Патріарше богослужіння на свято Преображення Господнього

19 серпня Православна Церква відзначає одне із дванадесятих свят – Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

З нагоди цього дня Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив уставні богослужіння у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі м. Києва.

Напередодні, 18 серпня 2020 року, Патріарх Філарет відслужив Всенічне бдіння.

19 серпня 2020 року, в день свята Преображення Господнього, Святійший Патріарх Філарет звершив святкову Божественну літургію.

Його Святості співслужили архієпископ Андрій та духовенство Володимирського кафедрального собору.

Після прочитання Євангелія Патріарх Філарет виголосив проповідь:

“В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа.

Дорогі браття і сестри! Коли наближався час страждань Господа Ісуса Христа, то Христос для того, щоб утвердити віру апостолів у тому, що Він – дійсно є Син Божий, а не проста людина, показав їм Свою Божественну славу. Тобто показати, що Він не такий пророк, як інші старозавітні пророки, а є Сином Божим. Бо багато хто з юдеїв думав, що Христос є одним із пророків, як Ілля, подібний до Мойсея, і пам’ятаєте як Христос запитав учеників: «А за кого Мене вважають люди?», а ученики відповіли: «Як одного із пророків». Така ось щоб ученики Христа не думали що Він є лише одним із пророків, а що Він – Син Божий, Христос показав їм Свою Божественну славу. Відбулося це на горі Фавор.

Далі, звертаючись до вірян, Святійший Владика розповів на основі Священного Писання про саму подію Преображення Господнього.

Протягом століть в Церкві у багатьох виникало питання, яке світло було під час Преображення Господа Ісуса Христа і в якому явився Сам Христос? Матеріальне це світло, чи духовне світло? Тобто світло сонячне, чи інше – духовне. І були такі єпископи, як наприклад Варлаам Калабрійський, які стверджували, що це було світло матеріальне, тобто таке, яке ми бачимо. А святі отці утверджували, що це є світло духовне. Тобто світло, в якому перебуває Бог.

Але виникає питання: це світло є Божественна природа, світло духовне – саме Божество, чи ні? Ні, фаворське світло не є Божественною природою, бо Божественну природу людина і взагалі всяка істота бачити і осягнути не може. Пам’ятаєте, як Мойсей сказав Богу на горі Синай: «Господи, покажи мені Твоє лице». Що сказав Бог? «Людина не може бачити Моє Лице». Тобто природу Бога людина бачити і осягнути не може.

Тому фаворське світло – духовне світло, але це не є Божою природою, а енергії, які виходять із Божественної природи. Наприклад, як Сонце посилає свої проміння, так і Божественна природа посилає це світло, ці енергії, Божественну благодать. Так ось ці енергії, тобто Божественну благодать, людина може сприймати і апостоли бачили це світло духовне. І ми також можемо бачити це світло, і воно перебуває в нас як Божественна благодать. І саме ця Божественна енергія, яке може перебувати в серці, розумі і душі людини, перетворює людину в бога по благодаті.

І коли благодать торкається наших сердець, ми відчуваємо насамперед велику радість, мир, спокій, відчуваємо любов. І це не фантазія, а це є реальність, так як реальністю є чудеса, які Бог звершує Своєю силою через святих, до яких ми прибігаємо з молитвами. І ми відчуваємо цю Божественну благодать, якою Бог звершує чудеса, і яку Господь Ісус Христос показав Своїм ученикам і апостолам.

Тому ми, дорогі браття і сестри, і святкуємо сьогодні цю подію, коли Господь Ісус Христос показав Свою Божественну славу і світло на горі Фавор, а не освячення винограду. Тому ми повинні направляти до цього всі свої дії, сили і думки, адже в цьому духовному світлі перебуває не тільки Бог, але і всі святі. Тому і життя їхнє після смерті називається блаженним, адже вони блаженствують у цьому світлі, у цій радості, любові мирі. Нехай Господь утверджує у нас віру, мир, радість і любов, як Він утверджував їх в серцях апостолів, і щоб ми після нашої кончини ввійшли в це блаженне життя.

Після закінчення урочистого богослужіння Святійший Патріарх Філарет освятив яблука, виноград та інші плоди, принесені парафіянами Володимирського собору.

Прес-служба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Україні потрібна незалежна Церква. Інтерв'ю Святійшого Патріарха Філарета (ВІДЕО)

19.08.2020
У своєму інтерв’ю прес-службі Київської Патріархії Святійший Патріарх Філарет дає відповіді на складні запитання щодо сучасного стану Українського Православ’я. Поділитися дописом: