“Приклад митаря і фарисея показує як людина повинна молитися до Бога і чого просити”, – Патріарх Філарет

13 лютого 2022 року, у неділю про митаря і фарисея та в день пам’яті безсрібників і чудотворців Кира та Іоана, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.

Напередодні, у суботу ввечері, Патріарх Філарет відслужив у соборі всенічне бдіння.

Його Святості співслужили митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій та клірики Володимирського собору.

Після прочитання Євангелія Святійший Патріарх Філарет звернувся до парафіян зі словом проповіді на тему Євангельского читання про митаря і фарисея (Лк., 89 зач. XVIII, 10-14):

Дорогі браття і сестри, сьогоднішнє Євангельське читання навчає нас як треба молитися. І Господь показав на прикладі фарисея і митаря, як людина повинна молитися до Бога і чого просити. Що просив фарисей? Фарисей дякував Богові. Що, Богові не треба дякувати? Треба дякувати Богові. А чому ж молитва фарисея, коли він дякував, Богу не угодна? А тому, що він дякував Богові не за Його благодіяння, а дякував Богові, що він не такий, як всі. Тобто він підкреслював свої чесноти і говорив: два рази на тиждень він постить, десятину з усього, що придбає – роздає бідним. Тобто хвалився своїми чеснотами. І коли людина в молитві хвалиться, то така молитва Богу не угодна.

А ось митар, грішник, і молитва його була Богу угодна. Чому молитва митаря угодна Богу? А тому, що вона виявила смирення. У чому це смирення виявилось? Перше, у тому, що він, коли прийшов у храм, то став не спереду, а ззаду, бо недостойним вважав себе бути спереду.

Друге, не дивився на небо, а дивився вниз. Чому дивився вниз? А тому, що соромно було підносити свій погляд на небо, коли ти нагрішив багато перед Богом. І просив Бога. Про що просив? Не просив про те, щоб Він його простив, а просив тільки про те, щоб був Милостивим до нього, коли буде його карати за гріхи. Тобто митар проявив смирення. І Богу угодна молитва, коли вона висловлюється з почуттям смирення.

Тому і ми, дорогі браття і сестри, повинні смиряти себе в молитві і не хвалитись, що ось ми ходимо в храм, а тисячі, десятки тисяч людей не відвідують храм, а ми відвідуємо. Угодне це Богу? Не угодно. Бо ті, які не приходять до храму Божого, іноді можуть зайти і помолитись так, як помолився той митар: Боже, будь Милостивим до мене, бо я і в храм не ходжу, і добрих діл не звершую. І Богу це більше угодно, ніж діла фарисея, який і те, що придбав роздавав, і постився.

Поститься і давати милостиню треба чи не треба? Хіба Господь засудив фарисея за те, що він давав десяту частину? Що він постив, за це засудив? Ні, не за це. А засудив за те, що він хвалився, що він не такий, як інші люди. Тобто не виявив смирення. А нам Церква пропонує шлях інший – шлях митаря. Бути смиренними, не хвалитися своїми добрими вчинками, навіть якщо ми їх і звершуємо. Бо іноді люди звершують не з почуття співстраждання до ближніх, не це керує часто людиною. А чим керується? А ось я буду добрі діла робити і буде мені чим похвалитися перед Богом.

Так ось, хвальба є гордість, а гордість є великий гріх, тому що це є початок зла на землі. Через гордість увійшло зло і в Ангельський світ, і ввійшло і в людський рід.

Тому, висновок такий, який пропонує нам Євангеліє – бути смиренними. Але смиренними не по вигляду, показувати людям «ось дивіться, який я смиренний». На таке смирення в народі кажуть «паче гордості», тобто воно являється гріхом більшим, ніж наче гордість. Тому, що показує лицемірне смирення, а цього робити не треба. А треба бути смиренним в душі. Не показувати своє смирення, а бути всередині в душі, перед Богом, смиренним. А яким чином перед Богом можна бути смиренним? Дивись на свої гріхи. Дивись на гріхи, чого ти грішиш? Бог бачить твої гріхи? Бачить. А ти грішиш перед ним. Він каже «не роби цього», а ти це робиш. Як ти можеш, роздумуючи над цим, хвалитися чимось? Чим ти хвалишся? Що ти заповіді Божі порушуєш? За це треба не хвалиться, а треба плакати і скрушуватися в душі, що ти не виконуєш заповіді Божі. Тому, Господь і дав нам приклад, як треба молитись. Моліться, як митар: Боже, будь милостивим до мене грішного. І якщо це буде йти від душі, від усієї людської істоти, отака молитва буде угодна Богу. І Господь простить гріхи такій людині, а не простить такій, як фарисей. Бо сказано, що пішов додому менше виправданим, ніж митар.

Тому будемо, дорогі браття і сестри, молитись митаревою молитвою: Боже, будь милостивим до нас грішних і помилуй за наші всі гріхи. Йому слава навіки віків. Амінь“, – сказав Патріарх Філарет.

На запричасному до парафіян із словом проповіді звернувся настоятель храму протоієрей Борис Табачек.

Завершилося богослужіння молебнем до Пресвятої Богородиці, перед Її чудотворним образом «Несподівана Радість», під час якого підносились молитви, щоб Господь Бог простив нам наші гріхи, помилував і зберіг нашу Україну від нашестя чужинців та від епідемії коронавірусу.

Цього ж дня ввечері у Володимирському соборі Патріарх Філарет читатиме акафіст Покрову Божої Матері.

Поділитися дописом:

Наступна

Свято Стрітення Господнє: тлумачення та пояснення події

14.02.2022
15 лютого, на сороковий день після Різдва Христового, православні віруючі відзначають велике християнське свято – Стрітення Господнє або принесення до Єрусалимського храму Господа нашого Ісуса Христа. Поділитися дописом: