Великий Покаянний канон преподобного Андрія Критського

Перлиною православного богослужіння є Великий покаянний канон святого преподобного Андрія Критського. Саме читанням цього розчуленого зову душі преподобного Андрія Матір-Церква відкриває нам ворота Святої Чотиридесятниці.

У перші чотири дні Великого Посту цей канон ділиться на частини і читається на великому повечір’ї, а на утрені в четвер п’ятої седмиці Великого Посту читається повністю. Більше ніж 1300 років свята Церква завдяки цьому твору відкриває нам глибину покаяння. Цей канон можна описати як покаянний плач, що розкриває нам всю безодню гріха. Проникливі слова збентежують душу християнина і пробуджують спрагле серце людини від гріховного сну. Преподобний Андрій майстерно зображає нам великі образи – Адама і Єву, рай і гріхопадіння, патріарха Ноя і потоп, Давида, обітованну землю і, особливо, Господа Ісуса Христа Христа і Церкву.

Канон написаний від першої особи, але оплакуючи власні гріхи святий Андрій Критський молитовно зітхає ніби за гріхи всьго людства. Канон розпочинається з особистого волання: «З чого я почну оплакувати окаянні діла мого життя? Який початок покладу я, Христе, нинішньому риданню?». Один за одним повстають перед нами наші гріхи, що глибоко пов’язані зі всією історією людства і трагедією відносин між Богом і людьми.

Історія гріхопадіння, першого відступництва людей від Бога усвідомлюється преподобним Андрієм, як його особиста історія: «Я вчинив злочин первозданного Адама; я знаю, що я відкинутий від Бога і вічного Його Царства і солодкості через мої гріхи… Я втратив божественні дари. Я осквернив одяг моєї плоті, осквернив те, що було, Спасе, за образом і подобою. Я потьмарив душевну красу насолодою пристрастей. Нині я розірвав перший мій одяг, який мені на початку зіткав Сотворитель, і тому я нагий» – взиває преподобний Андрій. Він засуджує свою душу за служіння гріхам і пристрастям, спонукає її прокинутись від гріховного сну, розкриває перед нею, яким є пагубним гріховний стан її, закликає душу відректись від гріха і з’єднатись з чеснотами.

Великим цей канон називається головним чином через свою обширність. Якщо інші канони складаються із 30-ти тропарів, то канон Андрія Критського складається з 250-ти. Також великим канон називається через великий і глибокий, сповнений розчулення і покаяння зміст. Пошкоджений гріхами людей лукавий світ помилково вважає, що він здоровий, хоча потребує невідкладного лікування і дієвого оновлення від темряви гріхів.

Святі отці називають покаяння початком і головною умовою духовного життя. Пройшовши шлях Великого посту і очистивши себе покаянням – «духовною банею» – від гріховної скверни, людина зустрічає Христове Воскресіння разом з Христом, з’єднавшись з Господом для вічного блаженного життя.

Підготував протоієрей Миколай Капітула

 

 

 

Поділитися дописом:

Наступна

Патріарх Філарет звершив ранню з читанням Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського

29.03.2023
29 березня 2023 року, напередодні четверга 5-го тижня Великого посту, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив ранню з читанням Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського у Володимирському патріаршому кафедральному соборі м. Києва. Поділитися дописом: