Патріарх Філарет: «Піст – благоприємний час для покаяння»

28 березня 2021 року, у другу неділю Великого посту Православна Церква вшановує пам’ять святителя Григорія Палами, архієпископа Фессалонікійського, та собор усіх преподобних отців Києво-Печерських.

Цього дня Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відслужив у Свято-Володимирському кафедральному соборі Божественну Літургію, за якою співслужили архієпископ Андрій  та соборне духовенство.

Після прочитання Євангелія Святійший Владика виголосив проповідь:

«В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа! Дорогі браття і сестри!

Тільки що ми прослухали уривок із Євангелія від Марка про те, як Господь зцілив розслабленого. Коли зцілив, то сказав: «Іди і не гріши, щоб не сталося із тобою чогось гіршого». Із цього нам треба робити висновок для кожного із нас, що страждання, хвороби є наслідком гріха. Немає гріха в світі за який би Господь не карав грішника. Але не карає тих грішників, які каються. Ось ці своїм покаянням викликають милосердя Боже – і Господь прощає і не карає.

Коли ми подивимось із цієї точки зору на наше сьогоднішнє життя, насамперед на коронавірус. Покарання це чи не покарання? Покарання! Не може бути іншої відповіді. А покарання за які гріхи? Насамперед за ті гріхи, коли зло називають добром, а добро – злом. За зло не карають, а за добро карають. Є тут правда? Немає! Господь довго терпить, але потім карає.

Одностатеві шлюби, деякі держави вже прийняли закони про законність цих шлюбів. А що сказано в Біблії, в Божественному одкровенні, тобто, що говорить Бог? Содом і Гомору за цей гріх Господь знищив. І до цього часу існує це Мертве море в Палестині, де немає нічого живого. Це – результат вашого гріха. То хіба треба дивуватися, що Господь довго терпів і послав нам це випробування у вигляді коронавірусу.

Але не треба думати, що тільки за це. А корупція?! З нею боряться, боряться і не можуть побороти, і не тільки в Україні, а й у всьому світі. Це тільки про Україну говорять, що вона корумпована, а Європа хіба не така? А США хіба не такі? Весь світ такий корумпований. Гріх це? Гріх! А гріх потребує покарання. Ось Господь і попускає цей коронавірус.

Візьмемо духовенство: дали Богу присягу. А виконують цю присягу? Не виконують. І думають, що все це пройде безслідно. А невиконання присяги і обітниць, які ми даємо Богові, Господь терпить, коли ми не виконуємо, але потім жорстоко карає. І коли ми подивимось на сучасне життя із цієї точки зору, з точки зору Божественної правди, то немає ніякого здивування. Ще можемо сказати, що Господь милостиво карає не до кінця, а ми заслуговуємо більшого покарання. А вихід з цього положення один: покаяння і виправлення. Треба робити все, щоб викорінювати це зло. Ви скажете, що це не від нас залежить. Не правда, залежить від нас. Тому що, якщо ми не будемо мовчати, а будемо протидіяти, то зло, яке зараз розповсюджується по всьому світу, а особливо в Європі – зникне.

Тому прислухаємося до слів Господа Ісуса Христа, Який сказав: «Іди і більше не гріши, щоб не сталося із тобою чогось гіршого». Так от, цього гіршого, нехай Господь не посилає нам. Але з нашого боку потрібне покаяння. А піст – благоприємний час для покаяння. Тому Церква і закликає: «Покаяння двері відкрий мені, Життєдавче». Чому Вона взиває: «Відкрий мені двері покаяння?» А тому, що ви із свого духовного життя знаєте: покаятись не можете, немає цього почуття покаяння, якщо Господь не пробудить совість. А якщо Господь совість пробудить і совість заговорить, тоді наступає покаяння. Тому без Благодаті Божої ми навіть покаятися не можемо. Будемо просити Господа нашого Ісуса Христа, щоб Він допоміг нам покаятись. Йому слава навіки віків. Амінь».

Після Божественної Літургії був відслужений молебень до преподобних Антонія і Феодосія та всіх преподобних отців Києво-Печерських.

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Святійший Патріарх Філарет звершив чин похорону ректора Європейського університету Івана Тимошенка

29.03.2021
29 березня 2021 року Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив у Володимирському кафедральному соборі чин похорону українського науковця, історика, співзасновника та ректора Європейського університету Івана Івановича Тимошенка. Поділитися дописом: