Проповідь Патріарха Філарета в день Вознесіння Господнього

10 червня 2021 року за Божественною літургією Святійший Патріарх Філарет виголосив проповідь у день свята Вознесіння Господньогоу Володимирському кафедральному патріаршому соборі.

Дорогі браття і сестри!

Протягом сорока днів після Воскресіння з мертвих Господь Ісус Христос знаходився на землі. В якому тілі Він знаходився на землі. У тому тілі, яке Він сприйняв? Чи тіло Христове було іншим? Як ми знаємо із Євангелія, Ісус Христос народився не від похоті плотської, а народився від Святого Духа і Пречистої Діви Марії. Що це означає? Це означає, що Він народився безгрішний. Не мав гріха з самого Свого народження. А якщо Він не мав гріха, то чому Він страждав і помер? Адже страждання і смерть є наслідком гріха, а Христос безгрішний, але страждав і помер. Чому? Тому що добровільно взяв на Себе наші гріхи. А в чому виражалась ця добровільність взяття гріхів? У тому, що Він добровільно узяв на себе страждання людські.

Страждав Христос протягом Свого життя? Страждав. Від самого Свого народження – Ірод хотів Його вбити і довелось Йому тікати. Кому?! Творцю тікати від царя Ірода. Коли він робив добро, а йому казали, що «це ти силою князя бісівського виганяєш бісів і зцілюєш» і все це терпів Ісус Христос. А коли Воскрес із мертвих, яким стало тіло? Тим, яким воно було до страждань і до смерті і Воскресіння, чи ні? Тіло Христове після Воскресіння було іншим. Яким? Безгрішним, яке вже не здатне було ні страждати, ні померти. Ось у цьому тілі – оновленому тілі, Господь Ісус Христос і являвся апостолам. І не тільки апостолам. Як ви знаєте із Святого Письма, що Він явився більше ніж п’ятистам браттям. Тобто Воскреслим Господа Ісуса Христа бачили не тільки апостоли, а й інші віруючі.

Для чого являвся Ісус Христос? Являвся для того, щоб довести, що Він дійсно воскрес із мертвих. І приводив докази свого Воскресіння. Тому що спочатку апостоли думали, що бачать духа. А Христос показав їм руки, і ноги, і ребра свої, а особливо апостолу Фомі, який сказав: «не повірю, поки сам не побачу». А коли побачив, то тоді вигукнув: «Господь мій і Бог!» Багато інших прикладів із життя Господа Ісуса Христа записані у Євангелії і свідчать про те, що Ісус Христос дійсно помер і дійсно Воскрес, але Воскрес уже в іншому тілі. Тіло, яке уже не підлягає ні стражданню, ні смерті, і не потребує ні їжі і не втомлюється, проходить через закриті двері і переміщається миттєво з одного місця в інше. Ось в такому тілі Господь Ісус Христос являвся ученикам і іншим віруючим протягом сорока днів.

А тепер де знаходиться це тіло? На Небесах! Який доказ, що на Небесах? А доказ той, що коли сороковий день на горі зібрав Господь Своїх учеників, то Вознісся у славі на Небо. Бачили апостоли, тобто люди бачили, що Ісус Христос Вознісся на Небо. І це свідчить про те, що якщо Христос в тілі знаходиться на Небесах, то і ми теж будемо там в тілі, але після загального Воскресіння. І в це треба вірити! Не бачимо, а вірити треба.

Заради цього Христос і прийшов спасти людину від гріха і від смерті. Гріхи прощає, а смерть знищив. А тому, ми і будемо там, де немає смерті, тобто у Царстві Небесному. А для того, щоб там бути, треба очиститись від гріха. Тому що у Царстві Небесному, Царстві правди, Царстві любові і миру не може бути гріха. І той, хто грішить, той не може знаходитися у Царстві Небесному, бо там немає грішників. А як же буде з нами, ми ж не усі відчуваємо, що ми грішники. Є надія, що ми теж там будемо у Царстві Небесному? Є, і велика надія. А у чому? У покаянні. Людина хоч і грішить, але якщо кається у своєму гріху – Господь прощає. Яким був розбійник? Тяжкий грішник, але сказав: «Пом’яни мене, Господи, у Своєму Царстві». І Господь відповів: «Сьогодні ж будеш зі Мною у Раю». А це ж розбійник, який нічого доброго не зробив, а тільки грішив, убивав, крав та інші беззаконня вчиняв, а Господь каже: «сьогодні будеш зі Мною в Раю». Яким чином це відбувається? Бог Своєю Божественною благодаттю очищає, перероджує людину, вона стає зовсім іншою. Ми ж можемо багато привести прикладів із того, як грішники, невіруючі, безбожники, гонителі Церкви потім стали ревними захисниками і віруючими. Яким це чином стало? Дією Благодаті Святого Духа.

Тому Благодать Святого Духа по великій милості Божій і Його любові до людини творить чудеса. Чудеса у буквальному розумінні: грішник стає святим. Хіба це не чудо? Це не менше чудо, коли перетворити воду у вино. Називаємо ми чудом перетворення води у вино? Називаємо чудом. А перетворення грішника у святого, це що менше чудо ніж перетворення води у вино? Не менше. Тому треба розмірковувати над всім, що відбувається в духовному житті цих людей. Знати треба для чого ми живемо – для вічного блаженного життя. І знаємо, як потрапити в це блаженне життя. А чого не вистачає? А не вистачає волі нашої благої, ми не виявляємо такого стремління, щоб потрапити у Царство Небесне, і усю свою волю, усі свої зусилля направляємо на що? На земні блага. На все, що приносить нам задоволення, у земному житті ми і трудимось і страждаємо, щоб отримати блага тут, на землі. А ось, щоб отримати блага вічні, такого старання мало в кого є.

Про земне усі дбають, а про вічне – не усі. А треба насамперед думати про вічне. І земне потрібне, бо ми живемо і носимо тіло, яке потребує і хліб, і води, і житло та інше, це необхідне для життя. Але в той же час, треба не забувати, що усе це рано чи пізно закінчиться, а вічне буде там.

Тому, нехай Господь наш Ісус Христос, Який хоч і Вознісся на Небо, але сказав: «Я з вами до кінця віку». З нами Він чи не з нами? З нами! Бо якби Його не було з нами, ми б не мали віри. А так, як ми маємо віру, то це і означає, що Господь з нами, що Він посилає нам Божественну благодать, яка цю віру в нас укріплює, зміцнює і веде по правильному шляху. Тому, будемо дякувати Господу нашому Ісусу Христу за те, що Він, хоч і Вознісся на Небеса, але залишається з нами на землі і веде нас у вічне блаженне життя. Йому слава на віки віків.

Пресслужба Київської патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет відвідав урочистий прийом із нагоди 230-ї річниці ухвалення Конституції 3 Травня

10.06.2021
10 червня 2021 року Святійший Патріарх Філарет на запрошення Посла Республіки Польща в Україні Бартоша Ціховського та Посла Литовської Республіки в Україні Вальдемараса Сарапінаса відвідав урочистий прийом із нагоди 230-ї річниці ухвалення Конституції 3 Травня, який відбувся в митрополичих садах Собору Софії Київської. Поділитися дописом: