Київський Патріархат підтримує ухвалення законопроекту № 4128 щодо права громади на зімну своєї юрисдикції
20 жовтня 2016
Опублікував Михаїл Омельян
01
Заява Прес-центру Київської Патріархії.

Заява Прес-центру Київської Патріархії

Протягом останнього місяця з особливою силою розгорілися дискусії навколо законопроекту №4128, поданого групою народних депутатів України (В. Єленський, П. Кишкар, С. Тарута, А. Лозовий, А. Герасимов та І. Подоляк), яким пропонується внести зміни до Закону «Про свободу совісті та релігійні організації». Проектом передбачено законодавчо упорядкувати питання зміни релігійними громадами підлеглості.

Чинна редакція Закону, стаття 8, передбачає право кожної релігійної громади на підлеглість будь-яким діючим в Україні та поза її межами релігійним центрам і вільну зміну цієї підлеглості. Однак на практиці релігійні громади, які бажають реалізувати право на зміну підлеглості, стикаються з низкою труднощів.

Ці труднощі штучно створюються релігійним центром, до якого раніше належала громада і з-під влади якого вона хоче вийти. Священнослужителі та інші особи, які не належать до громади (з інших населених пунктів, з інших районів та навіть областей) втручаються у волевиявлення громади, розпалюють та посилюють конфлікт.

Доходить до абсурду, коли значно більше половини членів громади (часто дві третини, три чверті й більше) бажають, щоби громада змінила підпорядкування, а істотна меншість, посилаючись на відсутність законодавчо визначеної процедури, блокує це рішення. Така меншість пропонує більшості створити нову релігійну громаду, а їй, меншості, залишити храм та все майно.

Найчастіше такі проблеми виникають у зв’язку з бажанням громад, підлеглих Московському Патріархату, перейти до Київського Патріархату. У переважній більшості випадків такий перехід блокується з боку структур Московського Патріархату, в тому числі з використанням силового, інформаційного та юридичного тиску на громаду.

Все це супроводжується твердженнями про «захоплення храмів», які набито здійснює Київський Патріархат. Ми категорично відкидаємо такі твердження, як неправду і пропагандистські штампи, призначені перешкоджати громадам вільно реалізовувати законне право на зміну підлеглості. Насправді у кожному випадку, коли виникає подібний конфлікт, йдеться не про протистояння структур Київського і Московського Патріархатів. Йдеться про конфлікт та розділення в громадах самого Московського Патріархату, коли одна, більша частина хоче виходу громади з підпорядкування МП, а інша, менша частина хоче залишитися у цій підлеглості.

Слід підкреслити, що згідно до законодавства Церква в цілому не має права юридичної особи, але це право має кожна конкретна релігійна громада. І як юридична особа, вона володіє та розпоряджається належним їй майном. Тому з точки зору закону немає «храмів Московського Патріархату» і «храмів Київського Патріархату» – є храми, які належать громадам певної конфесії. Громадам, а не конфесії! У світлі цього факту стає зрозумілою безглуздість тверджень про «захоплення», адже члени громади, які представляють її переважну більшість, не можуть «захопити» свій власний храм.

Всі соціологічні інституції, які регулярно проводять в Україні опитування на тему ставлення до релігії, відзначають, що з 2010 року спостерігається стала тенденція: з року в рік кількість прихильників Київського Патріархату зростає, а кількість прихильників Московського патріархату знижується. З огляду на позицію МП щодо російської агресії все більше громадян України, які раніше належали до цієї Церкви, роблять вибір на користь Київського Патріархату. І у населених пунктах, де є громади обох конфесій, свій вибір вони найчастіше реалізують шляхом особистого переходу – перестають ходити до храмів, належних громадам МП, а йдуть до храмів, які належать громадам Київського Патріархату. Конфліктні ситуації виникають там, де в населеному пункті, зазвичай невеликому селі, – є лише один храм і переважна більшість громади бажає належати вже не до Московського, а до Київського Патріархату.

На жаль, всі спроби Київського Патріархату знайти порозуміння шляхом як безпосереднього діалогу з керівництвом Церкви Московського Патріархату, так і діалогу за посередництва державних і міжнародних інституцій – зазнали невдачі. Причиною є вперте небажання керівництва Церкви МП вести предметний діалог на тему взаємно прийнятного способу реалізації громадами визначеного законом права на зміну своєї підлеглості. В таких умовах єдиним способом залишається законодавче врегулювання цього питання.

На думку Київської Патріархії законопроект №4128 в цілому пропонує якісний і збалансований механізм реалізації згаданого права. Норми про обов’язкову участь членів громади у її релігійному житті, фіксацію паспортних даних учасників загальних зборів громади, на яких розглядається питання приналежності громади, визначення компетентним статутним органом управління громади правомочності її загальних зборів – всі ці механізми, разом із механізмом державної реєстрації створюють перешкоди спробам «рейдерського» захоплення влади у громадах або незаконному втручанню в її справи сторонніх осіб. Ті, хто заявляють, що законопроект № 4128 «узаконює церковне рейдерство» – або свідомо спотворюють факти (як це роблять представники Московського Патріархату), або недостатньо ознайомлені із самим законопроектом.

Враховуючи все вище зазначене, Київський Патріархат підтримує ухвалення законопроекту № 4128 щодо права громади на зміну своєї юрисдикції та закликає народних депутатів України проголосувати за нього. Зміна громадами своєї підлеглості – об’єктивний процес, заснований на зміні громадянами свого ставлення до двох основних Православних Церков, що діють в Україні. Тому навіть якщо зміни до закону, які впорядковують юридичну сторону питання, не будуть ухвалені – цим сам процес не зможе бути зупинений. Але тоді відповідальність за конфлікти, які виникли і виникатимуть з цього приводу, ляже в тому числі і на законодавців.

Вважаємо, що пропоноване опонентами просте ігнорування проблеми та залишення «все як є» – позиція безвідповідальна і неприпустима. Київська Патріархія готова брати участь у конструктивній дискусії щодо законопроекту № 4128 та роботі над можливим поліпшенням запропонованих народними депутатами норм – як це робилося і протягом попереднього часу. Сподіваємося, що спільними конструктивними зусиллями зацікавлених сторін питання законодавчого визначення процесу зміни релігійними громадами своєї приналежності буде розв’язане якісно та з користю для українського суспільства.

Прес-центр Київської Патріархії

Текст редакції законопроекту, схвалений Комітетом з питань культури і духовності ВР України

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини