Журнали засідання Священного Синоду 8 березня 2013 р.

8 березня 2013 р. під головуванням Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета відбулося засідання Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.

ЖУРНАЛ № 7

ЗАСІДАННЯ СВЯЩЕННОГО СИНОДУ
УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ

від  8 березня 2013 року під головуванням
Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФІЛАРЕТА

СЛУХАЛИ:

Пропозицію Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про обрання делегатів на Помісний Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату, що скликається 27 липня 2013 р.

ДОВІДКА:

Згідно до Статуту про управління Української Православної Церкви Київського Патріархату Помісний Собор складається з єпархіальних та вікарних архієреїв (за своїм положенням), представників кліру, чернецтва, духовних навчальних закладів і мирян, а також Вищої Церковної Ради (розділ ІІ, п. 3). Делегатів на Помісний Собор обирають Єпархіальні збори (розділ VІІІ, п. 2, 30-а). Процедура виборів на Помісний Собор делегатів від кліру, чернецтва, духовних навчальних закладів і мирян та їх кількість встановлюється Святійшим Патріархом та Священним Синодом (розділ ІІ, п. 4).      

УХВАЛИЛИ:

1. Зобов’язати єпархіальних архієреїв протягом Великого посту провести Єпархіальні збори, на яких обрати делегатів на Помісний Собор відповідно до визначеної квоти представництва. Оригінал протоколу Єпархіальних зборів про обрання делегатів, із зазначенням прізвища, імені, по-батькові та сану делегатів, повинен бути поданий до Київської Патріархії не пізніше 15 травня 2013 р.

2. Визначити наступну квоту представництва від духовенства і мирян (відповідно до єпархіальних звітів за 2012 р.):

- для єпархій з кількістю парафій до 150 – один делегат від духовенства і один делегат від мирян;
- для Вікаріату Київського Патріархату в США і Канаді - один делегат від духовенства і один делегат від мирян;
- для єпархій з кількістю парафій від 150 до 250 – два делегати від духовенства і два делегати від мирян;
- для єпархій з кількістю парафій від 250 до 350 – три делегати від духовенства і три делегати від мирян;
- для єпархій з кількістю парафій понад 350 – чотири делегати від духовенства і чотири делегати від мирян.

3. Доручити ректорам духовних навчальних закладів – Київської православної богословської академії, Львівської православної богословської академії, Волинської православної богословської академії, Рівненської духовної семінарії   протягом Великого посту провести засідання Вченої (Педагогічної) ради очолюваного ними закладу, на якому обрати одного делегата на Помісний Собор. Оригінал протоколу засідання ради про обрання делегата, із зазначенням прізвища, імені, по-батькові та сану делегата, повинен бути поданий до Київської Патріархії не пізніше 15 травня 2013 р.

Доручити ректору Київської православної богословської академії організувати у вказаний строк проведення виборів одного делегата на Помісний Собор від Богословського відділення КПБА при Філософсько-теологічному факультеті Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.

4. Визначити представництво на Помісному Соборі від чернецтва у кількості одного делегата від кожного з наступних монастирів: Михайлівського Золотоверхого монастиря м. Києва, Михайлівського Видубицького монастиря м. Києва, Феодосіївського монастиря м. Києва, Георгіївського монастиря на Козацьких могилах (Рівненська єпархія), Хрестовоздвиженського Манявскього скита (Івано-Франківська єпархія); Жидичинського Миколаївського монастиря (Волинська єпархія), Свято-Благовіщенського скита селища Маслова Пристань (Білгородська єпархія), а також одного делегата від жіночих монастирів Волинської єпархії. Вибори делегатів провести протягом Великого посту на засіданнях Духовних соборів монастирів, оригінал протоколу засідання про обрання делегата, із зазначенням сану, імені та прізвища делегата, повинен бути поданий до Київської Патріархії не пізніше 15 травня 2013 р.

ЖУРНАЛ № 8

СЛУХАЛИ:

Прохання преосвященного Симеона, єпископа Дніпропетровського і Криворізького, про призначення клірика Дніпропетровської єпархії протоієрея Ореста Юнака ректором Дніпропетровської духовної семінарії.

Кандидатура протоієрея Ореста Юнака погоджена на засіданні Синодального управління у справах духовної освіти (Учбового комітету) 7 березня 2013 р.  

УХВАЛИЛИ:

Благословити призначення клірика Дніпропетровської єпархії протоієрея Ореста Юнака ректором Дніпропетровської духовної семінарії.  

ЖУРНАЛ № 9

СЛУХАЛИ:

Прохання керуючих єпархіями про затвердження намісниками монастирів:

- преосвященного Нестора, архієпископа Тернопільського, Кременецького і Бучацького – про затвердження ієромонаха Полікарпа (Касько) намісником Свято-Юріївського чоловічого монастиря на хуторі Вірля Кременецького району Тернопільської області;

- преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського – про затвердження ієромонаха Петра (Репетухи) намісником Вознесенського чоловічого монастиря в с. Радьківка Прилуцького району Чернігівської області;

- преосвященного Марка, єпископа Кіровоградського і Голованівського – про затвердження ієромонаха Феоктиста (Майстренка) намісником чоловічого монастиря преподобного Феодора Студита в с. Сорочанове Бобринецького району Кіровоградської області.
     
УХВАЛИЛИ:

Затвердити намісниками монастирів :

- ієромонаха Полікарпа (Касько) – намісником Свято-Юріївського чоловічого монастиря на хуторі Вірля Кременецького району Тернопільської області;

- ієромонаха Петра (Репетуху) – намісником Вознесенського чоловічого монастиря в с. Радьківка Прилуцького району Чернігівської області;

- ієромонаха Феоктиста (Майстренка) намісником чоловічого монастиря преподобного Феодора Студита в с. Сорочанове Бобринецького району Кіровоградської області.

ЖУРНАЛ № 10

СЛУХАЛИ:

Прохання преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, про затвердження у новій редакції Статуту Чернігівського духовного училища.

УХВАЛИЛИ:

Затвердити у новій редакції Статут Чернігівського духовного училища та передати його на реєстрацію до відповідних державних органів.

ЖУРНАЛ № 11

СЛУХАЛИ:

Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про відвідання ним м. Брюссель (Королівство Бельгія) у складі делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій та зустріч з Європейським Комісаром з питань розширення і політики добросусідства п. Штефаном Фюле.

ДОВІДКА:

6-7 березня 2013 р. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет та супроводжуючий його архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій у складі делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій відвідали м. Брюссель (Королівство Бельгія).

6 березня 2013 р. у будинку Європейської Комісії відбулася зустріч делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з Європейським Комісаром з питань розширення і політики добросусідства п. Штефаном Фюле.

Ввечері того ж дня з нагоди візиту делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій відбулося прийняття, в якому взяли участь представник України при Європейському Союзі посол Костянтин Єлісєєв, представники європейських політичних структур, релігійних та міжконфесійних організацій.           

УХВАЛИЛИ:

1. Доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета взяти до відома. Висловити задоволення з приводу візиту Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета до м. Брюссель (Королівство Бельгія) у складі делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, його участі в зустрічі з Європейським Комісаром з питань розширення і політики добросусідства п. Штефаном Фюле та інших заходах.

2. Вважати корисним налагодження більш тісних контактів між Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій з європейськими політичними, міжконфесійними та громадськими структурами.

ЖУРНАЛ № 12

СЛУХАЛИ:

Повідомлення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про внесення Кабінетом міністрів України до Верховної Ради України законопроекту № 2342 від 19 лютого 2013 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні».

ДОВІДКА:

19 лютого 2013 р. Кабінетом міністрів України внесено до Верховної Ради України законопроект № 2342 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні».

Зазначеним законопроектом істотно розширюється тлумачення поняття дискримінації. Дискримінацією, серед іншого, може визнаватися критика з боку Церкви і суспільства аморального способу життя певних осіб та спільнот, об’єднаних таким способом життя.

На підставі досвіду впровадження та застосування подібного законодавства в інших країнах є підстави вважати його ланкою на шляху до легалізації аморального способу життя, до встановлення обмежень і покарань за публічну критику такого способу життя та осіб, які його практикують.

Подальшими кроками в цьому напрямку зазвичай стають легалізація так званих одностатевих шлюбів, впровадження в систему освіти, в тому числі для дітей молодшого віку, пропаганди позитивного ставлення до аморального способу життя, тощо.           

УХВАЛИЛИ:

1. Висловити глибоке занепокоєння з приводу подання Кабінетом міністрів України до Верховної Ради України законопроекту № 2342 від 19 лютого 203 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні».

2. Відзначити, що згідно Божественного Одкровення і вчення Христової Церкви людина не сама себе наділяє певними правами, а отримує їх від свого Творця. Тому визначені державними чи міжнародними законами права людини не повинні входити у суперечність з Божественним Законом.   

Такий погляд закріплений також і у важливих світських документах, зокрема у Декларації незалежності США, де сказано: «Ми виходимо з тієї самоочевидної істини, що всі люди створені рівними і наділені їхнім Творцем визначеними невідчужуваними правами, до числа яких відносяться життя, свобода і прагнення до щастя».

Тому для Церкви є неприйнятними сучасні прагнення шляхом встановлення певних законів віднести до числа основних прав людини те, що є противним природі людини та визначено Богом як важкий гріх, зокрема – встановити для одностатевих зв’язків суспільне заохочення у вигляді визначених для шлюбу прав, оголосити такі зв’язки цілком нормальними, формувати в суспільстві позитивне ставлення до них та накласти обмеження і покарання за критику аморального способу життя.

3. Доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету звернутися з листом до Кабінету міністрів України та Верховної Ради України, в якому викласти позицію Київського Патріархату з порушеного питання.

ЖУРНАЛ № 13

СЛУХАЛИ:

Річні звіти єпархій Київського Патріархату.

УХВАЛИЛИ:

Прийняти до відома із зауваженнями річні звіти Волинської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Кримської, Луганської, Полтавської, Тернопільської, Тернопільсько-Теребовлянської, Сумської та Харківської єпархій Київського Патріархату.

ЖУРНАЛ № 14

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про стан справ у Коломийській єпархії.

ДОВІДКА:

У зв’язку з важкою хворобою (інсульт) преосвященний Іоан, єпископ Коломийський і Косівський, не може відправляти богослужіння та здійснювати керівництво єпархією.

УХВАЛИЛИ:

1. Звільнити преосвященного Іоана, єпископа Коломийського і Косівського, від управління Коломийською єпархією за станом здоров’я та почислити його на спокій.

Подякувати преосвященному єпископу Іоану (Бойчуку) за понесені труди та піднести молитви за його здоров’я.

2. Призначити преосвященного Юліана (Гаталу) єпископом Коломийським і Косівським, звільнивши його від обов’язків єпископа Городоцького, вікарія Львівської єпархії.

3. Зобов’язати преосвященного Юліана, єпископа Коломийського і Косівського, та Єпархіальне управління Коломийської єпархії забезпечити достатнє довічне утримання для преосвященного єпископа Іоана (Бойчука).

ЖУРНАЛ № 15

СЛУХАЛИ:

Прохання преосвященного Онуфрія, архієпископа Вінницького і Брацлавського, про звільнення його від обов’язків керуючого Вінницькою єпархією.

УХВАЛИЛИ:

1. Звільнити преосвященного Онуфрія, архієпископа Вінницького і Брацлавського, від обов’язків керуючого Вінницькою єпархією на його прохання.

2. Призначити преосвященного Михаїла (Бондарчука) єпископом Вінницьким і Брацлавським, керуючим Вінницькою єпархією, звільнивши його від керівництва Дрогобицько-Самбірською єпархією.

ЖУРНАЛ № 16

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про заміщення вакантної Дрогобицько-Самбірської єпархії.

УХВАЛИЛИ:

Призначити преосвященного Якова (Макарчука) архієпископом Дрогобицьким і Самбірським, керуючим Дрогобицько-Самбірською єпархією, звільнивши його від керівництва Одеською єпархією.  

ЖУРНАЛ № 17

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про заміщення вакантної Одеської єпархії.

УХВАЛИЛИ:

Призначити преосвященного Марка (Гринчевського) єпископом Одеським і Балтським, керуючим Одеською єпархією, звільнивши його від керівництва Кіцманською єпархією.

ЖУРНАЛ № 18

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про заміщення вакантної Кіцманської єпархії.

УХВАЛИЛИ:

Призначити преосвященного Онуфрія (Хаврука) архієпископом Чернівецьким і Кіцманським, керуючим Кіцманською єпархією.  

ЖУРНАЛ № 19

СЛУХАЛИ:

Звернення протоієрея Олександра Швеця, настоятеля громади Київського Патріархату, що звершує служіння в Успенському соборі м. Самбора Львівської області, який за дорученням громади просить перевести її в юрисдикцію Тернопільської, Волинської або Львівської єпархії на постійно або тимчасово, на період Великого посту.

УХВАЛИЛИ:

1. Враховуючи, що м. Самбір знаходиться в межах Дрогобицько-Самбірської єпархії, вважати недоцільним підпорядкування громади Київського Патріархату, що звершує служіння в Успенському соборі м. Самбора Львівської області іншій єпархії, окрім Дрогобицько-Самбірської.

У зв’язку з цим залишити громаду Київського Патріархату, що звершує служіння в Успенському соборі м. Самбора Львівської області, у складі Дрогобицько-Самбірської єпархії, а рішення Священного Синоду від 22 січня 2013 р. (Журнал №2) – без змін.

2. Закликати настоятеля протоієрея Олександра Швеця, духовенство і парафіян громади Успенського собору м. Самбора у співпраці з преосвященним Яковом, архієпископом Дрогобицьким і Самбірським, знайти примирення і порозуміння.

ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТ

МИТРОПОЛИТ ЛЬВІВСЬКИЙ І СОКАЛЬСЬКИЙ ДИМИТРІЙ

МИТРОПОЛИТ БІЛГОРОДСЬКИЙ І ОБОЯНСЬКИЙ ІОАСАФ

АРХІЄПИСКОП МИКОЛАЇВСЬКИЙ І БОГОЯВЛЕНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР

АРХІЄПИСКОП ДОНЕЦЬКИЙ І МАРІУПОЛЬСЬКИЙ СЕРГІЙ

АРХІЄПИСКОП РІВНЕНСЬКИЙ І ОСТРОЗЬКИЙ ІЛАРІОН

АРХІЄПИСКОП ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І БОРИСПІЛЬСЬКИЙ ЕПІФАНІЙ

АРХІЄПИСКОП ХЕРСОНСЬКИЙ І ТАВРІЙСЬКИЙ ДАМІАН

ЄПИСКОП УЖГОРОДСЬКИЙ І ЗАКАРПАТСЬКИЙ КИРИЛ

ЄПИСКОП КІРОВОГРАДСЬКИЙ І ГОЛОВАНІВСЬКИЙ МАРК

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини