“Образ митаря – приклад смирення, яке приводить людину до спасіння” – Патріарх Філарет

У неділю про митаря і фарисея, 21 лютого 2021 року, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі м. Києва.

Напередодні воскресного дня, 20 лютого ввечері, Патріарх Філарет відслужив у соборі Всенічне бдіння.

Його Святості співслужили архієпископ Андрій та духовенство кафедрального собору.

За Божественною літургією Святійший Владика виголосив проповідь, в якій розтлумачив притчу про митаря і фарисея, що читалася сьогодні за богослужінням:

«Дорогі браття і сестри! Тільки що ми вислухали притчу Господа Ісуса Христа про митаря і фарисея. Про гордість і про смирення. Гордість, яку виявив фарисей, засуджується Богом.  Яка людина горда ? Та, яка не бачить своїх гріхів. Гріхів не бачить, а своїми ділами звеличується, і не тільки звеличується перед людьми, а, насамперед, звеличується перед собою. Бо як сказав фарисей «я не такий, як грішники, або як цей митар, не такий я». І серед нас багато таких людей, які звеличують себе перед собою, що «я не такий як ті, я вірю в Бога, а вони не вірять, я ходжу в церкву, а вони сидять вдома, тому я кращий». І це правда – бо і вірить, і дійсно до церкви ходить, і молиться. Але для чого? Для того, щоб себе звеличити. Як і фарисей – давав милостиню? Давав. Але для чого? Із любові до людей, які потребували цього? Ні. Він давав для того, щоб його прославляли. Так і багато із нас роблять добрі справи, але не для слави Божої, а для прославлення себе.

А митар? Митар – образ смирення. Митар був праведний? Ні. Він був грішний. Але цей грішник визнавав, що він був грішний. По-перше, стояв позаду в храмі. По-друге, низько опустив голову, бо совість не дозволяла підняти очі на небо, бо він грішник і визнавав себе грішником. І тому, будучи  грішником, був виправданий. За що ж він був виправданий? За те, що визнавав себе грішником. За це був виправданий, бо визнання своїх гріхів – це є смирення. У Святому Писанні сказано, що «Бог гордим противиться, а смиренним дає благодать». І тому, дорогі браття і сестри, ми грішимо і від гріха не можемо відстати, і каємось і знову грішимо, але треба визнавати, що ти такий, і просити у Бога, як простив митарю: «будь милостивий до мене, хоч я грішник, і як грішник потребую покарання, але і карай мене милостиво». Оце є смирення, яке приводить людину до спасіння. Тому, дорогі браття і сестри, треба дивитися на фарисея і не уподібнюватися йому, не виправдовуватися, і не хвалитися. А уподібнюватися митарю, який хоч і грішником був, але визнавав, що він грішник, і просив у Бога, щоб Він був милостивий. Якщо ми будемо іти дорогою митаря, то прийдемо в Царство Небесне, Царство Бога. А якщо підемо дорогою фарисея, то прийдемо в пекло.

Тому кожен із нас повинен обирати, або фарисея – хвались своїми чеснотами, своїм багатством, своїм розумом, чим завгодно хвались, але знай, що будеш у пеклі. Тому нехай Господь допоможе нам іти дорогою митаря. Йому слава на віки віків», – сказав у своїй проповіді Патріарх Філарет.

Завершилося богослужіння молебнем до Пресвятої Богородиці, перед Її чудотворним образом «Несподівана Радість», під час якого підносились молитви, щоб Господь Бог простив нам наші гріхи, помилував і визволив людство від епідемії коронавірусу.

Також цього дня, за вечірнім богослужінням, Cвятійший Патріарх Філарет читав у Свято-Володимирському соборі акафіст Покрову Божої Матері.

Прес-служба Київської патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет очолив збори Вікаріату Української Православної Церкви Київського Патріархату в США та Канаді

22.02.2021
21 лютого 2021 року відбулися загальні збори Вікаріату Української Православної Церкви Київського Патріархату в США та Канаді під керівництвом Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета. Поділитися дописом: