Патріарше богослужіння в день Різдва Пресвятої Богородиці

21 вересня 2019 року, в день коли православна Церква відзначає Різдво Пресвятої Богородиці, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі міста Києва.

Напередодні, 20 вересня ввечері, Патріарх Філарет звершив Всенічне бдіння.

Його Святості співслужили єпископ Васильківський Андрій, настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство.

Під час Божественної літургії Святійший Патріарх Філарет звернувся до присутніх зі словами проповіді:

«В ім’я Отця і Сина і Святого Духа

Дорогі браття і сестри, сьогодні Православна Церква святкує народження Пресвятої Діви Марії. Пресвята Діва Марія називається чеснішою від херувимів і незрівнянно славнішою від серафимів. Це означає що серед Божого творіння Божа Матір займає найвище місце, навіть херувими і серафими, які найближче до Бога, менші за Пресвяту Діву Марію, тому що вона ближча до Бога. Бо вона є мати Бога, тому вона і вища.

І Церква шанує її як Богородицю, а не як Христородицю, бо були єретики, які вчили що вона не Богородиця, а Христородиця, тобто Христа народила як людину. Так вона народила Христа як людину, але ця людина, яку вона народила, є Бог. Тому що в Ісусі Христі з’єднано дві природи – Божествена і людська природа. І тому вона Богородиця, бо народила Сина Божого, але не Христа як людину. Але єретики були не тільки тоді, в давні часи, і зараз багато єретиків, які не шанують Божу Матір. Одні не шанують, а другі називають що вона народилась непорочно, тобто безгрішно народилась. А Православна Церква вчить, що зачаття Діви Марії було в гріху, як не дивно. Бо пророк Давид каже: «в беззаконнях я зачатий і в гріхах народила мене мати». І так кожна людина, якою б вона не була святою, народжується в гріху. І тому Пресвята Діва народилась в гріху від Іоакима і Анни, від похоті чоловічої людської. Який доказ того що Пресвята Діва потребувала спасіння? Ми кожного разу, коли читаємо Євангелія про Пресвяту Діву Марію, чуємо слова, які вона сказала, назвала свого Сина Спасителем: «І зрадів дух мій у Бозі Спасителі моїм.» Значить якщо вона Бога називає своїм Спасителем і Сином, то вона потребувала спасіння, не маючи свого власного гріха. Тобто власного гріха Пресвята Діва Марія не мала, а народилась у гріху і від цього гріха вона потребувала спасіння.

Один тільки Господь Ісус Христос народився без гріха. Чому він тільки один? А тому що він народився не від похоті чоловічої людської, а народився від Духа Святого. І тому його народження було непорочним безгрішним, а народження Пресвятої Діви було в гріху. Але повторюю – власних гріхів вона не мала, і через те, що вона не мала власного гріха, Бог і обрав її стати Його Матір’ю. Через те, що вона виховувалась у храмі, у Святому Святих, тобто у такому місці святому, куди сам первосвященик мав право зайти один раз на рік і то з жертвою, а вона там жила з 4 років. І тому Пресвята Діва вихована без гріха, саме тому її і обрав Бог бути Своєю Матір’ю.

Ми до Пресвятої Діви звертаємось з молитвою «Пресвята Богородице спаси нас». Ні до якого святого ми не звертаємось з такими словами «спаси нас», ми просимо «моли Бога за нас». А до Божої Матері зі словами «спаси нас». Чому? А тому що якби Пресвята Діва не погодилась на народження від неї Сина. То спасіння не відбулось би. Тому що людська природа не з’єдналась би з Богом. А ось ось ці слова: «Я раба Бога, нехай буде за словом твоїм», тобто відповідь на привітання архангела Гавриїла, який сказав: «Радуйся Благодатна Господь з тобою, бо ти народиш Сина і назвеш його ім’ям Ісус». І якби вона не сказала «Я раба Господня, нехай буде так як ти сказав» втілення Сина Божого не було б, а не було б втілення Сина Божого, не було б спасіння людської природи. Ось тому Церква і шанує Божу Матір як чеснішу від херувим і славнішу від серафимів».

Є християни які не шанують так Божу Матір – це протестанти. Але ж в Святому Письмі, вона сказала: «віднині будуть ублажати мене всі роди». Написано це в Святому Письмі, ви протестанти читаєте це? Виконувати треба? Треба. Значить слова: «віднині ублажатимуть мене всі роди» свідчить про те, що треба Божу Матір шанувати, не як Бога, а як ту, яка вища за все творіння після Бога. Так Православна Церква і шанує.

І доказом того, що шанування Божої матері є дійсним, істинним і правильним, – є чудотворні ікони. Ось якби ми не вірно шанували Божу Матір її ікони, то Бог би не звершував чудеса через них, а чудеса звершуються. І цього не можна заперечити. Значить правильно ми робимо, коли шануємо Божу Матір. І коли звертаємось до неї, і вона є заступницею роду християнського і ми звертаємось до неї з молитвами, і не даремно звертаємось. І вона допомагає нам. Допомагала протягом всієї історії християнської Церкви. І тепер вона допомагає коли звертаємось до неї. Але не всім, не всім. Чому не всім? А тому що не всі звертаються до неї з вірою. А треба звертатись з вірою, бо і Господь звершував чудеса не над всіма, а над тими, хто вірив Йому. Навіть знаємо із Євангелія, сотник язичник, який повірив в Ісуса Христа і з вірою звернувся до нього, то і його прохання Ісус Христос виконав – зцілив його слугу. Так і Божа Матір, якщо ми з вірою до неї звертаємось, то вона – допомагає нам.

І тому сьогодні, дорогі браття і сестри, шануючи народження Пресвятої Діви від святих Іоакима і Анни, ми будемо вірити в допомогу нашої заступниці Божої Матері і звертатися до неї в усіх тяжких обставинах і дякувати їй за її допомогу. Богові нашому слава на віки віків» – сказав Патріарх Філарет.

Завершилось богослужіння молебнем до Пресвятої Богородиці.

Прес-служба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарше богослужіння у неділю 14-ту після П’ятидесятниці

22.09.2019
22 вересня 2019 року, у неділю 14-ту після П’ятидесятниці, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі міста Києва. Напередодні, 21 вересня у суботу ввечері, Святійший Владика в соборі очолив Всенічне бдіння. Під час полієлею Патріарх Філарет помазував вірян освяченим єлеєм. Його Святості […]