Із нагоди цього дня Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив уставні богослужіння у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі м. Києва.
Напередодні, 18 серпня, Патріарх Філарет відслужив урочисте всенічне бдіння.
19 серпня 2021 року, в день свята Преображення Господнього, Святійший Патріарх Філарет звершив святкову Божественну літургію.
Його Святості співслужили архієпископ Андрій та духовенство Володимирського кафедрального собору.
Після прочитання Євангелія Патріарх Філарет виголосив проповідь, у якій розповів на основі Священного Писання про подію Преображення Господнього:
“Дорогі браття і сестри! Коли наближався час страждань Господа Ісуса Христа, то Христос для того, щоб утвердити віру апостолів у тому, що Він – дійсно є Син Божий, а не проста людина, показав їм Свою Божественну славу.
Взяв із собою трьох учеників: Петра, Якова та Іоана, і піднявся з ними на гору Фавор, де їм явились пророк Мойсей і пророк Ілля. І ученики чули голос Бога-Отця: «Цей є Син мій улюблений, Його слухайте». І під час цього Ісуса Христа осінило таке світло, яке ученики раніше не бачили, і тому, знаходячись в такому піднесеному стані, апостол Петро сказав: «Господи, добре нам тут бути; поставимо три намети: Тобі один, Мойсеєві один і один Іллі» і євангеліст Лука доповнює, що апостол Петро сказав ці слова, не знаючи сам, що говорить. Тому що радість наповнила їх така, яку вони раніше не переживали, і не тільки радість, але і світло. Яке це було світло?
Протягом століть в Церкві у багатьох виникало питання, яке світло було під час Преображення Господа Ісуса Христа? Одні стверджували, що це було світло матеріальне, тобто таке, яке ми бачимо. А святі отці утверджували, що це є світло духовне. Тобто світло, в якому перебуває Бог. Саме це світло не є Божеством, але в цьому світлі перебуває Бог.
Для чого Ісус Христос показав Свою славу на горі Фавор? Для того, щоб коли Його будуть розпинати, апостоли не розвірились у Нього, а зрозуміли Його добровільні страждання задля спасіння світу. Тобто щоб утвердити віру апостолів у тому, що Він – дійсно є Син Божий, а не проста людина, показав їм Свою Божественну славу.
Але зверніть свою увагу, що Господь багато разів підтверджував це Своїми чудесами, воскресінням мертвих, а тепер показав Свою славу, і все таки апостоли, коли Христа розіп’яли, розбіглися і не вірили в Його воскресіння. Чому так? Тому що така гріховна природа людини. Тому і ми грішимо, часто не бажаючи, але все одно грішимо, тому що гріховна природа тягне нас на гріх. І Господь наш Ісус Христос для того і прийшов на землю, щоб спасти людину від гріха. І він її визволив.
Нехай свято Преображення Господнього утверджує і в нас віру в те, що Ісус Христос – Син Божий, Спаситель світу, і що Він турбується не тільки про спасіння людства в цілому, а й кожного з нас Він хоче спасти і привести в Царство Боже”, – сказав у своїй проповіді Патріарх Філарет.
Після закінчення урочистого богослужіння Святійший Патріарх Філарет освятив яблука, виноград та інші плоди, принесені парафіянами Володимирського собору.
Пресслужба Київської патріархії