Субота Акафіста. Похвала Пресвятої Богородиці

У суботу 5-го тижня Великого посту (цього року це 4 квітня (17 квітня за н.ст.)) православні християни мають звичай з особливою шаною прославляти Пресвяту Богородицю. День цей за церковним календарем отримав назву Похвали Божої Матері, або ж Суботи акафіста.

Засновуючи Царгород (Константинополь), імператор Костянтин Великий присвятив його Діві Марії, яку щиро шанував як покровительку нової столиці. У місті було побудовано чимало храмів на честь Пресвятої Богородиці. Ікона Божої Матері, написана самим євангелістом Лукою, разом з Її поясом та ризою зберігалася у Влахернському храмі столиці.

В ту тривожну ніч 626 року, коли орди загарбників готувалися штурмувати місто і з моря, і з суші, жителі шукали захисту в храмах Божих. На колінах вони благали про спасіння Господа та Заступницю, не припиняючи молитов. В той самий час патріарх Сергій зі святою іконою в руках проходив з молитвами про захист попід стінами міста. А коли у води морські опустили Ризу Пресвятої Богородиці, здійнялася страшна буря і потопила ворожий флот, примусивши вцілілих загарбників до втечі. І в ту ж ніч вперше був прочитаний акафіст як щира подяка за порятунок міста.

Спочатку свято Похвали Пресвятої Богородиці відбувалося тільки в Константинополі, але згодом було внесене до статутів монастирів і до церковних богослужбових книг і поширилося країнами Східної Європи. Так Православна Церква вшановує Царицю Небесну, дякуючи їй за неперервну турботу про людство та кожну окрему людину.

Акафіст читається і в інші дні, але в суботу п’ятої седмиці Великого посту він входить до складу богослужіння і співається на утрені (зазвичай напередодні, в п’ятницю увечері) не весь відразу, але роздільно. Духовенство чотири рази урочисто виходить на середину храму під спів кондаку « Непереможній Воєводі» і співає торжественні не сідальні похвали Цариці Небесній. Таким чином відбувається Похвала Пресвятої Богородиці Невтомної Захисниці роду християнського, без Якої немислимим є повноцінне життя Святої Церкви Православної. « О, Всехвальна Мати, що народила всіх святих, Найсвятіше Слово…від усякої напасті визволи нас», – зі вдячністю взивають вірні до Матері Божої.

Співаючи цей акафіст, ми вшановуємо смирення Богородиці, з яким вона прийняла волю Божу і Свою місію. Ми дивуємося мужності, з якою Діва Марія переносила всі страждання Свого Божественного Сина. Ми дякуємо Їй за неперервну молитву, якою Вона оберігає кожну людину, немов би рідне дитя.

Господь наш Ісус Христос зволив народитися від Духа Святого і Марії Діви. Благословенна і Пречиста Діва – Обраниця Божа. Вона обрана від усього роду людського. Перед Творцем Вона стала представницею людства, в якій зосередилися найвищі його чесноти, що зробили Її єдину спроможною вмістити Невмістимого. Прислужившись великій таємниці Боговтілення Другої Іпостасі Пресвятої Трійці, Пресвята Діва залишається назавжди ліствицею, що звела Бога до нас і нас підводить до Нього. Своїм заступництвом, Своєю материнською любов’ю Вона з’єднує нас з Богом, підводячи від загибелі до спасіння, від землі до небес.

Ось чому, прославляючи ім’я Христове, Церква з роду в рід прославляє і Пречисту Преблагословенну Матір Його. Церква приносить Божій Матері похвалу Архангела Гавриїла, котрий говорить Їй: „Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою, благословенна Ти між жонами”. Вона приносить Богородиці похвалу святої праведної Єлизавети, матері найбільшого із всіх народжених жінками, котра також називає Її Блаженною і Благословенною.

Ми славимо Її, за Її велич і любов до Бога і до людей, за твердість віри, за ангельську чистоту, за покірливість, за повну відданість волі Божій. Похвала Пресвятій Богородиці відкривається глибиною Її смирення – цією головною якістю людини. Господь зглянувся на смирення раби Своєї і ось ублажають Її всі покоління.

Тому, шануючи під час Великого посту свято Божої Матері, будемо молитися до Господа і його Пречистої Матері за прощення наших гріхів, визволення від усякого зла та за мирне життя нашої Батьківщини:

Господи! Благослови Україну та її народ! Даруй мудрість нашій владі, мужність нашому війську. Прийми наш піст та приведи людей Твоїх до щиросердного покаяння! Почуй наші молитви і зітхання та поверни на землю нашу благословенний мир. Онови в серцях наших Твою заповідь любити одне одного, і нехай цією любов’ю переможемо ми будь-яке зло – зовні та в середині нас заступництвом Владичиці нашої Богородиці і всіх святих. Амінь!

Поділитися дописом:

Наступна

Утреня з читанням Акафісту Пресвятій Богородиці

16.04.2021
16 квітня 2021 року, у п’ятницю ввечері, Святійший Патріарх Філарет очолив читання Акафісту Пресвятій Богородиці на Утрені у Володимирському кафедральному соборі. Поділитися дописом: