Аскольд Лозинський: Патріарх Філарет є історичною і заслуженою постаттю у будівництві Української Церкви та Держави

«У кінцевому аналізі Патріарх Філарет чи з ними годитися чи ні є історичною і заслуженою постаттю у будівництві Української Церкви та держави. Філарет, як предстоятель московської церкви поставив Москву у дуже невигідне положення. Він вибрав рішучо Українську Церкву над Москвою і тим самим був подвижником Української Православної Церкви в Україні після проголошення незалежності. Йому передували Патріарх Мстислав і Патріарх Володимир, але мотором усіх процесів був Філарет. До речі, він був мотором Томoсу, який оформив Православну Церкву України, i якого він пізніше зрікся. І також погодився на нового першоієрарха цієї Церкви відкладаючи на бік свої амбіції», – йдеться у статті багаторічного президента Світового конгресу українців, відомого громадського діяча з діаспори, американського правника Аскольда Лозинського. (http://ukrpohliad.org/blogs/ostanni-dni-u-kyyevi.html)

Пан Лозинський поділився своїми враженнями від перебування у Києві та зустрічі зі Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, яка відбулася 31 серпня: «У товаристві своїх друзів Голови Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайла Ратушного та Голови Національної Спілки Кінематографістів України кінорежисера Олеся Янчука ми зайшли по замовленню до резиденції Святішого Патріарха Філарета. На думці кожного було: чому його не було на урочистостях з нагоди 30 років Незалежності. Адже чи він здоровий? Сам Патріарх пояснив, що його не запрошували. Зі знімків по Інтернеті ми побачили, що навіть представник Московської «церкви» був присутнім».

«Ми розмовляли багато і на різні теми. Можна годитися або ні з позицією самого Патріарха Філарета. Тут питання основне: чи краще мати Митрополію залежної Церкви, яку визнають усі і яка, тому ясно, стоїть канонічно над Московською Церквою, чи краще бути зовсім Незалежною Церквою, але визнаною тільки своїми. Хоча її поборник, Москва, також не визнана нормальним способом, а так як усе з москалями під тиском. Одначе при цьому аналізі слід підкреслити, що згідно з Томoсом українські православні церкви у діаспорі не можуть належати до церкви в Україні, а тільки безпосередньо до Вселенського Патріарха, ну і хіба туди платити данину. Це напевне заважає єднанню українців православних хоч такого єднання і досі не було», – розмірковує Аскольд Лозинський.

Він обурений тим, що нинішня влада не запросила видатного церковного лідера України, незламного борця з її духовним поневоленням, Патріарха Філарета на урочистості з нагоди 30-річчя Незалежності. «В додатку треба хіба усім признати, що коли Україна демократична держава, то її влада не сміє вирішувати, яку церкву протегувати, а яку не запрошувати на відзначення її урочистостей. Влада має завдання запросити усіх. Ганьба Президенту та його людям. При цьому не повинно бути політичних інтриг», – написав видатний представник української діаспори Аскольд Лозинський.

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет зустрівся із представниками педагогічного університету ім. М. Драгоманова

10.09.2021
10 вересня 2021 року Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет провів зустріч із заступником голови Наглядової ради, почесним професором у галузі зв′язків із громадськістю Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Морітц Гунцінгер (Німеччина), проректором із навчально-методичної роботи гуманітарних факультетів, професором Вєтровим Ігорем Георгійовичем та деканом соціально-економічного факультету, професором Євтухом […]