Патріарше богослужіння в неділю перед Різдвом Христовим, святих отців

3 січня 2021 року, у неділю 30-ту після П’ятидесятниці, перед Різдвом Христовим, святих отців, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.

Напередодні, у суботу ввечері, Патріарх Філарет відслужив у соборі Всенічне бдіння.

Його Святості співслужили архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій, настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство кафедрального собору.

За богослужінням Святійший Владика виголосив проповідь на тему євангельської розповіді про родовід Господа нашого Ісуса Христа (Мф., 1зач., 1, 1 – 25).

В імя Отця, Сина і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри!

Тільки що ми прослухали Євангелія в якому євангеліст Матфей приводить родовід Господа нашого Ісуса Христа. Для чого євангеліст проводить цей родовід? Для того, щоб довести, що Син Божий прийняв реальне тіло, нашу природу. Бо були єретики, які казали і вчили: «Що Бог не може зєднатися з людською природою». Чому? А тому що вона гріховна. І тому не може зєднатися Бог з гріховною природою. А євангеліст Матфей приводячи родовід доводить, що Син Божий зєднався з людською природою і ось Його родовід.

Були єретики, Аполінарій зокрема, який вчив: «Син Божий з’єднався з людською природою, але розум людський Він не сприйняв, а замість розуму в людській природі було Божество». Церква відкинула це вчення. Чому? Тому що те, що Бог не сприйняв, те і не очистив, те і не спас. Тобто, якщо Син Божий розум людський не сприйняв, то людський розум неспасенний, неочищений, бо спасенним є тільки те, що зєдналося з Божеством. Яким чином Син Божий зєднався з людською природою? Дійсно, людська природа гріховна. Якщо вона гріховна, то як міг Бог зєднатися з цим злом? А Він не зєднався зі злом, а зєднався з чистою людською природою, яку взяв від Пресвятої Діви Марії.

Чому природа людська взята від Пресвятої Діви Марії достойна зєднання з Божеством? А тому, що Пресвята Діва Марія народила Сина Свого Ісусу не так як всі, не в гріху. Бо Давид каже: «В гріху народила мене мати і я в беззаконня зачатий». І, дійсно, кожна людина зачинається і народжується в гріху. А Діва Марія народила Ісуса без гріха. Чому без гріха і як без гріха? А тому що від Духа Святого. А все, що від Духа Святого – все Святе. І тому Син Божий від Пресвятої Діви Марії прийняв чисту людську природу. Але прийнявши чисту людську природу, Він разом з тим взяв гріхи цієї природи. Які гріхи і яким чином Він взяв? А через те, що прийняв страждання, все, чому піддалася людська природа після гріхопадіння Адама і Єви. Наслідки гріха Ісус Христос прийняв. Бо Він страждав? Страждав. Їжі потребував? Потребував. Смерть зазнав? Зазнав. Тобто наслідки гріха Ісус Христос прийняв і це означає, що Він взяв на себе гріхи. Бо якби Він не взяв наслідки гріхів тієї ж смерті, то Він не подолав би смерть. А Він міг смерті і не брати, бо Він Бог, Він не помирає. А Ісус Христос помер. Помер, тому що взяв цей наслідок гріха від нашої людської природи. І тому, Ісус Христос є нашим Спасителем. Він людську природу оновив, перетворив її із гріховної в безгрішну.

Правда це? Чи це тільки філософські роздуми? Чи дійсно людська природа очистилась від гріха і позбавилась від смерті? Так, дійсно це так. А докази цього? А доказами являються святі. В Лаврі лежать тіла, нетлінні тіла, не гниють. Чому ж вони не гниють? А тому що вони очистились від гріха і стали нетлінними. Подолав Ісус Христос смерть? Подолав. Де докази, що Він подолав смерть? А доказом є воскресіння мертвих, які звершували святі.

Ось ми з історії християнської церкви знаємо, що багато святих воскрешали мертвих. На якій підставі вони воскрешали мертвих? А на тій підставі, що Ісус Христос подолав смерть в людській природі. Тому і Сам Воскрес, і дав владу святим звершувати такі ж самі воскресіння людей. Тому це є доказом того, що дійсно Ісус Христос людську природу визволив від гріха.

І ми розмірковуючи над цим, повинні утверджуватися у вірі. Вірі в що? У вірі в Господа Ісуса Христа. Але ж і біси вірять. І яка різниця між нашою вірою і вірою тих же бісів? Що ми не тільки віруємо, що Бог існує, а живемо по Його заповідях. А біси знають, що є Бог, але не живуть по Його заповідях, а тремтять. І в цьому є різниця між вірою бісівською і вірою нас, християн.

Зверніть, дорогі браття і сестри, увагу, що сучасні християни мають бісівську віру. Що це значить? Це значать, що вірять, що Бог є, а не живуть, як християни. Це ж правда. Ви бачите, як християни називаються тільки християнами, а по християнськи не живуть.

Тому ми повинні все це враховувати і не тільки вірити, що Бог є, а жити, як велить Бог, виконувати заповіді. Які заповіді? Любити один одного. Не робити один одному зла, неприємності. А для того, щоб не робити цього, треба з свого боку прикладати зусилля. А сили у нас мало і тому просимо у Бога допомоги. Пошли нам Господи цю силу, за допомогою якою ми могли подолати гріхи, тобто любити свого ближнього. І Господь дасть нам цю допомогу? Обовязково дасть. Бо Він сказав: «Я з вами до кінця віку». З нами Він чи не з нами? З нами. І доказом того, що Він з нами є те, що і зараз звершуються чудеса. І від мощей і від ікон. І ви це добре знаєте, тому що поклоняєтеся іконам і мощам. Чому називаються чудотворні ікони? А тому що по молитвам цими іконами Господь звершував чудеса. І цим самим утверджує віру в Себе. Віру не тільки в те, що Він існує, а віру, яка діє в нас. Заставляє нас робити добро і не чинити зла. О це є віра, віра жива, а не мертва.

Нехай Господь наш Ісус Христос, який народився у Вифлеємі від Пресвятої Діви Марії допомагає в нашій боротьбі зі злом і допомагає творити нам добро, любити один одного для того, щоб після смерті успадкувати вічне блаженне життя. Йому слава на віки віків. Амінь.

Завершилося богослужіння молебнем до Пресвятої Богородиці, перед Її чудотворним образом «Несподівана Радість», під час якого підносились молитви, щоб Господь Бог простив нам наші гріхи, помилував і визволив людство від епідемії коронавірусу.

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Різдвяне послання Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета

4.01.2021
РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета Поділитися дописом: