільстві, проблематику секуляризації та критерії, які ЄС висуває до України у якості умови підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

Окремо глави і представники українських конфесій зустрілися із Єжи Бузеком – попереднім Президентом Європейського Парламенту, керівником Бюро Парламенту та Конференції Президентів, а нині – євродепутатом від Польщі та членом Комітету у закордонних справах.

Крім цього персональний діалог відбувся і з іншим депутатом від Польщі – Яцеком Саріушем-Вольськім, який також є членом Комітету у закордонних справах та віце-президентом ЄНП.

На цьому програма візиту була завершена і делегація повернулася на Батьківщину.

Перед початком візиту глави десяти Церков і релігійних організацій України оприлюднили спільне звернення на підтримку європейської перспективи для України. Звернення отримало широкий позитивний відгук в Україні та закордоном. Від імені Київського Патріархату звернення підписав Святійший Патріарх Філарет.   

УХВАЛИЛИ:

1. Подякувати Святійшому Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету за понесені труди та схвалити його участь у візиті делегації релігійних діячів України до м. Брюссель 30 вересня – 2 жовтня 2013 р.

2. Схвалити позицію, висловлену главами десяти Церков і релігійних організацій України у спільному зверненні на підтримку європейської перспективи України, оприлюдненому 30 вересня 2013 р.

3. Висловити подяку Фонду Конрада Аденауера за організацію та проведення візиту, а також Постійному представництву України про Європейському Союзі за надане сприяння.

 

ЖУРНАЛ № 43

СЛУХАЛИ:

Доповідь преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, про візит 6-10 жовтня 2013 р. делегації Київського Патріархату до Польщі.

ДОВІДКА:

На запрошення голови Комісії Сейму Республіки Польща у справах національних і етнічних меншин пана Мирона Сича, з благословення Святійшого Патріарха Філарета, 6-10 жовтня 2013 р. делегація Київського Патріархату у складі преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького та преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, відвідала Польщу.

6 жовтня, в перший день візиту, голова Управління зовнішніх церковних зв’язків Київського Патріархату преосвященний архієпископ Іларіон та секретар Священного Синоду преосвященний архієпископ Євстратій взяли участь у заходах 13-го Міжнародного фестивалю церковної музики у м. Гіжицьку (Вармінсько-Мазурське воєводство, Республіка Польща).

Недільного ранку владик і хор духовенства Дубенського благочиння (Рівненська єпархія) у храмі Святої Троїці УГКЦ в м. Гіжицьку тепло вітали настоятель та громада. Після завершення богослужіння, на запрошення настоятеля, архієпископ Євстратій виголосив проповідь на тему євангельського читання про християнську любов.

Того ж дня о 16 годині у римо-католицькому костелі Святого Казимира відбувся гала-концерт фестивалю, почесними гостями якого були архієреї Київського Патріархату. Після концерту відбулося прийняття, в якому взяли участь владики Іларіон та Євстратій, посол (депутат) Сейму Республіки Польща Мирон Сич, представники керівництва Об’єднання українців у Польщі на чолі з головою ОУП Петром Тимою, духовенство УГКЦ, представник влади області віце-маршалок воєводства Ярослав Солома, представники місцевої влади.

Того ж дня архієпископ Іларіон у справах відбув до України.

7 жовтня, у понеділок зранку, на честь делегації з України у резиденції міської влади Гіжицька відбулася офіційна зустріч.

Далі у супроводі посла Сейму Мирона Сича, який представляє місцеву округу в польському парламенті та є поодиноким етнічним українцем – депутатом у цьому законодавчому органі, архієпископ Євстратій відвідав у м. Бартошиці (центрі району) початкову школу і гімназію з українською мовою навчання, де зустрівся з директором пані Любою Тхір та учнями, які тепло привітали гостя з України віршами і піснями.
По цьому відбулася офіційна зустріч зі старостою Бартошицького повіту Войцехом Прокоцьким та представниками місцевої влади, у присутності духовенства греко-католицької та римо-католицької парафій.

На запрошення пароха греко-католицької громади Святого апостола Андрія священика Юлія Кравецького владика відвідав храм та мав спілкування з парафіянами.
Цього ж дня по обіді архієпископ прибув до міста Гурово Ілавецьке, де мав зустріч з бурмістром Яцеком Косткою, відвідав місцевий греко-католицький храм Воздвиження Чесного Хреста, де поспілкувався з парохом священиком Іваном Лайкошем, а також мав зустріч з війтом гмини (голова сільської округи) Гурова Ілавецького Боженою Ольшевською-Світай.

Увечері відбулася зустріч владики Євстратія з колективом Української гімназії та ліцею в Гурові Ілавецькому – найбільшого україномовного навчального закладу в Польщі, – а також з іншими поважними особами: вищезгаданими старостою В. Прокоцьким, бурмістром Я. Косткою, війтом Б. Ольшевською-Світай, парохом греко-католицької громади у м. Ельблонзі протоієреєм Андрієм Сорокою та римо-католицьким деканом священиком Йосифом Гаврильчиком. Біля школи архієрея зустріла директор пані Марія Ольга Сич, а в холі – учні в українському вбранні з традиційним хлібом на рушнику.
Вів зустріч посол Сейму Мирон Сич. Під час спілкування владика розповів про релігійну ситуацію в Україні та про місце і роль Київського Патріархату, а також про поїздку делегації релігійних провідників до Брюсселя і спільне звернення десяти українських конфесій на підтримку європейської перспективи для України. Після виступу архієрей відповів на численні питання.

Увечері того ж дня відбулося прийняття на честь гостя, на якому були присутні вищезгадані світські та релігійні діячі.

На третій день візиту, 8 жовтня, у вівторок зранку, владика Євстратій та пан Мирон Сич завітали до Лідзбарка Вармінського, де відвідали замок Миколая Коперніка та мали спілкування з віце-старостою повіту Ярославом Когутом.

Після цього в Ольштині, центрі воєводства (місто має 180 тис. мешканців), на місцевому радіо відбувся запис інтерв’ю для двох радіопрограм – польською і українською мовами. Українську програму вів голова місцевого осередку ОУП Степан Мігус.

Архієпископ Євстратій також зустрівся з єпископом Євангелицької Церкви (лютеран Аугсбурського сповідання) Рудольфом Барановським, ознайомився з історією цієї Церкви та її сучасною діяльністю, зокрема з численними благодійними проектами.

В офіційній резиденції влади воєводства архієпископа Євстратія прийняв віце-маршалок Ярослав Солома. Також владика дав інтерв’ю телебаченню TVP.

Далі архієрей зустрівся з митрополитом-емеритом Вармінським РКЦ архієпископом Едмундом Піщчем. Спілкування продовжилося за обідом, де до зустрічі долучився парох місцевої громади УГКЦ.

Після обіду архієпископ Євстратій поспілкувався з воєводою Мар’яном Подзєрським та його співробітниками. На завершення перебування в Ольштині владика відвідав осередок дияконії Євангелицької Церкви – Дім допомоги «Лаурентіус», де проживають люди похилого віку, а також проводиться навчання волонтерів, які опікуються мешканцями цього закладу.

Увечері цього ж дня архієпископ Євстратій у супроводі посла Сейму Мирона Сича, на запрошення Владислава Каневського, заступника Посла України в Польщі, відвідав Українське Посольство у Варшаві, де відбулося спілкування з представниками української громади на чолі з головою ОУП Петром Тимою. На честь гостей Посольство організувало святкову вечерю.

9 жовтня, на четвертий день візиту, зранку в монастирі Чину святого Василія Великого (ЧСВВ) архієпископ Євстратій мав зустріч із митрополитом Перемишльсько-Варшавським УГКЦ Іваном Мартиняком, єпископом Вроцлавсько-Гданським УГКЦ Володимиром Ющаком та протоігуменом провінції ЧСВВ ієромонахом Ігорем Гарасимом.
Потім архієпископ Євстратій та посол Сейму Мирон Сич мали зустріч із секретарем стану (першим заступником міністра) Міністерства адміністрації і цифризації Польщі Станіславом Гусковскім, який в польському уряді відповідає за релігійні питання, справи національних та етнічних меншин.

Після цього до програми візиту долучився архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, який прибув з України. О 12 годині архієреї Київського Патріархату зустрілися з віце-маршалком Сейму (заступником голови парламенту) Цезарем Грабарчиком та його співпрацівниками. Пан Грабарчик є співголовою (разом із заступником Голови Верховної Ради України Русланом Кошулинським) Міжпарламентської асамблеї України та Республіки Польща. У зустрічі також брав участь заступник Посла України Владислав Каневський.

Після обіду архієреї відвідали Сейм Республіки Польща. Біля пам’ятних таблиць на честь загиблих під час фашистської окупації Польщі депутатів Сейму, а також жертв авіакатастрофи під Смоленськом 10 квітня 2010 р. вони склали шану. Також відбулася низка інтерв’ю для польських телебачення і радіо та для «Радіо Свобода». Владики відвідали Парламентський клуб (фракцію) партії «Громадянська платформа» (яка є правлячою зараз у Польщі), до якої належить також посол М. Сич, зал засідань Сейму та ознайомилися з побутом польських парламентарів.

Увечері того ж дня в парламентському комплексі відбулося прийняття на честь архієреїв Київського Патріархату. В ньому взяли участь близько 15 депутатів Сейму, які минулого року брали участь у місії спостереження за виборами в Україні та відвідували Київську Патріархію. Спілкування пройшло у дружній атмосфері.

10 жовтня, в останній день візиту, архієпископи Іларіон та Євстратій зранку в приміщенні Міністерства закордонних справ Республіки Польща мали зустріч із заступником міністра Катажиною Пельчиньскою-Наленьч та її співробітниками. В міністерстві пані Пельчиньска-Наленьч відповідає за польсько-українські відносини та, зокрема, сприяння з боку Польщі європейській перспективі для України. У зустрічі брали участь також посол Сейму Мирон Сич та заступник Посла України Владислав Каневський.

Остання офіційна зустріч візиту відбулася в Сеймі Республіки Польща, де владики мали спілкування із Гжегожем Схетиною – головою Комісії Сейму в закордонних справах.
Подякувавши панові Мирону Сичу за чудову організацію візиту та плідну працю, архієреї відбули на варшавське кладовище «Воля», де біля пам’ятних хрестів вшанували жертв Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років та Борців за волю України – похованих тут воїнів УНР. Владики поклали квіти, запалили свічу та проспівали «Вічну пам’ять».

Після цього ієрархи відбули до аеропорту, звідки відлетіли до Києва.

Протягом усього візиту під час зустрічей обговорювалися дві основні теми: польсько-українська співпраця та європейська перспектива для України. Також владики інформували співрозмовників про релігійну ситуацію в Україні, про стан і перспективи Київського Патріархату, розвиток міжконфесійної співпраці.

На жаль, попри висловлені пропозиції, не відбулося зустрічей із представниками Православної Церкви в Польщі. Проте, враховуючи, що це був перший офіційний візит такого високого рівня ієрархів Київського Патріархату до Польщі, можна сподіватися, що з часом ставлення Православної Церкви в Польщі стане більш братнім і християнським – як це вже відбулося з багатьма Православними Церквами під впливом розвитку контактів з ними.

УХВАЛИЛИ:

1. Вважати корисним візит делегації Київського Патріархату до Польщі 6-10 жовтня 2013 р. та схвалити його підсумки.

2. Висловити подяку за організацію та проведення візиту послу Сейму Республіки Польща Мирону Сичу з родиною, Посольству Республіки Польща в Києві та Посольству України у Варшаві, Об’єднанню українців у Польщі на чолі з головою Петром Тимою, протоігумену Ігорю Гарасиму та всім, хто долучився до успішного проведення візиту.

3. Вважати корисним подальший розвиток відносин Київського Патріархату з українською громадою в Польщі, який сприятиме поглибленню дружніх відносин між українським і польським народами.

4. З метою безпосереднього інформування про позицію Київського Патріархату доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету надіслати лист до Блаженнійшого Савви, Митрополита Варшавського і всієї Польщі.

 

ЖУРНАЛ № 44

СЛУХАЛИ:

Прохання про призначення намісниками монастирів:

– преосвященного Павла, єпископа Тернопільського і Теребовлянського, про призначення ієромонаха Мелетія (у миру – Віктор Іванович Савка) намісником Свято-Воскресенського чоловічого монастиря Тернопільсько-Теребовлянській єпархії (Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Шульганівка);

– преосвященного Михаїла, єпископа Вінницького і Брацлавського, про призначення архімандрита Серафима (у миру – Володимира Олександровича Котлярова) намісником Свято-Феодорівського чоловічого монастиря Вінницької єпархії (Вінницька обл. Томашпільський р-н смт Вапнярка).

УХВАЛИЛИ:

Призначити:

 – ієромонаха Мелетія (у миру – Віктор Іванович Савка) намісником Свято-Воскресенського чоловічого монастиря Тернопільсько-Теребовлянській єпархії (Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Шульганівка);

–   архімандрита Серафима (у миру – Володимира Олександровича Котлярова) намісником Свято-Феодорівського чоловічого монастиря Вінницької єпархії (Вінницька обл. Томашпільський р-н смт Вапнярка).

 

ЖУРНАЛ № 45

СЛУХАЛИ:

Прохання преосвященного Симеона, єпископа Дніпропетровського і Криворізького, про затвердження змін до статуту Свято-Благовіщенського жіночого монастиря Дніпропетровської єпархії – у зв’язку зі зміною юридичної адреси.

УХВАЛИЛИ:

Затвердити зміни до статуту Свято-Благовіщенського жіночого монастиря Дніпропетровської єпархії, встановивши наступну юридичну адресу монастиря: Дніпропетровська область, Царичанський район, с. Прядівка, вул. Мечникова 4А.

 

ЖУРНАЛ № 46

СЛУХАЛИ:

Повідомлення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про внесення до Верховної Ради України чергового законопроекту щодо надання можливості Московському Патріархату приватизувати споруди Свято-Успенської Почаївської лаври.

ДОВІДКА:

До Верховної Ради України внесений законопроект № 3194, яким пропонується дозволити Кабінету міністрів України передати комплекс споруд Свято-Успенської Почаївської лаври у Тернопільській області у власність релігійній громаді чоловічого монастиря Московського Патріархату.

Законопроект пропонує доповнити статтю 5 Закону України «Про управління об’єктами державної власності» нормою, яка уповноважує Кабінет Міністрів “приймати рішення про передачу культових будівель і майна, що належать до пам’яток культурної спадщини, у безоплатне користування або у власність релігійним організаціям”.

Крім цього, із Закону України «Про Перелік пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації» передбачається вилучення комплексу споруд Почаївської лаври, що складається з 6 об’єктів XVIII – XX сторіччя: собор Успіння Пресвятої Богородиці, собор Святої Трійці, келії монастирські, будинок архієрейський, дзвіниця, корпус надбрамний.

Слід зауважити, що це вже третій законопроект подібного змісту із цього питання, внесений до парламенту за останні 9 місяців.

Перший – законопроект № 1161 від 25.12.2012 року – було відхилено та знято з розгляду, оскільки у квітні цього року він не був включений в порядок денний.

Наступний – законопроект № 2993 від 14.05.2013 року – досі знаходиться на розгляді в парламенті. Він відмінний тим, що передбачає вилучення 135 об’єктів з «Переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації», серед яких є Києво0Печерська та Почаївська лаври. Також право передавати ці об’єкти культурної спадщини пропонується надати не тільки Кабінету міністрів України , але й іншим профільним органам виконавчої влади.

Українська Православна Церква Київського Патріархату раніше неодноразово виступала проти законодавчих ініціатив щодо передачі святинь загальнодержавного значення, таких як Києво-Печерська та Почаївська лаври, у власність структур Московського Патріархату.     

УХВАЛИЛИ:

1. Ще раз підтвердити негативне ставлення Української Православної Церкви Київського Патріархату до законодавчих ініціатив щодо передачі святинь загальнодержавного значення, таких як Києво-Печерська та Почаївська лаври, у власність структур Московського Патріархату.

Просити Верховну Раду України не підтримувати законопроекти № 3194 та № 2993, спрямовані на приватизацію структурами Московського Патріархату святинь загальнонаціонального значення – Києво-Печерської та Почаївської лавр.

2. Доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету звернутися листами з даного питання до Президента України В. Ф. Януковича та до Верховної Ради України.

ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТ

МИТРОПОЛИТ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ЕПІФАНІЙ

МИТРОПОЛИТ ЛЬВІВСЬКИЙ І СОКАЛЬСЬКИЙ ДИМИТРІЙ

МИТРОПОЛИТ БІЛГОРОДСЬКИЙ І ОБОЯНСЬКИЙ ІОАСАФ

МИТРОПОЛИТ ЧЕРКАСЬКИЙ І ЧИГИРИНСЬКИЙ ІОАН

АРХІЄПИСКОП ДОНЕЦЬКИЙ І МАРІУПОЛЬСЬКИЙ СЕРГІЙ

АРХІЄПИСКОП РІВНЕНСЬКИЙ І ОСТРОЗЬКИЙ ІЛАРІОН

АРХІЄПИСКОП ЧЕРНІГІВСЬКИЙ І НІЖИНСЬКИЙ ЄВСТРАТІЙ

АРХІЄПИСКОП ХЕРСОНСЬКИЙ І ТАВРІЙСЬКИЙ ДАМІАН

ЄПИСКОП УЖГОРОДСЬКИЙ І ЗАКАРПАТСЬКИЙ КИРИЛ

ЄПИСКОП КІРОВОГРАДСЬКИЙ І ГОЛОВАНІВСЬКИЙ МАРК

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини