7 липня 2019 року, коли Православна Церква урочисто святкує Різдво Іоана Хрестителя та в неділю 3-тю після П’ятидесятниці, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі.
Напередодні, 6 липня у суботу ввечері, Святійший Патріарх Філарет в соборі очолив Всенічне бдіння. Під час полієлею Святійший владика помазував вірян освяченим єлеєм.
За Божественною літургією Його Святості співслужили єпископ Харківський і Богодухівський Ілля, єпископ Васильківський Андрій, настоятель Володимирського кафедрального собору протоієрей Борис Табачек та духовенство храму.
Під час літургії, після прочитання Євангелія, Святійший Патріарх Філарет виголосив проповідь:
«В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі браття і сестри, сьогодні Православна Церква святкує Різдво Пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана.
Ісус Христос назвав Іоана найбільшим серед народжених жінками. І коли апостоли Іоан і Яків одного разу запитали, щоб сісти одному – праворуч, а другому – ліворуч, то Господь сказав , що це не від Нього залежить, а від Того, Хто приготував. Так кого Бог приготував сидіти одному – праворуч, а другому – ліворуч? Це Божа Матір та Іоан Предтеча. І ви бачите на іконі: Господь Вседержитель сидить на престолі, праворуч – Божа Матір, а ліворуч – Іоан Хреститель. Чому? Тому, що він – «найбільший серед народжених жінками».
А чому він найбільший? І до нього були пророки, і він пророк, а він більший не тільки тому, що пророк, але він ще і Предтеча Господній. Ось ніхто із нас не задумується, яким чином людство дізналося, що народжений від Діви Марії є Христос, Син Божий. Це все було таємно, і про народження Сина Божого знала тільки Пресвята Діва Марія і Йосиф Обручник, а народ не знав. А яким чином народ пізнав, що Ісус Христос є Спаситель, Син Божий? Іоан Предтеча сказав: «Ось Агнець Божий, Який прийшов взяти гріхи світу». Тобто народу об’явив, що Ісус є Спаситель, Іоан, коли сказав: «Ось Агнець Божий», бо Бог відкрив йому, що на Кому побачить Духа, який сходить у вигляді Голуба, – Той і є Спаситель. Мало того, що він бачив, ще й голос був з неба: «Це є Син Мій улюблений». Тому Іоан не помилявся, коли свідчив, що це Агнець Божий, Який приходить, щоб взяти гріхи світу.
І ще чому Іоан найбільший серед народжених жінками? А тому, що це дитя пустелі. Він виріс в пустелі. Згадайте, коли Ірод хотів знищити всіх немовлят, то він хотів знищити і Іоана. Бо Іоан народився теж раніше на півроку до народження Ісуса Христа і жив він у околицях Єрусалима. І тому Ірод і його хотів знищити, але первосвященик Захарія, батько його, сказав Єлизаветі: «Бери немовля і тікай у пустелю». Тому Іоан спасся, бо з матір’ю своєю Єлизаветою втік у пустелю, а Ірод убив первосвященика Захарію за те, що він своє дитя не дав на знищення. Опинилась Єлизавета з немовлям Іоаном у пустелі, але через деякий час там і померла. А дитина залишилась в пустелі одна, нікого нема: ні батька, ні матері, ні родичів, нікого. І дитина одна в пустелі живе. І годується травою, акридами, диким медом. Тому і названий «голосом волаючого із пустелі».
Іоан Предтеча – це такий подвижник, рівного якому нема серед подвижників. Бо він, як дитина, виріс в пустелі, і як говорить Євангеліє, ніколи не пив ні вина, ні інших напоїв. Тому він і є найбільшим серед народжених жінками. І ми святкуємо сьогодні його пам’ять та молимось до нього тому, що він один із найближчих до Господа Ісуса Христа. І чого він попросить, то те Син Божий, Господь наш Ісус Христос, і зробить, тому що сила його молитви найбільша після Божої Матері.
Тому будемо шанувати такого великого мужа Іоана, Пророка, Предтечу і Хрестителя Господнього. Нехай він допомагає, щоб і нас Господь Ісус Христос Своїми шляхами привів до Царства Небесного і простив нам усякі провини вільні і невільні. Йому слава навіки віків. Амінь» – виголосив Святійший Патріарх Філарет.
Під час Божественної літургії Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив хіротонію, під час якої рукоположив диякона Миколая Гребіниченко у сан пресвітера.
Після запричасного стиха із проповіддю до парафіян звернувся клірик собору протоієрей Іоан Київський.
Наприкінці богослужіння Патріарх Філарет очолив молебень, під час якої були піднесенні додаткові прохання про визволення нашої Батьківщини від нашестя чужинців та молитва до святого Іоана Предтечі.
Цього ж дня, за вечірнім богослужінням, Cвятійший Патріарх Філарет читав у Свято-Володимирському соборі акафіст Покрову Божої Матері.
Прес-центр Київської Патріархії