“На хресті Господь подолав гріх і спас людський рід” – Патріарх Філарет

27 вересня 2021 року, в день свята Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі м. Києва.

Його Святості співслужили архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій, настоятель Володимирського собору протоієрей Борис Табачек, духовенство храму.

За богослужінням Патріарх Філарет виголосив проповідь. У своєму повчальному слові, Предстоятель пояснив сутність свята, розповів про знайдення і Воздвиження Хреста Господнього, яке відбулося у IV столітті.

Святійший владика наголосив на тому, що Чесний Хрест допомагав і допомагає нам у нашій боротьбі зі злом і дає нам силу перетерпіти наші страждання.

Вшанування святого хреста почалось із самого заснування Церкви. Знаєте слова апостола Павла, який сказав: «Нема мені чим хвалитися, тільки хрестом Господнім». І тому, хрест шанувався Церквою із самого початку. І в катакомбах до цього часу ми знаходимо хрести на тих місцях, де християни звершували богослужіння. І тому, немає нічого дивного, що після того, як християнство стало релігією дозволеною у Римській імперії, цариця імператриця Єлена поставила питання знайти хрест Христів.

Вона відправилась в Палестину, Єрусалим для того, щоб знайти цей хрест. І один єврей вказав в якому місці знаходиться цей хрест, бо він знав по переданню, що туди були скинуті хрести. А скинуті були хрести три, бо разом з Христом Ісусом на хрестах були розіп’яті ще два розбійника, і тому знайшли три хрести. А який з цих трьох хрестів належав Господу Ісусу Христу не знали. І виявили це дуже просто. Повз проносили гріб з покійником, і приклали до покійника хрести. І коли приклали хрест Господа Ісуса Христа, то мертвий воскрес. І з цього зрозуміли, що це є хрест Христів. І ось цей хрест і знайшла імператриця Єлена. А в той час в Єрусалимі Патріархом був Макарій. І коли знайшли цей хрест, люди стали приходити і поклонятися йому. А людей було настільки багато, що не всі могли поцілувати хрест Господній. І тоді Патріарх Макарій цей хрест став піднімати, воздвигати, і люди поклонялись і співали «Господи помилуй». І з цього часу і було встановлено це свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста. Тому, і ми святкуємо те, що встановили християни ще з самого початку.

Чому шанується хрест Господній? Хрест, сам по собі, був знаряддям найганебнішої смерті для розбійників і всяких злочинців. І чому цей хрест, який мав над собою таку ганьбу, став шануватися? А тому, що на цьому хресті Господь подолав гріх і спас людський рід від гріха. Але не подолав би Він гріха, якби не воскрес. Бо апостол Павло ясно каже, що якщо Христос не воскрес, то і гріхи не простились, і віра наша даремна. Тому, хрест обов’язково поєднується зі смертю і воскресінням Господа Ісуса Христа. Без воскресіння хрест не має тієї сили, яку він має разом з воскресінням, тому що на хресті переможений гріх. Яким чином переможений? Терпінням. Той, Хто висів і терпів – переміг Своїм терпінням і страждання. А страждання є наслідком гріха. І тому той, хто терпить страждання, той перемагає гріх.

І ми, браття і сестри, теж, коли терпимо страждання, то ми тим самим перемагаємо гріх. Тому Господь і сказав «терпінням вашим спасайте душі ваші». Не сумуйте, коли страждаєте, не сумуйте. Бо цим терпінням ви перемагаєте гріх, який сидить в нашій душі і в нашому тілі. І коли ми шануємо хрест, поклоняємось хресту, ми шануємо хрест Господній, на якому Він звершив наше спасіння. Тому, Церква і встановила святкувати Воздвиження Чесного Хреста Господнього, Який знайшла цариця Єлена. І це свято Воздвиження Хреста Господнього шанується в нас на Руси з самого початку заснування нашої Церкви.

Тому, будемо і надалі шанувати хрест, поклонятись йому і терпіти страждання, і перемагати для того, щоб потім увійти у життя вічне. У вічність увійдуть всі, а ми хочемо увійти у блаженне вічне життя. І нехай в цьому допомагає нам Господь силою Свого Чесного і Животворчого Хреста” – виголосив Святійший Патріарх Філарет.

Завершилося богослужіння поклонінням Чесному і Животворчому Хресту Господньому.

Напередодні свята, 26 вересня ввечері, Патріарх Філарет звершив святкове Всенічне бдіння з чином Воздвиження Хреста Господнього.

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет зустрівся з журналістом і науковцем Юрієм Бондарем

28.09.2021
28 вересня 2021 року Патріарх Філарет у своїй резиденції прийняв завідувача кафедри соціальних комунікацій Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидата політичних наук, заслуженого працівника культури України Юрія Бондаря. Поділитися дописом: