Президенту подарували підробку?
01 березня 2010
Опублікував Михаїл Омельян
Persten platar
Експерти кажуть, що подарований Віктору Януковичу «Платаром» перстень – новоділ. При чому – неякісний. Цим подарунком «намісник Десятинного монастиря» УПЦ МП архімандрит Гедеон поставив у незручне становище і свого Предстоятеля, і нового Президента.

Багато шуму серед журналістів викликало вручення Віктору Януковичу в Києво-Печерській Лаврі після молебню «персня – печатки імператора Візантії Костянтина ІХ Мономаха». Ще б пак – раритети такого значення не часто дарують публічно. Адже за письмовим твердженням власника персня Миколая Платонова, викладеним у доданому до раритету сертифікаті, дарунок В. Януковичу колись належав сину Ярослава Мудрого Всеволоду, а від останнього перейшов у спадок його сину князю Володимиру Мономаху.

Сертефікат до подарунка – в центрі можна бачити фотографію «раритетного» персня.

Отже, на перший погляд перстень, подарований Віктору Януковичу перед самою інавгурацією – безцінна річ. Древня історія, славні імена власників – все це не абияк збільшує вагу подарунка. Але, на відміну від журналістів та пересічних громадян, фахівці та колекціонери відразу поставилися до оригінальності печатки з сумнівом.

«Речі з такою історією не можуть залишатися невідомими – хоча б у колі спеціалістів. А про такий перстень я почув вперше з новин про інавгурацію» - так, на умовах анонімності, прокоментував автору цих рядків новину про подарунок один з серйозних столичних колекціонерів. «Мені треба подивитися, про який предмет йдеться. Але в минулому вже виявлялося, що речі з колекції «Платар» не відповідали заявленим параметрам».

Інші експерти говорять більш відверто. «Почнемо з того, що візантійські персні ХІ століття виглядають трохи інакше. Подібний виріб, якби він був справжнім, відносилося б соріш до VII століття. ...Залишу малоцікаві вузькопрофесійні подробиці. Скажу лише про дві особливості, очевидні навіть для неспеціалістів. По-перше, перстень-печатка завжди робився з дзеркальним зображенням. Тобто, в монограмі «К М» (Костянтин Мономах) букви повинні бути розташовані в зворотному порядку, а буква «К» ще і розвернена у зворотний бік. Тоді при відтисненні – а для цього, власне, такі персні й виготовляли – виходило б нормальне зображення. По-друге, персні такого роду мають не опукле, а заглиблене зображення – знову-таки, виходячи з їх функціонального призначення» - говорить археолог Максим Левада, слова якого наводить газета «Лівий берег». Та ж газета розповідає, що у середовищі колекціонерів «гуляє» кілька подібних «візантійських перснів», виготовлених, ймовірно, якимось ювеліром кілька років тому.

Таким чином з перснем все більш-менш зрозуміло. А хто ж і для чого його дарував? «Митрополит Володимир» - скажете Ви. І будете неправі. Бо до персня додано сертифікат, в якому ясно сказано, що Віктору Федоровичу «раритет» дарують згадуваний Миколай Платонов і «духівник музею» архімандрит Гедеон – «з благословення» митрополита Володимира. Очевидно, що і сам митрополит був неправильно поінформований про справжню цінність персня, адже він не є спеціалістом з археології чи колекціонування. Тому вся відповідальність лягає на справжніх дарувальників.

М. Платонов у церковних колах не дуже відомий. А от архімандрит Московського Патріархату Гедеон – навпаки. Цей громадянин США (як не дивно!) у 2005 р. нахрапом захопив собі ділянку поруч з фундаментами Десятинного храму. І ось уже п’ять років він «відроджує» Десятинну, паралельно, як можемо бачити, займаючись «духовним окормленням» колекціонерів.

Цілком ймовірно, що пан Платонов сам був введений в оману щодо справжньої цінності «персня Мономаха». Але одна справа – бути власником такої речі, а інша – дарувати її. При чому в таких обставинах, та ще й через Предстоятеля УПЦ МП.

І якщо пан Платонов відповідальний перед самим собою, то архімандрит Гедеон виявився у зовсім дивному положенні. Він рекомендував митрополиту Володимиру сумнівний «раритет», та ще й не просто для церковного музею, а для того, щоб вручити цей «раритет» обраному Президенту України! Чим, очевидно, зганьбив і митрополита, і нового власника персня. У таких випадках кажуть: «Хотіли як краще, вийшло – як завжди».

Сергій ОСТАПЕНКО, за публікацією газети «Левый берег»

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини