“Коли ми каємось у своїх гріхах і Господь прощає нам гріхи – ми святі” – Патріарх Філарет

Проповідь Святійшого Патріарха Філарета в неділю всіх святих

В ім’я Отця, Сина і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри!

Сьогодні Православна Церква святкує пам’ять всіх святих. Хто ці всі святі? Звичайно, що до святих відносяться, насамперед, пророки, апостоли, мученики, святителі, преподобні, праведні. Так ми думаємо. А в дійсності святими є всі, хто увійде в Царство Небесне, Царство Боже. Ось хто увійде в Царство Небесне, той і є святий. Тому що в Царстві Божому не святого не може бути, в Царстві Небесному всі святі.

Нам треба турбуватися про те, щоб увійти в Царство Небесне. А що для цього треба зробити? Ось візьміть для прикладу розбійника. Що він зробив доброго протягом свого життя? Нічого. А увійшов в Царство Небесне першим. Бо Христос сказав йому: «Сьогодні будеш зі мною в раю». Не апостоли увійшли першими, а увійшов першим в Царство Небесне розбійник. Чому? А тому, що Бог своєю благодаттю очистив його гріхи. І кожний, кого Господь очищає від гріхів, той і є святим.

І ми, дорогі браття і сестри, теж святі буваємо коли каємось у своїх гріхах. Звертаєте ви увагу на виголос під час Божественної літургії: «Святе є Святим». Святе – це що? Тіло і Кров. А Святим? А Святим це нам, якщо ми покаялися у своїх гріхах тоді ми святі. І тому, з одного боку, тяжко увійти в Царство Небесне, а з другого боку легко. Визнай себе грішним, як визнав себе розбійник, і ти святий. А святий тому, що ти увійдеш в Царство Небесне, бо в Царстві Небесному не святого нема, там всі святі.

Зверніть увагу, що християни I століття називалися святими. Що це перебільшення? Не перебільшення! Вони дійсно були святими, тому що в тих умовах сповідували віру в Господа нашого Ісуса Христа. Коли весь світ виступав проти Розіп’ятого, називали Його Галилеєнином, а християни вірили, що це є Син Божий – Творець неба і землі. То скажіть, ці люди, які в таких умовах сповідували віру в Господа Ісуса Христа, не святі? Святі! І доказом того, що вони є святі, вони звершували чудеса. І мученики звершували чудеса і апостоли, і преподобні отці, і святителі. Якою силою вони звершували чудеса? Своєю? Ні! Своєю, людською силою не можна звершити надприродні чудеса. А якщо звершується чудо значить там діє Святий Дух. А Святий Дух знаходиться не в грішній людині, а в святій. Тому і християни перших віків і були святими, тому що в них перебував Святий Дух.

А в нас, сучасних християнах, перебуває Святий Дух чи ні? Є зараз святі? Є! Чому є? Ви чуєте виголос за Божественною літургією: «Святе є Святим». І приходите до Святої Чащі і причащаєтеся. Причащаєтеся як грішники чи як святі? Як святі. Тому Церква вимагає, раніше ніж підійти до Святого Причастя треба покаятися у своїх гріхах, сповідать свої гріхи. Так само як розбійник. Розбійник святий чи ні? Святий! А коли він став святим? Тоді, коли покаявся. Так і ми, коли ми каємось у своїх гріхах і Господь прощає нам гріхи – ми святі. І тому Причастя: «Святе є Святим». А коли ми грішимо, благодать Святого Духа відступає від нас і ми стаємо поза Святою Церквою. Не поза Церквою, а поза Святою Церквою. Тому що Церква створена Господом Ісусом Христом для того, щоб грішника зробити святим. Де грішник може очиститися від гріхів? В театрі? Чи в якійсь державній установі? Не може. А тільки в Церкві, бо тут діє Божественна благодать, яка очищає і грішника робить святим.

В Церкві був розкол, який називався Новаціанський розкол, тому що початківцям цього собору був Новацій. І в чому цей розкол полягав? Полягав в тому, що Новацій не приймав у Церкву тих християн, які відріклися від Христа під час гонінь. Він вважав, що такі люди недостойні бути в Церкві раз вони зріклися від Христа. А Церква розсудила інакше. Вона сказала, що Церква і для того і існує, щоб грішника робити святим. А якщо Вона буде відкидати грішників, то хто ж тоді буде очищати грішників і робити їх святими. Тому в Святій Церкві є і святі і є грішні. Коли грішимо ми грішні, але знаходимось у Церкві Святій, але можемо стати святими якщо покаємось.

Тому, дорогі браття і сестри, треба пам’ятати, що святі – це християни, які вірять в Господа Ісуса Христа, каються в своїх гріхах і отримують від Святого Духа очищення гріхів, і таким чином стають святими. Нехай Господь, Своєю Божественною благодаттю очищає нас від усяких гріхів і приведе у вічне Блаженне Царство.

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарше богослужіння у неділю всіх святих

27.06.2021
27 червня 2021 року – неділя всіх святих. Сьогодні Церква згадує всіх святих, які від віку угодили Богові по всій землі. Згадуючи всіх святих, що прославили Бога праведним життям та блаженною кончиною, Свята Церква наводить нам великий сонм святих отців і праотців, пророків і мучеників, преподобних і сповідників. Поділитися дописом: