Святійший Патріарх Філарет звершив Вечірню з чином прощення

6 березня 2022 року ввечері, перед початком Великого посту, Святійший Патріарх Філарет звершив Вечірню з чином прощення у Володимирському кафедральному соборі.

Його Святості співслужило та клірики кафедрального собору.

Після співу великого прокимну і закриття Царських врат Його Святість переоблачився у великопісні чорні ризи.

Під час чину прощення Святійший Патріарх Філарет звернувся до пастви з повчальним словом у якому розповів на необхідності прощення провин нашим ближнім:

“Дорогі браття і сестри! Ми вступаємо у Великий піст, коли віримо, що Господь, по Своїй милості й по нашим молитвам, очистить нас від наших провин вільних і невільних. Але для того, щоб отримати прощення у Бога, треба, насамперед, самим простити один одному провини. В молитві Господній ми звертаємось до Бога Отця і кажемо: «Прости нам провини, як і ми прощаємо винуватцям нашим». Правду ми говоримо Богу чи неправду? Прощаємо винуватцям нашим їхні провини чи не прощаємо? Якщо не прощаємо, то тоді молитву цю гріх читати, бо це буде неправдива молитва, бо ми кажемо: «Отче, прости, як і ми прощаємо». А ми не прощаємо, то для чого ж тоді говорити неправду Богові, що ми прощаємо?

Тому, Церква встановила перед початком Великого посту просити прощення один в одного. А що значить простити провини? Це значить, щоб душа була спокійна, чиста, миролюбива, готова прощати провини тим, хто наніс нам кривду. Якщо душа наша готова до цього, то тоді можна звертатися до Бога: «Прости нам, як і ми прощаємо». А якщо у нашій душі немає цього примирення до наших супротивників, до тих хто наніс нам кривди, то не треба звертатися до Бога: «Прости нам, як і ми прощаємо винуватцям нашим». Але Церква встановила цей звичай для того, щоб спонукати нас перед початком Великого посту примиритися один з одним, а з примиренною душею уже звертатися до Бога, щоб Він простив нам провини наші.

Що таке Великий піст? Великий піст – це час коли душа очищається від гріхів перед святкуванням Воскресіння Христового. Для того, щоб урочисто зустріти свято Воскресіння Христового треба очиститись від гріхів, а для того, щоб очиститись від гріхів, треба спочатку примиритися з ближніми своїми і коли примирення наступить, то тоді треба просити: «Прости нам, як і ми прощаємо винуватцям нашим».

А що робити, коли душа хоче примиритися, а супротивник не хоче? Як бути в такому випадку? Дуже просто! Не мати в своїй душі проти нього нічого, а те, що в нього злоба, це його гріх і недолік, і ми за це відповідальності не несемо, а він бере на себе подвійний гріх, тому що не хоче простити ближньому провини.

І ви знаєте приклад із житія Печерських святих. Коли Тит і Євагрій, два друзі посварились, посварились так, що не хотіли бачити один одного. І коли Тит став помирати, то він став просити прощення у Євагрія, а Євагрій не хотів простити Титу. І тоді сталося так, що Тит простив і будучи хворим, уже помираючи, одужав, а здоровий Євагрій, який не простив Титу провин його – помер. І це праведний суд Божий вирішив. Тому Церква і спонукає нас перед початком Великого посту просити прощення і не тільки просити, а всією душею простити. Якщо простимо то і Господь простить, бо Він сказав: «Якщо будете прощати провини винуватцям нашим, то і Отець Небесний вам простить». Сказав Господь, тобто сказала Істина.

Тому, дорогі браття і сестри, будемо просити напередодні Великого посту прощення провин один в одного, щоб з чистою душею вступити у дні Великого посту і подвизатися для очищення своїх гріхів. Тому і ви, дорогі браття і сестри, простіть всі мої провини вільні і невільні”, – сказав Патріарх Філарет.

За богослужінням підносились сугубі молитви за Богом бережену державу нашу Україну, щоб Всемилостивий Господь визволив нас від нашестя чужинців, зміцнив і захистив наших воїнів і подав українському народові довгоочікуваний справедливий мир і перемогу!

Після цього Святійший Патріарх благословив присутніх у храмі людей.

Пресслужба Київської патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

У час Великого посту будемо посилено молитись за Україну, – Патріарх Філарет (відеозвернення на початок посту)

7.03.2022
Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет благословив вірян на Великий піст і закликав в цей особливий час до посиленої молитви за Україну, щоб Господь Бог звільнив нас від нашестя чужинців і благословив український народ справедливим миром і перемогою. Поділитися дописом: