Розпочався Петрів піст

Петрів піст починається через тиждень після свята П’ятидесятниці, у понеділок після Неділі Всіх Святих – цього року 20 червня. Триває він до дня пам’яті первоверховних апостолів Петра і Павла (12 липня). Таким чином тривалість посту в різні роки – різна, адже початок посту залежить від дати святкування Пасхи (від якої відраховується Неділя Всіх Святих), а завершення посту припадає на один і той самий день.

Про цей піст згадується ще в Апостольських постановах: «Після П’ятидесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постіться». Початково Петрівський піст був встановлений для тих, хто з якихось причин не міг постити перед Великоднем. Для них піст розпочинався відразу після завершення циклу великодніх святкувань, тобто через тиждень після дня Святої Тройці. Саме про такий піст пише у своїх творіннях єпископ Іполит Римський (ІІІ ст.). Але з плином часу, вже у IV столітті, цього посту стали дотримуватися всі християни і він почав асоціюватися з подвигами святих первоверховних апостолів Петра і Павла. «Після тривалого свята П’ятидесятниці піст особливо необхідний, щоб подвигом його очистити думки і зробитися гідними дарів Святого Духа», – пише святий Лев Великий.

Остаточно Петрів піст затвердився після того, як у Константинополі і Римі були побудовані храми в ім’я первоверховних апостолів Петра і Павла, які посідають особливе місце серед інших учеників Христа. Освячення константинопольського храму відбулося в день пам’яті апостолів 29 червня (за новим стилем – 12 липня) – відтоді цей день став особливо урочистим і на Сході, і на Заході, а в Православній Церкві утвердилося приготування благочестивих християн до цього свята постом і молитвою.

Церква нагадує, що обмеження в їжі без дотримання Божих заповідей не є постом у повній мірі: «Молитва безсила, якщо не заснована на пості, і піст марний, якщо він не твориться з молитвою» (святитель Iгнатій Брянчанінов).

За словами святителя Іоана Золотоустого, «піст з вірою багато додає міцності, тому що навчає великому любомудрію, людину робить Ангелом, та й ще зміцнює проти сил безтілесних… Той, хто молиться, як належить, і при цьому поститься, не багато потребує; а хто не багато потребує, той не буде грошолюбний; а хто не грошолюбний, той любить подавати милостиню. Хто поститься, той стає легким й окриляється, і з бадьорим духом молиться, угашає злі похоті, умилостивлює Бога й смиряє гордовитий дух свій. Тому й апостоли майже завжди постились».

За своїм уставом Петрівський піст менш суворий, ніж піст Великий: під час Петрівського посту від риби належить утримуватися лише у середу та п’ятницю; також не обмежується споживання олії. Впродовж посту православні християни повинні частіше сповідатись і причащатися Святих Христових Таїн.

Пресслужба Київської Патріархії

Поділитися дописом:

Наступна

Звернення Патріарха Філарета до Митрополита Онуфрія

21.06.2022
Звернення Святійшого Патріарха Філарета до Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнійшого Митрополита Онуфрія Поділитися дописом: