Святкування 27-ї річниці інтронізації Святійшого Патріарха Філарета

22 жовтня 2022 року Українська Православна Церква Київського Патріархату відзначила 27-му річницю інтронізації свого Предстоятеля – Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета.

З нагоди свята, 23 жовтня, у неділю 19-ту після П’ятидесятниці, у Володимирському патріаршому кафедральному соборі міста Києва було звершено Божественну літургію, яку очолив Святійший Патріарх Філарет.

Напередодні неділі, 22 жовтня, Патріарх Філарет відслужив у соборі Всенічне бдіння.

За урочистими богослужіннями Його Святості співслужили архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій, єпископ Сумський і Охтирський Никодим, єпископ Дніпровський і Криворізький Даниїл, єпископ Одеський і Балтський Никон, єпископ Херсонський і Таврійський Михаїл, настоятель Володимирського собору протоієрей Борис Табачек та духовенство.

На запричасному до парафіян зі словом проповіді звернувся клірик собору протоієрей Олександр Шмуригін.

За Божественною літургією підносились посилені молитви за Україну: наших воїнів-захисників та весь побожний український народ. Духовенство і віряни підносили свої молитви, щоб Господь Бог звільнив Україну від нашестя російських чужинців-окупантів, захищав, оберігав та зміцнював дух наших героїв-захисників, а також подав українському народові благословенний справедливий мир і перемогу.

Наприкінці літургії було звершено подячний молебень.

Після святкового богослужіння Патріарха Філарета, від імені архієреїв, духовенства і парафіян Київського Патріархату, привітав архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій.

Ваша Святосте!

Минулого разу ми всі соборно зустрічалися в цьому величному патріаршому соборі на святі Хрещення Руси-України. Молилися, щоб перемогою скоріше закінчилася кровопролитна війна в Україні.

Важкі часи переживає наш багатостраждальний народ, але Господь змилувався над нами. Нарешті світова спільнота перейшла від слів до справи: почали приймати необхідні юридичні документи, які підтверджують агресію російської федерації проти України. Парламентська асамблея Ради Європи стала першою міжнародною організацією, яка визнала росію державою-терористом. Генеральна асамблея ООН більшістю голосів схвалила резолюцію, яка засуджує анексію росією частини території України.

Багато країн допомагають нам гуманітарно, фінансово та зброєю, хоча на початку війни навіть не сподівалися, що Україна вистоїть проти навали російської орди. Але народ піднявся на захист, бо спільне горе об’єднало всіх. Світ, мабуть, не розумів особливість української нації: коли з’являється загроза свободі, українці показують «драконові» зуби. Без сторонньої допомоги, але зі зброєю, яка нам була доступна, а іноді – голіруч, люди зупиняли танки і військові колони окупантів. Сміливість, мужність і героїзм наших захисників вщент зруйнували плани росіян за декілька днів захопити Київ та владу. І ворог був вигнаний з-під Києва та Чернігова.

Хоча війна ще триває, але Господь сподобив усіх нас знову зібратися на цьому святому місці для святкування Дня Вашої патріаршої інтронізації. Цей день – особливий для нашої Церкви і для всього православного народу України. Його особливість полягає у тому, що в Україні є свій Патріарший престол на чолі з Патріархом Філаретом, який маємо вберегти, докладаючи для цього всіх зусиль.

Вороги України чудово розуміють, що розділення Церкви – це розділення народу. «Якщо царство розділиться само в собі, не може встояти царство те» (Мк. 3, 24).

На жаль, свої ж однодумці, однієї віри і однієї нації: один із яких продався московії й 30 років служить їй, а другий – одразу ж продався Стамбулу і з цинізмом будує свою церковну імперію на брехні, зрадивши свого Патріарха і весь український народ. Один – через церковну структуру московського патріархату 30 років впроваджував в Україні так звані цінності «русского мира», на руках якого кров десятків тисяч загиблих та поранених українських захисників, жінок і дітей! Другий – взяв на себе, разом із негідниками-корупціонерами Державного реєстру, ганебну «місію» зі знищення Церкви Христової Київського Патріархату.

Не буде остаточної перемоги у війні, якщо в Україні будуть три Православні Церкви, які ворогують між собою. На полі бою буде перемога, але Україна буде сильна лише в єдності, щоб у подальшому протистояти ворогу. Доки в Україні не станеться об’єднання всіх Православних Церков із Патріаршим престолом у Києві, Україна не зможе бути єдиною і сильною.

Як Президент України, Верховна Рада та уряд не можуть бути в москві, чи у Стамбулі, так і Патріарший престол Української Православної Церкви не може бути в москві, чи у Стамбулі, чи в будь-якому іншому місці, бо Українська Церква – це і є український народ!

Отже, в незалежній Україні має бути єдина незалежна Церква! Єдина Українська Православна Церква з Патріаршим престолом у святім граді Києві, який є третім обраним місцем Божої Матері після гори Афону. Київські пагорби, на яких Андрій Первозваний пророче встановив хрест, які мають тисячолітнє благословення святих отців Афону через родоначальника чернецтва в Руси-Україні преп. Антонія Печерського, – які ще можуть бути аргументи на користь того, що в Україні має бути єдина Православна Церква з Патріаршим престолом у Києві?

Правда полягає у тому, що на цьому престолі в нас є свій Патріарх, і це – Патріарх Філарет, законно обраний Помісним собором, а значить – людьми і Богом! Дотриматися цієї правди вимагає справедливість, і на це вказує Сам Бог Своїм благоволінням через благодать, яка рясно виливається на Вас, Ваша Святосте! Бог Вашими руками побудував Київський Патріархат, і ми молимося, щоб тепер Вашими руками і за Вашою участю Господь створив нашу єдину Помісну Українську Православну Церкву.

Многії літа Вам, Ваша Святосте, на Київському патріаршому престолі для виконання місії всього Вашого життя!” – привітав Предстоятеля владика Андрій.

Архієпископ Андрій подарував Його Святості просфору та букет квітів.

Дякуючи присутнім за привітання Святійший Патріарх Філарет виголосив слово:

Ваші преосвященства, я дякую вам і духовенству, і всім парафіянам Володимирського собору, за молитви. Тому що наше життя, наша діяльність залежать від Бога. Якщо Бог благословить, то буде успіх. А якщо Бог не благословить, то успіху ніякого не буде. Тому я прошу ваших святих молитов.

Розмірковуючи над своїм життям, я прийшов до висновку, і справедливого висновку, що після прийняття чернецтва я нікого і ні в чому не просив, а виконував тільки волю тих, кому я був підпорядкований. Тобто, виконував волю Церкви. І тому чернець, який дав обітниці служити Богу, може виконувати це в будь-якому положенні і в будь-якому стані. І простий чернець і патріарх – перед Богом вони однакові, бо один послушник і другий послушник. Тому, я прошу ваших молитов, щоб Господь допомагав мені нести цей хрест патріаршого служіння.

Чому патріарше служіння важливе для України? Бо багато хто думає «ось Філарет хоче бути Патріархом, і тому він не погоджується на стан митрополії Української Церкви, а домагається тільки, щоб в Україні був Патріархат і Патріарх». Справа не в особі, а справа в тому, що якщо Церква знаходиться в стані митрополії, то вона залежить від того чи іншого Патріарха. Ось подивіться на Україну. Є в Україні Українська Православна Церква Московського Патріархату, зі статусом самостійності і незалежності в Україні? Є. А залежить вона від Москви? Залежить. Візьмемо другу Церкву – Православну Церкву України, яку очолює митрополит Епіфаній. Теж автокефальна Церква, а залежить від другого центру, від Константинополя. А де ж Українська незалежна Церква? Нема її. Нею може бути тільки Патріархат. Тому, що Патріарх – незалежний від інших Патріархів. А митрополит залежний від Патріарха. І тому, Онуфрій залежить від московського Патріарха Кирила, а митрополит Епіфаній залежить від Константинопольського Патріарха Варфоломія.

В Україні потрібно мати свою Церкву, тому що не всі усвідомлюють роль Української Церкви в історії Православ’я, не тільки в Україні, а й взагалі в усьому світі. Ось на сьогодні Українська Церква є найбільшою Православною Церквою у світі, найбільшою по своїй активності. По кількості віруючих більша Російська Церква, а по активності, по релігійному життю – Українська Церква є найбільшою в Православ’ї. Бо в Україні більше Церков, ніж у великій росії. Людей там більше, а люди там до храму не ходять. А в Україні люди ходять до храму, особливо на заході України. Тому український народ шанує Бога, шанує Церкву і шанує Православ’я.

І ми, дорогі браття і сестри, повинні дякувати Богові, що Він посилає нам Свою Божественну благодать, дарував нам Київ, стільки святих, скільки немає в жодній країні і столиці світу. Назвіть хоча б одне місто на світі, де було б стільки святих, скільки в Києві? В Москві багато святих? Є, але можна їх перерахувати на пальцях. А в Києві святих Печерських більше ста. І тому, згадаймо слова апостола Андрія Первозваного, який на цих пагорбах сказав, що на цих горах засяє благодать. Засяяла? Засяяла. Через святих, які лежать у Печерській лаврі. І не тільки ті, які в Печерській лаврі, і по всій Україні: Іов Почаївський, Амфілохій Почаївський, київські святі, священномученик Макарій і багато інших. Тобто, в Україні і Києві багато святих. І тому, невипадково Андрій Первозваний сказав «на цих горах засяє благодать», і вона сяє. І ця благодать дає нам силу перемагати. Страждаємо? Страждаємо, і тяжко, але Божественна благодать дає нам силу і перемагаємо. Ось ворог захопив частину нашої землі і вже прийняли закони, що це їхня земля. А все це неправда. Прийде час і повернеться в Україну і Крим, і Донбас. І як були українськими, так і залишаться українськими, бо правду ніхто не може перемогти. А правда на нашому боці. Хіба Крим російський? Чи Донбас російська земля, а не українська? На Донбасі нема жодного російського села, а тільки українські.

І тому, ця благодать допомагає нам, і в історії допомагала, і зараз допомагає, і прийде час, коли Україна буде звільнена від усіх супостатів. І в цьому, дорогі браття і сестри, не сумнівайтесь. Україна є свобідна, і буде свобідною, тому що з нами Бог. А ми звертаємось до Бога, тому що Його шануємо, Йому віримо і на Нього покладаємо надію. Йому слава навіки віків” – сказав у своєму слові Патріарх.

Многоліттям Святійшого Владику привітали Патріарший хор і кліросний хор Володимирського собору, які прикрасили цього дня богослужіння своїм співом.

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет нагородив церковною відзнакою українського воїна - оборонця Азовсталі

25.10.2022
24 жовтня 2022 року Патріарх Київській і всієї Руси-України Філарет у своїй резиденції нагородив церковною відзнакою, медаль “За жертовність і любов до України”, захисника України – воїна В’ячеслава Білого, котрий брав участь в обороні Маріуполя і Азовсталі та був 4 місяці був у російському полоні. Поділитися дописом: