Богослужіння в неділю 14-ту після П’ятидесятниці, перед Воздвиженням

26 вересня 2021 року, в неділю 14-ту після П’ятидесятниці, перед Воздвиженням, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.

Напередодні, у суботу ввечері, Патріарх Філарет відслужив у соборі Всенічне бдіння.

Його Святості співслужили архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій, настоятель храму протоієрей Борис Табачек, протоієрей Іоан Київський та протоієрей Михаїл Трускавецький

За богослужінням Святійший Владика виголосив проповідь.

 В імя Отця, Сина і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри!

Тільки що ми прослухали Євангельське читання в якому є таки слова: «Ніхто не сходив на небо, тільки Той, Хто зійшов з небес». А хто Цей, Який зійшов з небес і вознісся на небеса? Син Божий! А як міг Син Божий зійти з небес коли Він наповняє всю землю і увесь світ, і світ не обмежує Сина Божого як Бога. Як розуміти це слово «зійшов»? А розуміти треба так. Зійшов, значить втілився, принизив Себе до того, що став людиною. Бог, стає людиною. Це і означає Бог зійшов на землю прийнявши плоть. І Він вознісся на небеса. А тілом хоч одна людина зійшла на небеса? Ніхто! Тільки Той, Хто зійшов – Син Божий. Для чого треба було Сину Божому ставати людиною? Для того, щоб перетерпіти страждання і перемогти смерть. А хіба людина не терпить страждання? Терпить! Але треба було не тільки страждання перетерпіти, а подолати смерть. А смерть подолати не може не тільки людина, а й ангели не можуть подолати смерть, тому що вони не володіють життям самі в собі, а отримують життя від Бога. І тому подолати смерть ні людина не могла, ні ангели. І тільки один Бог, Який володіє життям міг подолати смерть. І тому, для того, щоб подолати смерть треба прийняти цю смерть. А для того, щоб прийняти цю смерть треба стати людиною. Бо якщо Син Божий не став би людиною, то як Він подолав би смерть в людській природі. Тому Він спочатку приймає людську природу: народжується від Пресвятої Діви Марії, терпить страждання, на які засуджені людство за гріхи, а потім помирає. Бо як би не помер, то й не Воскрес, а як би не Воскрес, то і смерть не подолав у людській природі. Ось таким чином Син Божий звершив наше спасіння.

Таким чином Син Божий оновив людську природу. І тепер маючи оновлену людську природу ми теж страждаємо, помремо але воскреснемо. Воскреснемо обовязково! І в це треба вірити. Бо якщо не будемо вірити, то спасіння не отримаємо. Що значить не отримаємо спасіння? А те, що не будемо ми у Царстві Небесному, не будемо блаженствувати.

Господь оновив людську природу і ми цією ж дорогою теж йдемо: страждаємо, радіємо, помираємо. Але сходимо вже не в пекло, а сходимо, після смерті, у Царство Небесне. Яка різниця між смертю християнина і смертю, наприклад, того ж Авраама? Різниця така; що Авраам помер і пішов у пекло, будучи праведним, а християни коли помирають йдуть у Царство Небесне. І все це зробив Ісус Христос ставши людиною: перестраждавши, померши і воскреснувши з мертвих. Ось такий шлях нашого спасіння.

Хочу навести вам слова митрополита Московського Філарета. Одного разу його запитали: «Як може Кит проковтнути Іону»? А Філарет відповів: «Якщо у Священному Писанні написано так, то це правда. Як би було написано у Священному Писанні, що не Кит проковтнув Іону, а Іона проковтнув Кита, то я б повірив у це. Бо так сказав Бог, а Бог завжди говорить правду».

Тому, дорогі браття і сестри, треба мати міцну віру у все те, що сказав Бог. І не вірити не правді. Тому що ми частіше віримо не правді, а Істинні не віримо і відкидаємо. А треба навпаки вірити істинні, яку сказав Бог, а не вірити не правді, яка приводить до страждання і до смерті.

Нехай Господь наш Ісус Христос укріпляє в нас віру. Будемо мати віру, для нас нічого не страшно на землі, ні страждання, ні смерть. Страждання не страшні, тому що Господь дасть Божественну благодать і ми перетерпимо ці страждання. А смерть не страшна, тому що після смерті ми підемо в Царство Небесне. І святі не тільки не боялися смерті, а чекали смерті. Чому вони чекали смерті? А тому що вони чекали Царства Небесного. Царство Небесне краще ніж страждання на землі? Краще! Тому вони чекали кращого для того, щоб позбавитися гіршого, страждань на землі.

Нехай Господь наш Ісус Христос допомагає нам, укріпляє Своєю Божественною благодаттю віру, а буде віра ми все подолаємо.

Завершилося богослужіння молебнем до Пресвятої Богородиці, перед Її чудотворним образом «Несподівана Радість», під час якого підносились молитви, щоб Господь Бог простив нам наші гріхи, помилував і визволив людство від епідемії коронавірусу.

 

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Святійший Патріарх Філарет очолив Всенічне бдіння з чином Воздвиження Хреста Господнього

26.09.2021
26 вересня 2021 року, напередодні свята Воздвиження Чесного й Животворчого Хреста Господнього, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив всенічне бдіння та чин Воздвиження Хреста у Володимирському кафедральному соборі міста Києва. Поділитися дописом: