24 липня – день пам’яті святої рівноапостольної княгині Ольги

«Величаємо тебе, свята рівноапостольна княгине Ольго, як зорю ранню, що із землі нашої засяяла, і світло віри православної народу своєму провістила». Такими словами віруючі українці прославляють свою святу княгиню Ольгу, провісницю християнської ери на теренах Руси-України, пам’ять якої відзначається Церквою 24 липня.

Її життя було сповнене великих подій та звершень. Початок правління княгині пов’язаний із її одруженням з київським князем Ігорем. Це сталося у 903 році. Від шлюбу з київським князем народився син Святослав, котрий був батьком святого рівноапостольного князя Володимира.

У 948 році князя Ігоря вбили древляни внаслідок конфлікту під час збирання данини. Тоді, оскільки син Святослав був дуже малим, Ольга стає повноправною правителькою Київської Руси.

Княгиня Ольга увійшла в історію як великий творець державного життя і культури Київської Руси. У 954 році княгиня Ольга з метою релігійного паломництва і дипломатичної місії вирушила до Царгороду.

Перебуваючи в Константинополі, свята княгиня мала можливість ознайомитися з величчю та красою православного богослужіння. У 955 р. Ольга прийняла хрещення, взявши собі християнське ім’я Єлена, на честь рівноапостольної Єлени, матері святого царя Костянтина Великого. Таїнство хрещення над нею звершив Патріарх Константинопольський Феофілакт, хрещеним батьком київської княгині став сам візантійський імператор Костянтин Багрянородний.

Прийнявши християнство, Ольга всіма засобами підтримувала своїх братів по вірі і трудилася на місіонерській ниві, знищуючи язичницьких ідолів, будуючи храми і проповідуючи ідеали Євангелія, які багатьом русичам западали в душу. Свого сина Святослава вона теж прагнула навернути до Христа, але, лояльний до християнства, він боявся робити цей крок, оскільки вважав, що його одноплемінники-язичники не зрозуміють його і будуть сміятися над ним. Вояка-Святослав, який проводив в походах більшу частину свого життя, до самої своєї трагічної загибелі в 972 році так і не став християнином.

Після повернення з Візантії Ольга утверджувала істинну віру в Київській Руси. Вона збудувала в Києві церкву в ім’я святителя Миколая, у Вітебську (тепер Білорусія) церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці, започаткувала встановлення придорожних хрестів, які так і називаються Ольжиними. Упокоїлась свята княгиня Ольга у 969 році 11 липня (ст. стиль) 24 липня за новим, заповівши поховати її за християнським обрядом. Її нетлінні мощі спочивали в Десятинній церкві в Києві.

Рівноапостольна княгиня Ольга була канонізована Православною Церквою в 1547 році.

Свята рівноапостольна велика княгине Ольго, моли Бога за нас!

 

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарше богослужіння у неділю 6-ту після П’ятидесятниці та день пам'яті рівноапостольної княгині Ольги

24.07.2022
24 липня 2022 року, у неділю шосту після П’ятидесятниці та в день пам’яті святої рівноапостольної Ольги, великої княгині Київської, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному патріаршому соборі м. Києва. Поділитися дописом: