Роль Церков та релігійних організацій в розбудові миру
18 травня 2017
Опублікував диякон Михаїл Омельян
Dsc 0013 %281%29

У вівторок, 16 травня 2017 року  відбулась чергова зустріч членів Робочої групи «Justice, Peace & Democracy» Комісії УГКЦ Справедливість і Мир із серії відкритих діалогів «Справедливість, Мир і Демократія: місія України». Темою зустрічі була роль Церков та релігійних організацій у розбудові миру.

З благословення архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія у зустрічі взяв участь старший викладач кафедри богослів’я та філософії КПБА, кандидат богословських наук диякон Михайло Омельян.

Головною ціллю зустрічі було отримати актуальні дані про діяльність розбудови миру, яку провадять різноманітні релігійні організації, а також напрацювати практичні рекомендації щодо врегулювання ключових викликів у релігійній сфері українського суспільства. Цього разу модератором зустрічі Робочої групи був Роман Назаренко – докторант Тілбурзького університету (Нідерланди), представник Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас».

Під час заходу було піднято питання про проблему відсутності або недостачі діалогу на різних рівнях українського суспільства, зумовленого, зокрема, панплюралізмом, з чим багато учасників погодились. Зокрема, у цьому контексті Виконавчий директор Інституту релігійної свободи Максим Васін вбачає великий потенціал розбудови миру саме у неформальному діалозі, який має бути предметним та орієнтованим на практичний результат, тобто треба почути, що кожна зі сторін говорить і так дійти до спільного бачення.

В свою чергу, о. д-р Олег Шепетяк – Професор Київського університету ім. Б. Грінченка, священик УГКЦ зазначив, що діалог потрібен для того, щоб досягнути однозгідності, певної єдності, оскільки  в Україні присутній плюралізм (релігійний, культурний, мовний та ін.). В той же час, спікер сприймає плюралізм як цінність, адже в різноманітності ми можемо діалогувати і шукати точок, де ми знаходимось в єдності.

Директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш наголосив, що мир можливий тоді, коли побудований лише на правді, а також має відбутись єднання навколо певних базових загальнонаціональних цінностей, оскільки існуючий плюралізм  перетворюється на потенціал конфліктності. На питання про роль Церков та релігійних організацій у побудові національного діалогу та розбудові миру в Україні пан Юраш відповів, що за останні роки Церква почала втрачати свій пріоритет серед суспільних інститутів і це сталося з появою нового інституту - волонтерства. В цьому контексті спікер наголосив, що суспільство очікує від Церков та релігійних організацій більш активної позиції. Спікер також зазначив, що держава в умовах існуючого плюралізму повинна взяти на себе роль модератора, того, хто запропонує концепти, моделі, ідеї, які стануть прийнятними для всіх.

Голова Комітету ВРУ з питань культури і духовності Микола Княжицький поділився такими професійними спостереженнями: сьогодні є недостатньою роль Церков і релігійних організацій у суспільному житті, точніше в координації різноманітних загальнонаціональних суспільних органів таких як суспільне телебачення, радіомовлення та інші. Тобто суспільство має чути голос релігійних організацій, оскільки ми відділяємо Церкву від держави, але ми не повинні відділяти Церкву від суспільства і тут потрібно більше працювати.

Президент Caritas SPES, священик РКЦ о. Петро Жарковський відмітив важливий фактор ролі Церкви у суспільстві – вклад у виховання суспільства, починаючи від маленьких дітей (відкриття садочків), закінчуючи літніми людьми (діяльність Карітасу). Проте співпраці Церкви і держави у цьому процесі немає, порівняно із закордонним досвідом.

Ігор Рудзік – секретар Української Лютеранської Церкви сказав, що людина народжується три рази: фізично, у суспільстві та духовно. Тому, для утвердження миру, релігійні організації, Церкви повинні допомогти народитися людині духовно, використовуючи діалог та просвітницькі засоби. Адже, завдяки духовності, людина здатна збагнути найвищі смисли життя, здатна виховуватися і саме це допомагає суспільству долати труднощі.

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Шейх Саїд Ісмагілов поряд з іншими відмітив і ту проблему, що в суспільстві є групи, які не сприймають діалогу і це є також суттєвим джерелом конфліктів. Як інструмент вирішення існуючих конфліктів Шейх запропонував: «В суспільстві потрібно виховувати розуміння та повагу до базових цінностей, на яких будується держава».  Шейх Саїд також зауважив, що дуже важливо, щоб хоча б найбільші релігійні організації та Церкви визнавали державні інтереси країни та навчилися домовлятися одні з одними.

Основною тезою виступу Старшого викладача кафедри богослів’я та філософії КПБА, диякона УПЦ (КП) Михайла Омельяна стала: «Ми хочемо, щоб в Україні був справедливий мир, не в неволі, а в окремій незалежній державі». Будувати цей мир потрібно на основі Божественної любові.

Представник відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (МП) Сергій Бортник акцентував на проблемі того, що сьогодні церкву аж надто сильно вплутують у політичну пропаганду і від цього страждають багато вірних Церкви. 

Заступник голови комітету ВРУ з питань культури і духовності, професор УКУ Віктор Єленський наголосив, що головною перешкодою миру в Україні – це те, що проти неї розв’язано війну, яка ведеться не тільки на полі бою. Пан Єленський зауважив, що ця війна дуже жорстока і сучасні медіа доволі часто висвітлюють її не зовсім об’єктивно чи в повному обсязі, що провокує внутрішні непорозуміння між громадянами однієї країни. Саме тому в цих умовах внутрішня консолідація є надважливою.

Представник Всеукраїнськиого Союзу Церков Євангельських християн-баптистів, Християнського правового центру Андрій Сомов виділив три фактори «НЕ», що зумовлюють різного роду суспільні конфлікти в Україні і стоять на перешкоді розбудови миру: нетерпимість, невміння прощати та неосвіченість. В цьому контексті роль Церков та релігійних організацій, на думку п. Андрія, полягає у створені власних освітніх закладів.

Старший науковий співробітник інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України Оксана Горкуша визначила, що основною проблемою українського суспільства є світоглядна розпорошеність. Тому Церкви мають працювати над вихованням відповідальних громадян і тим самим формувати ціннісний світогляд кожної окремої особи.

Підводячи підсумки зустрічі, п. Роман Назаренко зазначив той факт, що релігійні організації мають стати каталізатором консолідації загальнолюдських цінностей українського суспільства, щоб рухатись до миру.

 

За матеріалами Інформаційної Служби Комісії УГКЦ Справедливість і Мир

 

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини