Патріарше богослужіння у 5-ту неділю Великого посту

18 квітня 2021 року, у п’яту неділю Великого посту, Православна Церква вшановує пам’ять преподобної Марії Єгипетської.

Напередодні, 17 квітня в суботу ввечері, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відслужив Всенічне бдіння.

У неділю зранку Патріарх Філарет звершив у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Божественну літургію святителя Василія Великого.

Його Святості співслужили архієпископ Андрій, настоятель храму протоієрей Борис Табачек та протоієрей Іоан Київський.

Після прочитання Євангелія Святійший Владика звернувся до вірян із повчальним словом проповіді:

«Дорогі браття і сестри! Сьогодні Господь Ісус Христос в Євангелії підняв дуже важливе питання. Як треба ставитися до влади? І яку владу має кожна людина? Світ до влади ставиться так: володіти, підпорядковувати. А Христос ученикам каже: «У вас не повинно бути так». А як? «Хто хоче з вас бути більшим, той повинен бути слугою». Тобто влада, Богом, дається людині не для того, щоб господарювати над іншими людьми, а для того, щоб служити їм. Ось хто служить, той використовує владу правильно, по Божому повелінню. А той хто використовує владу для служіння собі, для своїх благ – той використовує владу не за призначенням. І якщо ми подивимось на світ, то побачимо, що переважна більшість начальників, маючи владу, використовують для себе; або для збагачення, або для слави, або для господарювання над іншими. І тільки не багато, але є, які служать людям. І ось ці, які служать людям, ті мають успіх. Успіх у Бога, бо Бог допомагає таким, і це благословення Боже виливається в плодах. Ось той хто владу використовує для служіння, той приносить багато плодів; один менше, другий більше, але плоди приносить.

Є ще одна влада; влада над самими собою. Ось ми думаємо, що ми робимо те, що хочемо. Ні! Ми робимо не те що хочемо. Чого ми хочемо? Добра. А що робимо? А робимо – зло. Служимо своїм похотям, своїм пристрастям. Подивіться кожний на себе. Чого ти поступаєш так, а не інакше? А тому що це тобі вигідно, ти думаєш про себе, а не про ближнього. А саме слово служіння полягає в тому, щоб комусь служити, комусь робити добро, а не собі. Тому Ісус Христос сказав: «Що у світі, владики, володіють людьми і люди називають їх господарями. А у вас, апостолів і послідовників, не повинно бути так. Хто хоче з вас бути більшим, можеш бути більшим, то ти повинен бути слугою. А якщо хочеш бути першим, – говорить Господь – то буть тоді рабом». Ось так Господь навчає нас ставитися до влади. Тому нам, насамперед, треба мати владу над собою, над своїми гріхами. Не давати можливості гріху панувати і робити те, що хоче гріх, а не те, що каже совість і розум.

Треба в житті керуватися совістю. А для того, щоб керуватися совістю треба ще мати цю совість чистою. Бо коли дивишся навколо і бачиш, що дуже мало людей мають чисту совість. А це означає, що сама твоя природа – совість, яка є голосом Божим в кожній людині, говорить, що ти поступаєш не правильно. Треба чинити так, як підказує чиста совість, а чисту совість треба зберігати і не втрачати. Господь вчить поступати по совісті і служити іншим, а не собі. Якщо будемо служити іншим, то тоді Господь прийме нас в Царство Своє. Бо і Він прийшов, як Він Сам про Себе сказав: «Не для того, щоб Мені служили, а для того, щоб Самому послужити». Він послужив так, що заради нашого спасіння дав Себе розіп’яти на Хресті. Терпів страждання, але переміг Своїм Воскресінням. Нехай Господь наш Ісус Христос, який прийшов кожного із нас спасти, допомагає нам, щоб і ми йшли тим шляхом, яким Він вказав. Бо Він сказав: «Візьми хрест свій і йди за Мною». Але хрест візьми, а Хрест – це страждання. «Ось візьми свої страждання і йди, і Я допоможу тобі» – говорить Господь, – і ти прийдеш в Царство Небесне».

Богослужіння завершилося молебнем до Пресвятої Богородиці перед Її чудотворною іконою «Несподівана Радість», під час якого лунала молитва за визволення України і всього світу від епідемії коронавірусу.

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

«Хочете перемагати, тримайтеся правди» – Патріарх Філарет

19.04.2021
Інтерв’ю Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета журналу Dелегат. У вересні минулого року Ви побороли коронавірус. У поважному віці. Цього року Вам виповнилося 92 роки. Як почуваєтеся? Знаю, що активно працюєте та служите більше за молодих єпископів. Поділитися дописом: