Святійший Патріарх Філарет звершив літургію в Михайлівському монастирі
08 січня 2018
Опублікував диякон Михаїл Омельян
Dsc 7465

8 січня 2018 року, коли Церква відзначає Собор Пресвятої Богородиці, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет за багатолітньою традицією звершив Божественну літургію в Михайлівському Золотоверхому монастирі столиці.

Святійшому Патріарху співслужили Патріарший намісник, ректор КПБА, митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній; Голова Інформаційного управління архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, намісник Михайлівського монастиря, керуючий справами Київської Патріархії архієпископ Вишгородський Агапіт; вікарій Київської єпархії архієпископ Богуславський Олександр; вікарій Київської єпархії єпископ Васильківський Лаврентій; єпископ Іоан (Швець), єпископ Адріан (Кулик); перший проректор КПБА, голова Видавничого відділу протоієрей Олександр Трофимлюк; братія монастиря і викладачі Київської православної богословської академії у священному сані.

Під час малого входу Предстоятель Київського Патріархату нагородив наперсним хрестом клірика храму святого благовірного князя Ярослава Мудрого (Малої, Теплої Софії) священика Івана Сидора.

На запричасному стиху проповідував насельник монастиря ієромонах Михаїл (Карнаух). А перед завершенням літургії зі словом до пастви звернувся Святійший Патріарх Філарет:

"В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Христос народився!

Дорогі браття і сестри, в євангельському читанні, пов’язаному з Різдвом Господа Ісуса Христа є події, які викликають у нас не те що сумнів, а нерозуміння. Наприклад яким чином зірка йшла і показувала дорогу волхвам до Вифлеєма? Ось коли подумаєш, яка зірка може вести, то в багатьох людей виникає сумнів правда це, чи не правда. Святі отці пояснюють нам, що це була не звичайна зірка, а ангел у вигляді зірки. А чому явився ангел у вигляді зірки волхвам? А тому що вони були волхви, тобто спостерігали за небом, за зірками і тому через зірку вони прийшли до поклоніння народженому Сину Божому. Друге питання, яке виникає у нас яким чином цар Ірод, дізнавшись від первосвящеників де повинен народитися Спаситель світу, Цар, вирішив знищити цього Царя. Це ж він свідоммо знищував Царя Ізраїльського, але яким царем бачив ірод народжене Немовля? Богом чи людиною? Не Богом, а людиною. І не тільки Ірод, а навіть апостоли, наприклад емауські супутники Лука і Клеопа, що говорили? А ми думали, що це той, що повинен визволити Ізраїля від неволі, неволі Римської, тобто якщо апостоли вірили в Месію, Спасителя як спасителя від земного рабства, то тим більше Ірод теж бачив в Месії земного царя і тому як свого супротивника він і вирішив знищити, а не знищивши, знищив сорок тисяч невинних немовлят.

Інше, що виникає в наших душах, коли ми читаємо Євангеліє: чому всемогутній Бог тікає, тікає в Єгипет? Хіба Він не міг захистити Божественною силою Своєю? Міг, але Він прийшов спасти людей від гріха і тому дає нам приклад: не треба віддавати себе навіть на муки, якщо обставини не приводять до цього. Мученики страждали за Христа тоді, коли їх поневолювали, а самі не йшли на страждання. А коли їх поневолювали, то вони від Христа не відмовлялися і це для нас є уроком, що не треба йти на небезпеку, треба уникати зла, але уникаючи зла не відмовлятися ніколи від Христа, від Бога і від Істини. Ось коли треба постраждати за Бога, за Істину, то треба сміливо йти, а коли обставини можна змінити, то краще не йти. Але коли обставини заставляють, то від Бога і від Істини відмовлятися не треба.

Тому, дорогі браття і сестри, святкуючи Різдво Господа Ісуса Христа, ми як християни продовжуємо шлях, який пройшов Господь наш Ісус Христос, тобто шлях боротьби з гріхом. Він не закінчився, він продовжується і буде продовжуватися до другого пришестя і тому ми не повинні впадати у якийсь відчай. Коли ми бачимо навколо зло і своє безсилля, не треба впадати у відчай, а треба боротися як і Господь наш Ісус Христос боровся від самого народження. І Господь допоможе нам і допомагає, і ви бачите із історії та із нашого сьогодення, що неправда не перемагає, вона може в деяких місцях перемагати, тимчасово, але в загальному перемогти неправда ніколи не може. І оскільки ми віримо, що правда з нами, а віримо чому, тому що не ми звершили агресію проти Росії, не ми почали війну, а проти нас ворог наш почав війну, хоч називає себе братом як Каїн братом називав Авеля, а брата вбив, так цей каїн новий.

І тому перемога буде з нами, бо як Господь переміг зло і переміг того ж Ірода, Ірод знищив сорок тисяч невинних немовлят, але невдовзі його Господь теж знищив. Тому всяка неправда в світі Богом перемагається, тому що Бог є правда, як Господь сказав про Себе: «Я є Істина», тому це надихає нас, дорогі браття і сестри, укріпляє в нас віру, надію  і впевненість в нашу перемогу, слава Ісусу Христу.

Христос народився!".

Після завершення Літургії перед іконою Різдва Христового відбулося славлення – Патріарх, архієреї та духовенство проспівали тропар і кондак свята. Виходячи з храму Святійший Владика благословив численних богомольців та поспілкувався з представниками ЗМІ.

 

 

Прес-центр Київської Патріархії

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини