«Немає людини, яка хоче спастися і яка б не страждала» – Патріарх Філарет

27 вересня 2019 року, в день свята Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі.

Його Святості співслужили єпископ Васильківський Андрій, настоятель Володимирського кафедрального собору протоієрей Борис Табачек, духовенство собору.

За богослужінням Патріарх Філарет виголосив проповідь. У своєму повчальному слові, проповідник, розповів подію, яка відбулася у IV столітті, а саме знайдення і Воздвиження Хреста Господнього.

Святійший Владика наголосив на тому, що Чесний Хрест допомагав і допомагає нам у нашій боротьбі зі злом і дає нам силу перетерпіти наші страждання.

«Хрест Господній шанували з самого початку. Апостол Павло сказав: «Що я нічим іншим не можу хвалитися, тільки одним Хрестом Господнім». Чому апостол сказав, що Він може хвалитися тільки Хрестом Господнім? Тому, що на Хресті звершилося спасіння людського роду. Що значить звершилося спасіння? Значить був переможений в людській природі гріх, який ввійшов у неї після гріхопадіння Адама і Єви. Ось цей гріх, який в людській природі жив віками, тисячоліттями Ісус Христос знищив на Хресті. Яким чином? А тим, що Він взяв на себе гріхи людства. Яким чином, Христос взяв гріхи на себе? Яким? Взяв відповідальність на себе за гріх Адама. А що це означало? А це означало, що всякий гріх потребує покарання, страждань, смерті. А Ісус Христос – безгрішний. І як безгрішний, Він не повинен ні страждати, ні помирати, бо Він безгрішний нема за що Його карати. А Христос взяв на себе ці страждання і смерть. І тим самим взяв гріхи наші. А як цей гріх перемогти, як його очистить в людській природі, яким чином? Через страждання. Тобто через терпіння цих страждань. І Христос терпів ці страждання не тільки на голгофі. Ці страждання почались з дня Його народження. Бо коли Він втікав з Вифлеєма у Єгипет, бо Його Ірод хотів убити, то ця втеча, це теж було взяттям на себе гріха. Безгрішне немовля втікає від злодія царя. І протягом всього земного життя Ісус Христос терпів багато. Наприклад, коли Він сціляв хворих, воскрешав мертвих, виганяв бісів, а книжники і фарисеї казали: «Це Він робить силою бісівською», на Бога кажуть, що Він виганяє бісів силою бісівською. Терпів Ісус Христос цю не правду? Терпів. А найвищим станом терпіння була голгофа, бо на хрестах розпинали найтяжчих злочинців. І Христа безгрішного розіпяли, як великого злочинця. І Христос терпів. Оце терпіння Ісуса Христа і було перемогою гріха в людській природі. Терпіння було перемогою над гріхом, над стражданнями. Тому Господь сказав: «Терпінням вашим, спасайте душі ваші». Тобто і ми повинні перемагати в собі гріх через терпіння страждань.

Немає жодного святого, який би в своєму житті не страждав і не терпів. Візьміть для прикладу Божу Матір. Мати Бога, а які страждання перетерпіла, коли бачила свого Сина розіпятим на Хресті. Терпіла, страждала – це Мати. А апостоли, назвіть хоч одного апостола, який би не страждав проповідуючи Євангелія Христове і звершуючи чудеса. Чудеса звершували, а від страждань не були звільнені, тому що терпінням страждань перемагався гріх, в тих же апостолів. І не тільки апостоли, а мученики, які страждання терпіли перемагаючи гріх. І святителі і навіть подвижники, які жили в пустелях, з людьми не спілкувалися, а страждали. Від чого страждали? Від голоду страждали, від холоду, від спокус диявольських. Тобто немає людини, яка хоче спастися і яка б не страждала.

Тому, не треба боятися страждань. Треба просити у Бога силу для того, щоб Він дав цю благодать, яка б допомагала перетерпіти ці страждання. І Господь, Який попускає ці страждання, не посилає їх більше чим людина може перенести. Ось ми бачимо, що одні страждають більше, а інші менше. Чому? А тому, що той хто більше страждає, той має більшу силу Духа, тому може витерпіти більші страждання, а слабкодухий – страждає менше, бо він не може перетерпіти великі страждання.

Дорогі браття і сестри, ми це повинні добре знати і не падати духом, коли Господь попускає ці страждання. Які б не були страждання, а вони мають кінець. А блаженне вічне життя кінця немає. То що нам вибирати, вічне блаженство, то тоді треба страждати на землі, а якщо не хочемо страждати, то не буде блаженства. Ось ці думки повинні буди в нас постійно. Тоді Господь пошле нам таку силу, яка перемагає такі страждання, які людська природа і не може витерпіти.

Зверніть увагу, які страждання перетерпіли мученики. Читаєш їх життя і дивуєшся, яким чином людина може витерпіти таке, але ж вони терпіли. І це дійсно так, бо життя Святих мучеників написані на підставі мученицьких актів, які писали ці акти, а писали самі розпинателі. Тому ці акти мученицькі правдиві. І вони свідчать, що Святі мученики перетерпіли страждання.

Сьогоднішнє наше свято Воздвиження Чесного, Животворчого Хреста нагадує нам, що Чесний Хрест допомагає нам у нашій боротьбі зі злом і дає нам силу.

Наведу вам приклад, який стався у Чернігові. Один чоловік захотів покінчити життя самогубством, виліз на дах і повісився, а бичовка порвалася, другий раз накинув на себе цю бичовку і другий раз зірвалася, а потім чує голос: «Зніми Хрест», а на ньому висів хрестик. І цей хрестик не дав можливості йому звершити самогубство. Ось це є приклад, як Хрест спасає нас від зла. Тому ми Хрестом благословляємо, хрещення звершується Хрестом, Таїнства всі звершуються через Хресне знамення. Бачите, яку силу має Хресне знамення. Тому ми і співаємо: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святе воскресіння, Твоє славимо» – виголосив Святійший Патріарх Філарет.

Завершилося богослужіння поклонінням Чесному і Животворчому Хресту Господньому.

Напередодні стята, Патріарх Філарет звершив святкове Всенічне бдіння з чином Воздвиження Хреста Господнього.

Прес-служба Київської Патріархії 

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет відвідав урочистий захід до 30-ліття з дня створення Київської Козацької Гімназії № 283

27.09.2019
27 вересня 2019 року Святійший Патріарх Філарет, на запрошення директора гімназії Гнатюка Володимира Миколайовича, відвідав урочистий захід до 30-ліття з дня створення Київської Козацької Гімназії № 283 Під час святкового заходу Патріарх Філарет звернувся зі словом привітання та настанови до всіх присутніх: “Дорогі друзі, я дуже радий, що маю можливість […]