Напередодні дня пам'яті священномученика Макарія Патріарх Філарет очолив Всенічне бдіння
13 травня 2019
Опублікував АНТОН ПАВЛЕНКО
Dsc 3313

14 травня 2019 року Православна Церква вшановує пам'ять священномученика Макарія, митрополита Київського, Галицького і всієї Руси, нетлінні і чудотворні мощі якого спочивають у Володимирському кафедральному патріаршому соборі м. Києва.

13 травня, напередодні дня пам'яті священномученика Макарія, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Всенічне бдіння.

Його Святості співслужили митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, митрополит Богородський Адріан, архієпископ Кримський і Сімферопольський Климент, єпископ Валуйський Петро та численне духовенство.

На літії за вечірнею, з благословення Святійшого Патріарха, митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф благословив хліб, вино, пшеницю та єлей, які згодом під час утрені були роздані вірним у храмі.

На полієлеї урочисто і піднесено звучали слова величання на честь святителя Макарія. Після полієлею Патріарх Філарет біля нетлінних мощей священномученика Макарія помазував духовенство і парафіян благословенним єлеєм.

Завтра, 14 травня 2019 року, Святійший Патріарх Філарет очолить о 9.00 - святкову Божественну літургію та молебень до священномученика Макарія перед його чесними і чудотворними мощами.

Довідка

Священномученик Макарій, митрополит Київський, Галицький і всієї Руси жив у XV столітті. Про те, де саме народився майбутній Святитель, немає достатніх відомостей. Відомо, що батьки виховали його у православній вірі.

В юнацькі роки він ніс послух у київських монастирях, в одному з яких прийняв чернечий постриг, а згодом переїхав до Вільно (суч. Вільнюс). Близько 1478 року він стає архімандритом Віленського Свято-Троїцького монастиря та Митрополичим Намісником над усіма православними монастирями і церквами Литовського Князівства.

В 1495 році, після смерті Київського Митрополита Іони (Глезни), Собором руських (українських) архієреїв відбулося поставлення архімандрита Макарія Митрополитом. Для одержання благословення до Константинопольського Патріарха Нифонта були послані старець Діонісій і чернець Герман. 1496 року Патріарх надіслав Великому князеві, княгині та митрополиту Макарію листа з благословенням.

Митрополит Макарій був ревним пастирем, стежив за дисципліною духовенства, намагався підвищити моральний рівень священнослужителів своєї Митрополії, але до порушників церковної дисципліни та християнської моралі був дуже суворим. Багато допомагав він нужденних. Також святитель виступав на захист Православної Церкви від католицьких можновладців.

У ті часи, усі Київські митрополити, які були до святителя Макарія, жили не в Києві, адже давнє місто було напівзруйнованим. Їхати туди вважалося небезпечним через напади татар. Після обрання митрополит Макарій, за прикладом своїх попередників, якийсь час жив у м. Вільно.

Митрополит Київський Макарій вважав своїм архипастирським обов’язком відвідати давню кафедру Київських митрополитів й підтримати свою паству.

У пасхальні дні 1497 року митрополит Макарій поспішав відвідати Київ. Однак, планам митрополита не судилося здійснитися: під час поїздки Митрополит Макарій постраждав мученицькою смертю. Сталося це у селі Скриголов, що неподалік від міста Мозир (територія сучасної Білорусі). Митрополит Макарій проїжджав повз це село саме у неділю (14 травня) та зупинився, щоб відслужити у місцевій церкві Літургію. Під час Божественної Літургії стало відомо, що наближаються татари. Митрополит Макарій вийшов на амвон і повідомив про це вірних, закликаючи їх сховатися: "Рятуйтесь, діти мої, а мені не можна. Я віддаю себе в руки Господні". Всі сховалися у лісі. Сам митрополит залишився у церкві та продовжив молитись. Увірвавшись до храму, татари вбили митрополита Макарія перед Престолом у вівтарі, відрубавши йому голову.

Після відходу татар місцеві селяни повернулися до свого села. Через декілька місяців під час косіння серед трав було знайдено нетлінне тіло митрополита Макарія. Незабаром разом із монахами Києво-Печерської Лаври мощі доставили зі Скриголова до Києва у Софійський собор, поклавши їх у раку. Біля раки священомученика Макарія сталося багато чудес.

В 1547 році митрополита Макарія було канонізовано. З того часу мощі священномученика перебували у Софійському соборі. У 1930-х роках мощі перенесли у Свято-Володимирський кафедральний собор, де вони й перебувають зараз.

Прес-центр Київської Патріархії

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини