У день свого народження Святійший Патріарх Філарет звершив урочисту Божественну літургію

23 січня 2022 року у неділю 31-шу після П’ятидесятниці, після Богоявлення у Володимирському кафедральному соборі м. Києва відбулося святкове богослужіння з нагоди дня народження Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, який відзначає в цей день своє 93-ліття.

Напередодні воскресного дня, у суботу ввечері, було відслужене всенічне бдіння, а в недільний день – урочиста Божественна літургія, яку очолив Святійший Патріарх Філарет.

Його Святості співслужили митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій, архієпископ Фалештський і Східно-Молдовський Філарет, єпископ Сумський і Охтирський Никодим, єпископ Дніпровський і Криворізький Даниїл, єпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський Варсонофій, єпископ Одеський і Балтський Никон, єпископ Чернівецький і Буковинський Никон, єпископ Херсонський і Таврійський Михаїл, єпископ Філадельфійський, вікарій Київської єпархії Лука, єпископ Маріупольський і Феодосіївський Хризостом, духовенство з Києва та інших єпархій.

За богослужінням відбулася архієрейська хіротонія архімандрита Авіва (Панку) на єпископа Ришканського, вікарія Східно-Молдовської єпархії.

Перед початком Божественної літургії був звершений особливий чин, який є частиною архієрейської хіротонії. Кандидат у єпископський ступінь священства виголосив сповідання віри та дав обітниці берегти правила Апостолів, Вселенських і Помісних Соборів та отців Церкви. Завершився чин многоліттям Предстоятелю, архієреям, церковному народу та ставленику.

Урочисте богослужіння завершилося подячним молебнем за всі Господні благодіяння.

Після подячного молебню від імені єпископату, духовенства і вірян Української Православної Церкви Київського Патріархату до Предстоятеля зі словом вітання звернувся архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій:

Ваша Святосте, найшановніший і дорогий Владико!

Від імені архієрейського собору, всього духовенства та віруючих УПЦ Київського Патріархату України, Європи, Америки, Канади, Росії, Греції і всього світу прийміть наші щирі привітання з Днем Вашого народження.

Повнота Божественної любові закликає людину до буття з однією метою: щоб вона була щаслива у вічному спілкуванні зі своїм Творцем. За той короткий термін, відпущений їй згори, людина змогла реалізувати внутрішній потенціал, закладений у її богоподібності в міру свого земного покликання.

Коли переглядаєш Ваш звіт за минулий 2021 рік, вражає те, з якою силою і ревністю Ви наповнюєте міру свого земного покликання, максимально реалізуючи свій потужний внутрішній потенціал. Нас надихають Ваша неймовірна працездатність у виконанні своїх патріарших обов’язків і любов до служіння Богу. Ваш дух не тільки не ослаб, а ще більше зміцнився за 60 років архієрейського служіння.

Я спеціально порахував кількість Ваших богослужінь за рік: це майже 100 літургій та 114 акафістів, і це навіть не враховуючи численні молебні. Тобто протягом року Ви частіше, ніж через день, приходили до храму служити. Окрім цього, є ще Ваш щоденний труд над перекладами богослужбової та іншої необхідної для Церкви літератури, інтерв’ю та виступи на телеканалах, прийом священнослужителів, різних делегацій та простих вірян, які шукають зустрічей і душекорисного спілкування з Вами. Зрештою, Ви не тільки душеспасительним словом і порадами, а й насамперед своєю поведінкою та способом життя позитивно впливаєте на людей.

Завдяки Вам люди стають добрішими і терпимими одне до одного. Завдяки Вам змінилося життя та доля багатьох людей. Несучи світло православ’я в душі людей, надаючи допомогу людям, через Ваші проникливі слова, які завжди наповнені глибоким змістом, Ви надихаєте людей своїм прикладом творити добро, любити ближнього свого. Все це пробуджує і нас до милосердя, співчуття та прагнення дбати про ближнього і творити добрі справи.

З повчання святих отців ми знаємо, що духовні пастирі страждають за нас, хоча ми часто не бачимо їхніх страждань. І чим більша любов пастиря, тим більше його страждання. Тому для всіх нас корисно перебувати в послуху нашому Предстоятелю – духовному пастирю, і тоді буде спільний мир, і Господь Святим Духом буде з усіма нами.

Ви багато років виконуєте благородну місію: служите ідеалам добра, правді та справедливості. Ваша мудрість і Ваш багатий життєвий досвід є життєдайним джерелом для всього суспільства і мають великий вплив на покращення його морального стану.

Нехай Ваша духовна мудрість, життєвий досвід і надалі служать зміцненню духовної єдності у Церкві та в усьому суспільстві! Нехай Всемилостивий Господь зберігає Вас у ревній батьківській турботі про православну паству і примножує благодатні роки Вашого архіпастирства, щоб ми якомога довше мали можливість вчитися і надихатися мудрістю та батьківською любов’ю Вашої Святості.

Щиро бажаємо Вам доброго здоров’я, духовних та тілесних сил, подальших благословенних успіхів у служінні святій Церкві Київського Патріархату на славу Божу і спасіння душ наших. Нехай те добро, яке Ви щедро даруєте людям, повертається до Вас сторицею. Нехай же світло цієї незгасимої Божественної любові дає Вам сили й надалі використовувати численні таланти, якими Господь, без сумніву, обдарував Вас. Всемогутня ж правиця Божа нехай супроводжує Вас у нелегкому Патріаршому служінні на благо Церкви Христової, освячуючи та благословляючи кожен день і кожну мить Вашого життя. Многії і благії Вам літа!“, – сказав архієпископ Андрій.

Владика Андрій подарував Його Святості просфору та букет квітів.

Святійший Патріарх Філарет подякував за вітання та закликав всіх виконувати свої обов’язки, щоб успадкувати Царство Небесне:

“Всечесні отці, дорогі браття і сестри, я, насамперед, хочу подякувати всім вам за молитви, які ви підносите за моє здоров’я і за те, щоб Господь надавав мені сили і надалі служити Церкві Христовій.

Кожен єпископ і кожен священник не повинен ніколи забувати, що прийде час, коли він повинен предстати на суд перед Богом і дати відповідь – виконав він те, що обіцяв перед Богом чи не виконав? Якщо виконав, то слава і хвала такому і священнику, і єпископу, що він виконував свої обов’язки. Але горе якщо обіцяв Богу одне, а в житті робив зовсім інше. Обіцяв служити Богу і Церкві, а служив своїм земним інтересам. І тоді Господь такому і священнику, і такому архієрею і скаже: ти отримав те, чого хотів, а тепер, оскільки ти нічого доброго для Церкви і для Бога не зробив, то підеш у пекло. І тому, ці думки не повинні нас ніколи залишати, що кожен із нас дасть відповідь Богу за своє земне життя.

Тому, ми всі кожного дня просимо Бога: «Господи, помилуй». Помилуй, тому що ми не виконуємо того, що ми повинні робити. Але Господь Милосердний. Настільки Милосердний, що ось ви зверніть увагу – розбійник, який нічого доброго за своє життя не зробив, а перший увійшов у рай. Чому? Бог Милосердний такий, що за його слова «Пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм», і цього достатньо було для того, щоб отримувати вічне блаженне життя. Тому і в нас надія є. А надія – Милосердний Бог, Який прощає всі наші провини. Тому, і нам нехай простить всі наші провини.

А я ще раз прошу вас – моліться, щоб Господь дарував мені ще сили служити Церкві Христовій стільки, скільки Богу угодно. Йому слава навіки віків”, – сказав Патріарх Філарет.

Після цього Святійший Патріарх Філарет звернувся з повчальним словом до єпископа Авіва і вручив йому архієрейський жезл:

“Преосвященний єпископ Авів, насамперед я вітаю тебе з прийняттям великої благодаті Божої, благодаті єпископства.

Це честь і слава. Але не тому апостол Павло сказав, що хто єпископства бажає, той доброго діла бажає. Бажає не слави, а бажає страждань, трудів для Церкви Божої і для Бога. Якщо з таким наміром йти на архієрейське служіння, то ти блаженний, тому що апостол сказав: такий єпископ доброго діла бажає. А якщо думаєш тільки про славу, то будеш мати таку славу на землі, а що буде після смерті – це Господь один знає. І ми бажаємо, щоб Господь укріпляв твої душевні і тілесні сили для служіння Церкві Божій. Будеш служити Церкві – Господь простить гріхи і дарує Царство. Будеш служити Церкві – Господь простить гріхи і дарує Царство Небесне. Будеш служити земним інтересам – отримаєш, але на землі, а що буде після смерті одному Богу відомо. Але ми бажаємо, щоб ти ревно служив Церкві Божій. Для чого ми і поставили тебе єпископом Православної Церкви для того, щоб служити своєму народу.

І, на завершення, прийми цей архіпастирський жезл як символ, з одного боку влади архієрейської, а з другого боку, як опора у труднощах, які зустрінуться на твоєму шляху. І тому прийнявши жезл, благослови першим своїм архіпастирським благословенням цей народ, який молився сьогодні за Божественною літургією”, – виголосив Патріарх Філарет.

Богослужіння завершилося многоліттям Патріарху, Українській Церкві та побожному українському народові. Святійший Патріарх також отримав численні особисті вітання від парафіян та подав присутнім у храмі першосвятительське благословення.

Пресслужба Київської патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук привітав Патріарха Філарета з днем народження

24.01.2022
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук привітав Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета з 93-літтям від дня народження. З нагоди свята Голова Верховної Ради України надіслав Предстоятелю Київського Патріархату вітання. Поділитися дописом: