Патріарше богослужіння в день пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла

12 липня 2021 року, у день пам’яті святих і всехвальних первоверховних апостолів Петра і Павла, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив святкову Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі.

Напередодні свята, 11 липня, Патріарх Філарет відслужив у соборі Всенічне бдіння.

За вечірнім богослужінням була звершена літія, під час якої було освячено хліб, пшеницю, вино та єлей.

Після полієлею Патріарх Філарет помазував учасників богослужіння освяченим єлеєм.

Його Святості співслужили архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій, настоятель собору протоієрей Борис Табачек та духовенство храму.

За Божественною літургією, після прочитання Євангелія, Святійший Патріарх Філарет виголосив проповідь:

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа! Дорогі браття і сестри!

Сьогодні Православна Церква святкує пам’ять первоверховних апостолів Петра і Павла. Чому вони називаються верховними і першими апостолами? За якою ознакою? Чому Андрій Первозваний не називається первоверховним, хоч він і першим був покликаний, як ученик Ісуса Христа? А називається первоверховним Петро, а другий Павло, який був гонителем. І гонитель стає першим апостолом. За якою ознакою? За ознакою служіння Церкві. Ось первоверховні апостоли служили Церкві більше і ревніше, ніж інші апостоли. Взяти до прикладу апостола Петра. Коли Ісус Христос запитав апостолів: «За кого ви Мене вважаєте?». Хто відповідає на це запитання? Андрій, Яків чи Іоан? Відповідає Петро: «Ти Син Бога Живого». Тобто він вже серед дванадцяти апостолів виокремлювався своєю ревністю, своєю вірою і своєю любов’ю до Христа. Але, не зважаючи на те, що він такий ревний і перший з усіх апостолів, цей же апостол і зрікався перед служанкою, коли вона запитала: «І ти був з Ним?» на суді, він сказав: «не знаю про що ти говориш». А друга служанка додала: «і я бачила тебе серед них», і він знову зрікся і тричі зрікся. Це перший апостол. Але, коли благодать Святого Духа зійшла на апостолів, у тому числі й на апостола Петра, то Петро вже був зовсім іншим, він вже нікого не боявся. Там служанки злякався, а коли благодать Святого Духа зійшла, то він і трьохтисячного натовпу юдеїв не боявся, а сміливо проповідував Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа. І первосвященники та книжники вже не погрожували апостолу, що вони його відлучать від синагоги чи якимось іншим чином покарають, не боявся, а навпаки його боялись і просили: «не проповідуй про воскресіння Ісуса Христа». А Петро проповідував і силу благодаті, яка була з ним, він, насамперед, показав на чуді, яке звершив при виході з храму. Коли він виходив із храму, кульгавий просив у нього грошей, а апостол каже: «Грошей не маю, а те, що маю – даю. Встань і йди». І кульгавий встав і пішов. Ось такі дари отримав апостол Петро і він ревно проповідував Євангеліє у Римській імперії, і в Олександрії, і в Римі, а головним чином він проповідував серед юдеїв. Тому, він називається скоріше апостолом юдеїв, тому що проповідував більше Євангеліє Христове не серед язичників, а серед юдеїв.

А апостол Павло, навпаки, це апостол язичників. І, як ви знаєте, що це був гонитель Ісуса Христа і християн, і він переслідував християн де тільки міг в Єрусалимі. Не задовільнився Єрусалимом, а ще й пішов у Дамаск і там хотів переслідувати християн. Але Господь його навернув, явившись йому на шляху до Дамаску, і сказав: «Савле, Савле, для чого ти Мене гониш?», а Савл каже: «Господи, а хто ти?», і Господь відповідає: «Я Той, Кого ти гониш». Тоді апостол Савл навернувся і став Павлом. І як ревно він гнав християн, з більшою ревністю він став проповідувати Євангеліє Христове. І проповідував настільки ревно, що заснував церкви по всій Римській імперії. Ні один апостол не заснував стільки церков, скільки заснував апостол Павло. І ось запитання: чому він первоверховний? Тому, що служив більше, ніж інші.

Згадаймо слова Господа Ісуса Христа: «Якщо хто з вас хоче бути більшим, повинен бути слугою (служити людям)». І чим більше ти будеш служити людям, тим більше будеш ти, як людина. І далі Христос каже: А якщо хочеш бути першим – можеш бути першим і не забороняється бути першим, і якщо хочеш бути першим треба служити вже не як слуга, а як раб. Так ось і Петро апостол, і Павло служили Богу, служили Церкві, як раби. Ніхто не заснував більше Церков, ніж апостол Павло, тому Церква і називає їх первоверховними.

І для чого ми згадуємо ці заслуги апостолів Петра і Павла? Для того, щоб уподібнюватися у служінні. Якщо хочемо успадкувати Царство Небесне, вічне блаженне життя, то що треба? Треба служити. Служити людям, і, насамперед, служити своїй сім’ї. Бо хто не навчився служити своїй сім’ї і не служить, той не буде ніколи служити іншим людям. Чому не буде служити, а тому що любові немає. Якщо в тебе немає любові до матері і до батька, то як ти можеш служити чужій людині? Не можеш ти служити, бо чи будеш говорити що «я служу», а ти не можеш служити, по тій причині, що у тебе любові немає в серці. І тому, треба мати любов у серці для того, щоб служити, бо любов завжди служить іншому, а не вимагає служіння собі.

І апостоли Петро і Павло служили не собі, а служили Церкві Христовій, служили людям. Тому, ми і шануємо святих первоверховних апостолів Петра і Павла за їх подвиги, за їх труди, за те, що вони просвітили світлом Євангелія Христового всю вселенну. А вселенною називалась Римська імперія, бо не проповідували апостоли в Японії, а в межах Римської імперії проповідували, яка в той час називалась вселенною. Тому, цю вселенну – Римську імперію, і просвітили світлом Євангелія Христового первоверховні апостоли Петро і Павло.

Будемо звертатися до цих апостолів, щоб вони допомогли і нам служити Церкві, служити людям, служити своїй сім’ї, служити своїм батькам і служити своїй Батьківщині, бо тоді успадкуємо Царство Небесне.

І нехай в цьому допомагає нам Господь наш Ісус Христос” – сказав у своїй проповіді Святійший владика.

Святкове богослужіння завершилося урочистим молебнем до святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Патріарх Філарет привітав парафіян храму зі святом та закликав на присутніх Боже благословення.

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет звершив заупокійну літію біля могили Патріарха Володимира (Романюка)

14.07.2021
14 липня 2021 року Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив літію за упокій душі приснопам’ятного Святійшого Патріарха Володимира (Романюка) біля його могили, яка знаходиться на Софійській площі в Києві. Саме в цей день виповнюється 26 років від часу упокоєння другого Українського Патріарха. Поділитися дописом: