Звернення архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента
17 травня 2019
Опублікував Прес-центр Київської Патріархії
1504182751 6718 arhiepiskop simferopolskiy i kryimskiy upts kp kliment

 Дорогі браття і сестри!

У ці дні із тривогою спостерігаємо за розгортанням антиукраїнської істерії навколо Української Православної Церкви і Патріарха Філарета зокрема. З відстані громадян України, які перебувають в надзвичайно складних умовах відірваності від батьківщини, висловлюю сум від того, що українська національна спільнота під впливом виборчого ажіотажу втрачає пильність і критичність мислення в оцінці загроз і викликів, які стоять на порозі нашого українського дому.

Наприкінці минулого року, коли українська державна влада своїми активними діями просувала процес надання України Томосу про незалежність православної церкви, спираючись, передовсім, на єпископат і вірних Української Православної Церкви Київського Патріархату, нею ж було закладено зерно сьогоднішньої внутрішньої церковної суперечки. Корінь цієї проблеми полягає у тому, що вища державна влада України переоцінила глибину своєї участі у процесі надання Томосу і перейшла допустимі межі, значною мірою втрутившись у внутрішнє церковне життя. Також, достеменно знаємо, що Президентом України надавалися гарантії і обіцянки, про які розповів у своїх заявах Святійший Патріарх Філарет, фактично визнавалась згода держави на поступове утвердження ПЦУ як Патріархату із збереженням участі Патріарха Філарета в реальному управлінні церквою. Саме під ці гарантії значна кількість ієрархів, а не виключно Патріарх Філарет, пішли на об’єднання і формування ПЦУ, погоджуючись на нинішній митрополичий статус. Ми прагнули і прагнемо розбудовувати справжню незалежну церкву. Ми ніколи не погоджувалися і не погодимось на статус церковного об'єднання України, обмеженого в правах. Саме процес подальшої розбудови і зміцнення ПЦУ став підґрунтям переходу до її складу парафій Московського Патріархату в Україні. Тепер на тлі розуміння того, що більшість гарантій відкинуто, а держава самоусунулась від виконання ухвалених Законів, що мали на меті впорядкувати і перереєструвати в Україні релігійні організації з іноземними центрами підпорядкування, передовсім РПЦ, таке приєднання громад до ПЦУ призупинилося. І це, безумовно, вигідно Росії. Так, ми, прихожани і священнослужителі Православної Церкви України в Криму, отримали запевнення від Президента України про повну підтримку і захист з боку держави, але після собору і створення ПЦУ нас фактично кинули на поталу Росії. Можу впевнено сказати, Росія мститься нам за участь в формування ПЦУ і 18 травня вона остаточно ліквідує парафії Української церкви в Криму. За півроку після подій листопада-грудня 2018 року жодного разу, жодний чиновник або депутат у Києві не поцікавився тим, що з нами відбувається. Наші звернення ігноруються. Ми стали заручниками. Чи такого розвитку нашої церкви ми бажали? Чи маємо ми мовчати, вдаючи, що все гаразд?

Ні і ні!

Розуміючи всі аспекти ситуації, що динамічно розвивається, як єдиний правлячий архієрей, який все ще здійснює архіпастирське служіння на втрачених українських землях, від імені громад православних віруючих Криму, закликаю:

1. Негайно провести спільну зустріч Його Святості Патріарха Філарета і Його Блаженства Митрополита Єпіфанія для подолання всіх розбіжностей у поглядах на розвиток нашої Церкви на основі братської любові та інтересів України, використовуючи напрацювання, що мали місце до об’єднавчого собору 15 грудня 2018 року;

2. Президента України, народних депутатів, членів уряду, чиновників різних рівнів припинити втручання у внутрішнє церковне життя і роздмухування мови ворожнечі в засобах масової інформації і соціальних мережах;

3. Відкласти ухвалення офіційних церковних рішень до гармонізації ситуації і подолання конфліктної ситуації, яку інспірують ззовні;

Звертаюся до братів у Христі! Дорогі владики, ми разом пройшли непростий шлях становлення Української Православної Церкви Київського Патріархату! Не дайте знищити ці труди і надію! Захистить українське православ’я, не “розпинайте” один одного і нашого Патріарха! Прошу Вас подивитись на реальні обставини теперішньої внутрішньої кризи в нашій церкві, і не піддаватися зовнішньому інформаційному і організаційному впливу, прихованому впливу складно переплетених корпоративних інтересів політично-релігійних сил, як в України, так і за її меж. Не забуваймо, що перед всіма глобальними процесами, в які так легко безоглядно зануритись, стоїть наша паства - православний народ України, який ми мусимо вести до Бога смиренно і з любов'ю, власним прикладом демонструючи єдність і шану один одного. Назавжди спільним дороговказом, який так ясно освітлює наш шлях, є Свята заповідь Христова возлюбіть один одного.

Окремо звертаюся до засобів масової інформації, блогерів і експертів з проханням утриматися від нав’язування суспільній думці ворожих образів і кліше, притаманних невільним суспільствам. Продемонструйте виваженість і професіоналізм у висвітленні життя церкви.

І наостанок маю заявити, що у випадку ліквідації Української Православної Церкви в Криму і продовження процесі її прихованого знищення в України буду вимушений разом із духовенством Кримської єпархії просити притулку в інших країнах світу, оскільки, саме злочинна бездіяльність органів державної влади України протягом останніх 5 років по відношенню до кримських проблем, зокрема церковних, нехтування даними гарантіями по захисту прав українських громадян в Криму і підтримки з боку держави, призводять до таких непоправних наслідків. Я уповаю на милість Господа, що він дарує нам прозріння і мудрість не стати руйнівниками такими трудами і жертвами збудованої Української Православної Церкви і щиро молюсь за це.

17 травня 2019 року

Архієпископ Сімферопольський і Кримський КЛИМЕНТ

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини