Патріарше богослужіння у свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього

14 серпня 2021 року, у день свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього та пам’яті старозавітних мучеників Маккавеїв (166 р. до Р. Х.) Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі.

Його Святості співслужили архієпископ Андрій та духовенство собору.

13 серпня, напередодні свята, Патріарх Філарет у соборі очолив урочисте Всенічне бдіння.

За Божественною літургією після прочитання Євангелія Святійший Патріарх звернувся до вірян зі словом проповіді:

“Дорогі браття і сестри! Сьогодні ми святкуємо подію, яка відбулась у Константинополі у ІХ столітті. А подія ця полягала в тому, що в Константинополі тоді була морова язва і вона не припинялась дуже довгий час. І не було ніякого спасіння від цієї хвороби. І тоді патріарх запропонував винести частку Древа Господнього, того Древа Господнього, на якому був розп’ятий Господь Ісус Христос. А це Древо знаходилось в палатах імператора. Імператор видав цю частку Хреста Господнього і з цією часткою, на чолі з патріархом і народом обійшли місто Константинополь. І морова язва припинилась. І тому свого часу було й встановлено відзначати цей день, коли силою Чесного Животворчого Хреста Господь припинив морову язву.

І взагалі, дорогі браття і сестри, Хрест має величезну силу. Ми навіть і не уявляємо яка це велика сила. До розп’яття на ньому Сина Божого Господа нашого Ісуса Христа, це було древо покарання дуже тяжких злочинців. А коли на ньому розіп’яли Господа Ісуса Христа, на якому Він подолав людський гріх і знищив смерть, то зброя покарання – Хрест, перетворився на зброю спасіння. Тому, в усяких бідах ми завжди звертаємось до Христа. Молимось і звершуємо хресне знамення. Сідаємо за стіл – благословляємо трапезу через ознаменування хреста Господнього. Народжується дитина – хресних дають, будується храм – на храмі хрест встановлюють, помирає людина – на могилі теж хрест. Тобто хрест став зброєю спасіння, тому християни і шанують хрест Господній. Тому, що через нього людство позбавилось від гріха і від смерті.

Тому, Церква встановила протягом року декілька разів відзначати шанування Чесного і Животворчого Хреста. Під час Великого посту є неділя Хрестопоклонна. Зараз виноситься хрест на поклоніння, Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста. Тобто, Церква Христова без хреста існувати не може,тому ми і шануємо хрест Господній. І дійсно Хрест Господній має таку Божественну силу.

Тому, ми і носимо на тілі хрест, який ми отримали під час хрещення. І з хрестом ми працюємо, їмо і спимо.

Тому, будемо дорогі браття і сестри шанувати Хрест Господній. Бо зараз в Європі вже деякі говорять, що треба зняти хрести з храмів. Бачите до чого доходить? Що навіть вже хрести заважають на храмах злим людям, злій силі, дияволу. Тому, чим більше будуть боротися проти хреста злі сили, тим більше ми повинні шанувати це знамення Господнє. І Господь збереже нам і здоров’я, і дасть силу, і благословить успіх у нашому житті. Тому що через хрест Господь наш Ісус Христос спас нас від гріха і від смерті, і дарував нам життя” – виголосив Патріарх Філарет.

Святкове богослужіння завершилось поклонінням Хресту, після чого Святійший Патріарх Філарет освятив квіти і мед, принесені парафіянами Володимирського собору.

Святкування Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього. За грецьким часословом 1897 року так пояснюється походження цього свята: «Внаслідок хвороб, що дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і на відвернення хвороб.

Напередодні (13 серпня), виносячи його з царської скарбниці, покладали на Св. Трапезі Великої церкви. Із нинішнього дня і до Успіння Богородиці, звершуючи літії по всьому місту, подавали його потім народу для поклоніння. Це і є винесення Чесного Хреста». 27 серпня хрест знову повертався в царські палати.

Цього ж дня Православна Церква вшановує пам’ять семи мчч. Маккавеєвих, матерi їхньої Соломонiї та учителя їхнього Єлеазара (166 р. до Р.Х.).

Також нагадуємо, що з 14 серпня розпочався Успенський піст. Він триватиме два тижні і завершиться 28 серпня – святом Успіння Пресвятої Богородиці.

Пресслужба Київської патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

У неділю 8-му після П'ятидесятниці Святійший Патріарх Філарет очолив Божественну літургію

15.08.2021
15 серпня 2021 року, у неділю 8-му після П’ятидесятниці та день пам’яті перенесення мощей первомученика і архідиякона Стефана, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному патріаршому соборі м. Києва. Поділитися дописом: