Звернення Патріарха Філарета: ПРАВДА ПРО СОБОР У СВЯТІЙ СОФІЇ 15 грудня 2018 року

23 вересня 2019 року Патріарх Філарет звернувся до української православної пастви та розповів про реальні події та передумови Собору у Софії Київській 15 грудня 2018 року.

Святійший Владика описав умови скликання Об’єднавчого Собору, неканонічну вимогу, яка ставилися перед ним для проведення об’єднання Церков, фіктивність та повну нелегітимність так званого Помісного Собору УПЦ КП в Теплій Софії, незаконність створення митрополитом Епіфанієм і Синодом ПЦУ ліквідаційної комісії та незаконне зняття з реєстрації Київської Патріархії Міністерством культури України.

Звернення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета

до всієї української православної пастви

ПРАВДА ПРО СОБОР У СВЯТІЙ СОФІЇ

15 ГРУДНЯ 2018 РОКУ

У Теплій Софії 15 грудня 2018 р. зібрання архієреїв
УПЦ Київського Патріархату не було Помісним собором

 1. 15 грудня 2018 року у святій Київській Софії відбувся Об’єднавчий собор Української Православної Церкви Київського Патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви та двох архієреїв УПЦ Московського Патріархату, скликаний Вселенським Константинопольським Патріархом Варфоломієм. Цей Собор умовно проходив у складі Константинопольського Патріархату. Чому умовно? Тому що жодна з названих Церков не була в канонічному підпорядкуванні Константинопольського Патріарха.
 2. На якій підставі Константинопольський Патріарх скликав Собор Українських Православних Церков? На тій підставі, що Київська митрополія до 1686 року була канонічною територією Константинопольського Патріархату. У 2017–18 рр. архієреї і богослови Вселенської Патріархії провели дослідження історичних документів про те, що приєднання Київської митрополії до Московського Патріархату було неканонічним, а це означає, що Київська митрополія (сучасна Українська Православна Церква) уявно залишається канонічною територією Константинопольського Патріархату. В дійсності ж Українська Православна Церква жодним чином не була підпорядкована Константинопольському Патріарху.
 3. Доказом того, що Собор 15 грудня 2018 року в Київській Софії був Собором Константинопольської Церкви є:

а) запрошення на Собор були розіслані Вселенським Патріархом Варфоломієм, а не від Київським Патріархом Філаретом;

б) головував на Соборі представник Константинопольського Патріарха митрополит Гальський Еммануїл, а не Патріарх Київський Філарет;

в) у Соборі, на правах делегатів, брали участь інші архієреї і священнослужителі Константинопольського Патріархату;

г) оригінали протоколу і постанови Собору 15 грудня 2018 року знаходяться у Вселенській Патріархії в Стамбулі, а не в Києві.

Про Статут Православної Церкви України (ПЦУ)

 1. На Об’єднавчому соборі грецькі учасники в особі митрополита Гальського Еммануїла запропонували прийняти Статут ПЦУ, але не в українському варіанті (тобто Статут УПЦ Київського Патріархату), а у грецькому – такий, яким керується Константинопольський Патріархат. Це означає, що Православна Церква України діє за Статутом чужої Церкви. І Міністерство культури України зареєструвало не український Статут, а грецький.
 2. Предстоятель Православної Церкви України повинен був би після отримання Томосу про автокефалію скликати Помісний собор ПЦУ і прийняти свій український Статут. Цього він не зробив до цього дня. Це є яскравий доказ того, що ПЦУ знаходиться, м’яко кажучи, під впливом Константинопольського Патріархату, хоч і має Томос про автокефалію.

Умови скликання Об’єднавчого собору в Київській Софії

 1. Першою умовою надання Томосу з боку Вселенського Патріарха Варфоломія було звернення до нього архієреїв УПЦ Київського Патріархату, УАПЦ і архієреїв УПЦ Московського Патріархату (до речі, із 10-ти тих, що звернулися, у Соборі взяли участь тільки 2 архієреї). Ця умова була виконана. Другою умовою було звернення Президента України Петра Порошенка та Верховної Ради України про надання Томосу про автокефалію. І ця умова була виконана. Третьою абсолютно неканонічною умовою була відмова Патріарха Філарета від висування своєї кандидатури на обрання Предстоятелем Об’єднаної Помісної Української Православної Церкви. Незважаючи на те, що Патріарх Філарет мав набагато більшу довіру в українському суспільстві серед православних церковних лідерів, – він погодився на зняття своєї кандидатури. Ця вимога була не тільки несправедливою, але й неканонічною. Патріарх погодився на це заради отримання Томосу про автокефалію. Пішов на самопожертву, маючи найвищу підтримку в суспільстві серед православних лідерів.
 2. Остання умова обговорювалася на зустрічі із Президентом України Петром Порошенком у присутності митрополита Епіфанія і на Архієрейському соборі 13 грудня 2018 року. Умова полягала в тому, що Патріарх Філарет продовжить керування Українською Православною Церквою як пожиттєво обраний на Помісному соборі 1995 року Патріарх, а новообраний Предстоятель УПЦ митрополит Епіфаній буде представляти Церкву у Православному світі. З цим погодилися всі архієреї, в тому числі і митрополит Епіфаній і Президент Петро Порошенко.
 3. У день скликання Об’єднавчого собору 15 грудня 2018 року вранці митрополит Еммануїл висунув ще одну умову, без вирішення якої Собор не відбудеться. Ця умова – ліквідація Київського Патріархату. Якщо не відмовимося від Київського Патріархату, не буде Собору, а не відбудеться Собор – Українська Православна Церква не отримає Томос про автокефалію. Що робити? Якщо Томос, тоді треба відмовлятися від статусу Патріархату.
 4. Ліквідувати статус Патріархату не може ні Патріарх, ні Священний Синод, ні Архієрейський собор, а тільки Помісний собор, тобто той вищий орган управління, який створив Патріархат. Часу на скликання Помісного собору не було. У Софійському соборі чекали священики і миряни відкриття Об’єднавчого собору. Що робити?
 5. Грецька сторона запропонувала підписати архієреям Київського Патріархату документ начебто від імені Помісного собору УПЦ Київського Патріархату, який був підготовлений комісією на чолі з митрополитом Еммануїлом, про ліквідацію Київського Патріархату. В роботі цієї комісії брав участь архієпископ Євстратій (Зоря). За словами архієпископа Євстратія, наша пропозиція про збереження УПЦ у статусі Патріархату була категорично відкинута грецькою стороною. Документ комісії про ліквідацію Київського Патріархату і було запропоновано підписати нашим архієреям, у тому числі і Патріарху Філарету, ніби то від імені Помісного собору. Таким чином з’явився документ за підписом декількох архієреїв про ліквідацію Київського Патріархату.

Помісного Собору про ліквідацію Української Православної Церкви
Київського Патріархату в Теплій Софії НЕ БУЛО

 1. Помісний собор, згідно зі Статутом, може скликати Патріарх разом зі Священним Синодом або Архієрейським собором. Такого рішення не існує. У Помісному соборі беруть участь, крім архієреїв, представники духовенства, монастирів, духовних навчальних закладів, мирян, обрані на єпархіальних зборах. Ніяких єпархіальних зборів не було. У Теплій Софії зібрались тільки архієреї, які підписали вищезгаданий документ, який навіть не був прочитаний до кінця. На Помісному Соборі обираються керівні органи, ведеться протокол Собору. Цей так званий Помісний собор в Теплій Софії не затверджував порядок денний, програму та регламент своїх засідань, не був сформований секретаріат, робочі органи Собору (наприклад лічильна комісія) та їх персональний склад, не була сформована Президія Собору. Жодних протоколів реєстрації, ходу засідань, рішень, голосування Помісного Собору – НЕ ІСНУЄ, що показує повну нелегітимність і цього зібрання.
 2. На цей абсолютно фіктивний документ неіснуючого Помісного собору УПЦ Київського Патріархату продовжує спекулятивно посилатися митрополит Епіфаній і Священний Синод ПЦУ для незаконної боротьби з Київським Патріархатом.

Українська Православна Церква Київського Патріархату вийшла зі складу ПЦУ

 1. 20 червня 2019 року Патріарх Філарет разом з архієреями, які залишилися вірними Київському Патріархату, згідно зі Статутом скликали Помісний собор УПЦ Київського Патріархату. В Соборі взяли участь архієреї, духовенство і миряни, тобто повнота Церкви. Тому цей Помісний собор канонічний і законний. Собор прийняв постанову, що він не затверджує, а відміняє постанову Архієрейського, чи так званого Помісного, собору 15 грудня 2018 року в Теплій Софії, виходить зі складу Православної Церкви України і продовжує своє існування як незалежна Церква, яка служить інтересам українського народу і Українській державі.
 2. Причиною виходу УПЦ Київського Патріархату на чолі з Патріархом Філаретом зі складу ПЦУ, очолюваної митрополитом Епіфанієм, послужила невідповідність Томосу про автокефалію, наданого 6 січня 2019 року в Константинополі (Стамбулі), статусу автокефальних Церков, яким володіють усі автокефальні Церкви.

Незаконність зняття Київської Патріархії із державного реєстру
Міністерством культури України

 1. 30 січня 2019 року Міністерство культури України незаконно зняло з реєстрації Статут Української Православної Церкви Київського Патріархату та Київської Патріархії, без звернення Патріарха Філарета як керівника цієї релігійної організації. Статути інших єпархій УПЦ Київського Патріархату були перереєстровані згідно звернень архієреїв цих єпархій, а Київська Патріархія ліквідована Міністерством культури самостійно, без звернення Патріарха Філарета. На цю незаконну дію Міністерства культури Київська Патріархія подала позов в Окружний адміністративний суд м. Києва.
 2. Окружний адміністративний суд м. Києва заборонив Міністерству юстиції України і Міністерству культури України реєстраційні дії стосовно релігійної організації «Київська Патріархія Української Православної Церкви Київського Патріархату», а також реєстраційні дії щодо нерухомого майна.

Незаконність створення митрополитом Епіфанієм і Священним Синодом ліквідаційної комісії по ліквідації Київської Патріархії і УПЦ Київського Патріархату

 1. 27 липня 2019 року митрополит Епіфаній зі Священним Синодом ПЦУ незаконно створили ліквідаційну комісію на чолі з митрополитом Черкаським Іоаном по ліквідації Київської Патріархії і УПЦ Київського Патріархату. Ця ліквідаційна комісія є незаконною з декількох причин. По-перше, 20 червня 2019 року УПЦ Київського Патріархату і Київська Патріархія вийшли зі складу Православної Церкви України. Це означає, що ПЦУ втручається у справи чужої Церкви. Таку незаконну дію можна порівняти, наприклад, із тим, якби ПЦУ створила ліквідаційну комісію Української Православної Церкви Московського Патріархату. По-друге, ліквідаційна комісія створюється тим вищим органом управління, який створив цю релігійну організацію. Тобто тільки Помісний собор може створити ліквідаційну комісію, а не Священний Синод. По-третє, у склад ліквідаційної комісії не було включено представника Київської Патріархії.
 2. На ці незаконні дії митрополита Епіфанія і Священного Синоду ПЦУ Київська Патріархія подала позов у суд, оскільки справа стосується майна. Окружний адміністративний суд м. Києва 4 вересня 2019 року заборонив «вчиняти будь-які дії щодо припинення або ліквідації релігійної організації “Київська патріархія Української Православної Церкви Київського Патріархату” до надбання рішення у даній справі законної сили. Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення».
 3. Керівництво Православної Церкви України після отримання Томосу всілякими методами намагається знищити УПЦ Київського Патріархату і Київську Патріархію як юридичну особу і заволодіти її фінансами і майном. Тому Київська Патріархія змушена звертатися до судів для захисту своїх конституційних прав. Віримо, що Бог не допустить неправді перемогти правду. Тому УПЦ Київського Патріархату є і буде. Для примирення ми готові до діалогу з ПЦУ.

ФІЛАРЕТ

Патріарх Київський
і всієї Руси-України

23.09.19 р.

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет відслужив акафіст святій великомучениці Варварі

24.09.2019
  У вівторок, 24 вересня 2019 року, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив читання акафісту святій великомучениці Варварі у Володимирському кафедральному соборі м.Києва у співслужінні єпископа Васильківського Андрія, настоятеля собору протоієрея Бориса Табачека та духовенства храму. Прес-служба Київської Патріархії Поділитися дописом: