ВАЖЛИВО: «Щодо діалогу між Фанаром та Афінами з українського питання»
16 травня 2018
Опублікував Костянтин Москалюк
Epitropi oik 1

Нижче подається публікація сайту romfea.gr (який помічений у системних зв‘язках з РПЦ, тому деякі деталі можуть бути подані «скориговано», зокрема щодо «обрання митрополита Київського», а не Патріарха, і не точно відображати зміст переговорів; однак в цілому публікація виглядає достовірною): Romfea

В дужках до перекладу тексту додано мої коментарі та пояснення.

«Вселенський Патріархат сповнений рішучості дійти до кінця у питанні про надання автокефалії Церкві України.

Romfea.gr надає ексклюзивну публікацію змісту діалогів, які делегація Вселенського Патріархату мала з відповідним представництвом Церкви Греції з гарячої проблеми, яка загрожує розділити Православ'я.

Згідно з тим, що сповістили представники Вселенського Патріархату Архієпископу Ієроніму та членам Священного Синоду, Патріарх Варфоломій, як повідомляється, має намір продовжити надання автокефалії в Україні.

Митрополити Пергамський Іоанн, Гальський Еммануїл і Смирнський Варфоломій підкреслили, що Московський Патріархат мав всі можливості в Передсоборних процедурах, підписати документ про спосіб надання автокефалії, що ним (тобто МП) ніколи не було зроблено.

Таким чином, Вселенський Патріархат, раз не було іншого рішення, може дати автокефалію єдиній помісній Церкві в Україні.

Під час переговорів делегація Вселенського Патріархату підкреслила, що в 1688 році Київська єпархія (очевидно мається на увазі Митрополія) була «представлена» Московському Патріархату.

Тоді Московський Патріархат був близьким (територіально), і було вирішено обирати митрополита Києва з Москви, але щоби він був ієрархом Вселенського Патріархату ... однак ця угода ніколи не була здійснена, як сказала делегація.

(З цього тексту можна зрозуміти позицію, якої зараз дотримується Константинополь: через політичні та географічні умови Київська митрополія у 1686 р. була передана у «поточне управління» Московському патріарху, що мало виявлятися виключно у тому, що Московський патріарх звершує поставлення на престол Київських митрополитів, але сам митрополит лишається ієрархом Вселенського Патріархату і має права автономії, як і до цього. Однак Московський патріарх привласнив собі повну владу над Київською митрополією, яку було повністю забрано з-під влади Константинополя, прав її автономії дотримано не було. Тому угода 1686 р. на практиці виявилася «не реалізованою», умови, які її викликали, зараз не існують - Україна вже не є частиною Московського царства. Тому РПЦ ніяких канонічних прав на церковну владу в Україні не має).

Архієпископ Ієронім, зі свого боку, дотримувався нейтральної позиції, наголошуючи на тому, що це питання є важливим і що рішення повинно бути прийнято Священним Синодом Ієрархії в жовтні.

(За устроєм Грецької Церкви її Предстоятель має не такі широкі права самостійності, як інші Предстоятелі, але має діяти з погодженням Синоду - щось подібне до прав, які має в державах прем‘єр-міністр, який діє не одноосібно, а як глава уряду. Тому Синод, про який йдеться - це очевидно сесія Великого Синоду Грецької Церкви (аналог Архієрейського собору в УПЦ КП чи в РПЦ), а не Синод в Константинополі. Разом з тим засідання малого складу грецького Синоду відбуваються часто і регулярно).

Достовірна інформація від Romfea.gr вказує на те, що делегація Вселенського Патріархату сказала на нараді, що в будь-якому разі справа буде продовжуватися.

(Цим знову підтверджується, що мета консультацій з Помісними Церквами - інформувати їх, а не отримувати від них дозвіл на проголошення Томосу).

Ієрархи Вселенського Патріархату повідомили Блаженнійшому Ієрониму, що тепер він може висловити своє заперечення або свою підтримку, що не було зроблено архієпископом.

(Тобто фактично Архієпископ Ієроним взяв до уваги отриману інформацію та не заперечив проти позиції, висловленої від імені Вселенського Патріарха).

Типовим був момент, коли Архієпископ запитав делегацію, чого вони бажають від Церкви Греції, на що ієрархи Патріархату підкреслили, що не вимагають чогось зараз, але коли буде обраний новий митрополит Київський (так в тексті), щоби його визнали і щоби відбувся звичайний обмін мирними грамотами, як це прийнято.»

* * *

Отже, в цілому ця інформація, особливо тому, що вона поширена джерелом, тісно пов‘язаним з РПЦ, засвідчує - всі наші попередні твердження у справі автокефалії є обґрунтованими.

Константинополь налаштований рішуче завершити справу, визнавши Церкву в Україні автокефальною.

Він не зв‘язаний проектом про спосіб проголошення нових автокефалій, який в рамках підготовки до Великого Собору на Криті Москва так і не узгодила остаточно. Тому вважає цілком можливим проголошувати автокефалію самостійно.

Делегація Вселенського Патріархату згідно рішення Синоду відвідує Помісні Церкви, щоби інформувати їх, але не щоби отримувати їхній дозвіл.

Афінський Архієпископ не заперечує проти вирішення питання Томосу автокефалії саме у такий спосіб, як пропонує Вселенський Патріархат.

Константинополь послідовно не визнає законною московську церковну владу над Україною.

P.S. Щодо питання титулу Предстоятеля визнаної автокефальної УПЦ, то мої джерела підтверджують, що заперечень проти статусу саме як Патріарха - немає.

За матеріалами facebook сторінки архієп. Євстратія (Зорі)

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини