Різдвяне послання Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета

Різдвяне послання

Патріарха Київського і всієї Руси-України

Філарета 

Преосвященним архіпастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним Української Православної Церкви Київського Патріархату

Дорогі браття і сестри!

Христос народився!

Славімо Його!

У ці святкові дні Православна Церква знову нагадує нам слова ангела, сповіщені вифлеємським пастухам у ніч Різдва Христового: «Я благовіщу вам велику радість, яка буде всім людям. Бо нині в місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь» (Лк. 2:10–11).

В чому полягає ця велика радість, про яку благовіствував ангел? Радість полягає в народженні Спасителя. Від чого спас Христос людський рід? Від гріха і смерті. Від цього зла людина не могла визволити себе. Чому? Тому що не могла подолати смерть. А не могла перемогти смерть тому, що не здатна була визволитися від гріха. Потрібна була Божественна сила, яка б перемогла в людській природі гріх і смерть.

Тому Господь зі Свого Чоловіколюбства послав Єдинородного Свого Сина, Господа нашого Ісуса Христа. Він узяв на Себе гріхи світу. Яким чином Ісус Христос взяв на себе гріхи світу? Саме втілення Сина Божого ще не означає, що Він узяв гріхи світу. А що є ознакою того, що Христос взяв на Себе наші гріхи? Страждання і смерть! Вони є наслідком гріха, і Спаситель взяв на Себе наслідки гріха. Це і означає взяти на Себе людські гріхи.

Христос як безгрішний не повинен ні страждати, ні помирати. А Він страждав і помер. Це і означає, що Він узяв на Себе гріх. Взявши на Себе наші гріхи, Він переміг їх. Яким чином? Будучи в нашій плоті, Він ні в чому не згрішив, а споживши смерть – переміг її Своїм Воскресінням.

Христос оновив нашу гріховну природу і зробив її із тлінної нетлінною, зі смертної – безсмертною. Плоть Ісуса Христа після Воскресіння – це інша плоть. Раніше вона страждала – тепер не може страждати; раніше помирала – тепер стала безсмертною і не може померти. Христос є другий Адам. Якщо перший привів до смерті, то другий – до воскресіння і життя вічного.

І радіє серце православне, торжествує свята Церква, і з нею і весь світ, видимий і невидимий, бо народився Спаситель світу, Господь і Бог наш. «Торжествують ангели на небесах, і радуються люди нині, веселиться ж усе творіння заради народження у Вифлеємі Спаса Господа…» (з літійної стихири свята).

Народжений у тілі Син Божий, Який є Путь, Істина і Життя, відкрив нам тайни життя світу і людини. Через Нього ми знаємо про священний акт творення світу волею всемогутнього Бога; знаємо про те, що Божественний Промисел керує світом і кожною людиною; що кожен із нас має безсмертну душу; що існує вічне життя; що всі люди рівні, вони – діти Божі і браття та сестри між собою.

Різдво Христове навіки з’єднало людину з Богом через Ісуса Христа. Син Божий просвітив затьмарений гріхом розум людини світлом істини. Істиною є те, що відкрив Христос, Який сказав про Себе, що Він є істина. Господь дарував людині благодатні сили для боротьби з гріхом, пробудив у її серці Божественну любов.

Тому ми повинні насамперед дякувати Богові за Його невимовні благодіяння щодо кожного з нас. Бо те, що Він зробив для людського роду, стосується кожного з нас. Від втілення Сина Божого залежить вічне життя кожної людини. Не подолав би Син Божий у людській природі гріх і смерть – ми б вічно страждали душею, а наше тіло перетворилося б на порох. А тепер ми очищаємо душі від гріха благодаттю Святого Духа, а наші тіла не залишаться в землі, а у свій час воскреснуть для вічного блаженного життя або страждання.

У ці радісні дні Різдва Христового будемо насамперед дякувати Богові за Його безмежну любов до нас. І в той же час докладати всіх зусиль для виконання Його спасительних заповідей. А Його заповіді зводяться до однієї: полюби Господа Бога твого всім серцем і ближнього твого, як самого себе.

У ці дні, коли Україна переживає наслідки коронавірусу і наш народ терпить великі труднощі, Різдво Христове вселяє в наші серця велику надію, що Господь не залишить нас, як Своє творіння, без Божественної допомоги. Тому поздоровляю вас, дорогі браття і сестри, з великим християнським святом – Різдвом Христовим, усіх православних віруючих в Україні, в Америці, в Європі і в усьому світі. І бажаю, щоб Господь якомога швидше визволив Україну і весь світ від епідемії коронавірусу, щоб Він привів до єдності Православні Церкви в Україні і за її межами. І нехай Господь наш Ісус Христос наповнює наші серця радістю і світлом, яке засяяло з Вифлеємської печери. Будемо любити одне одного, пам’ятаючи, що в Царство Небесне не ввійде людина, яка не має любові.

Нехай у новому році мир і благословення Боже перебувають на кожному, хто чинить добро. Благодать Господа нашого Ісуса Христа нехай буде з усіма нами.

Христос народився! Славімо Його!

ФІЛАРЕТ

Патріарх Київський і всієї Руси-України

Різдво Христове

2021/2022 рр.

м. Київ

Поділитися дописом:

Наступна

Анонс. Розклад богослужінь Святійшого Патріарха Філарета з нагоди свята Різдва Христового

5.01.2022
З нагоди великого свята Різдва Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолить урочисті богослужіння у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі м. Києва (бульвар Тараса Шевченка, 20) та відвідає з архіпастирськими візитами парафії у столиці за наступним розкладом: Поділитися дописом: