Ярослав Мудрий як приклад для сьогоднішніх керманичів
15 березня 2010
Опублікував Михаїл Омельян
1267780168 jaroslav
Сьогодні, 5 березня, за церковним православним календарем день пам’яті святого благовірного князя Ярослава Мудрого. Нажаль, у вирі політичних баталій, які ще в нас не вщухають, мало хто згадає цю непересічну і, без сумніву, видатну постать нашої давньої історії.

Сьогодні, 5 березня, за церковним православним календарем день пам’яті святого благовірного князя Ярослава Мудрого. Нажаль, у вирі політичних баталій, які ще в нас не вщухають, мало хто згадає цю непересічну і, без сумніву, видатну постать нашої давньої історії. Занадто багато століть нас віддаляє від києво-руського суспільства ХІ ст. і від таких знакових постатей, як рівноапостольні Ольга і Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Всеволод Ярославич, Володимир Мономах, Данило Галицький та ін.

1267780168_jaroslav
Зображення св. князя Ярослава Мудрого
з колекції портретів

Київської Духовної Академії і Семінарії
УПЦ Київського Патріархату

Більшість із нас ще з шкільної парти знають заслуги перед нашою державністю великого князя Ярослава Мудрого, якого Православна Церква у 2008 р. зарахувала до сонму святих. Його називали «тестем Європи» і він її, цю Європу, підкорив, – а тепер ми кажемо, що ще до неї тільки крокуємо. Тодішні ворохобні племена ляхів, мазовшан, ятвягів, чудь над Балтикою він зробив своїми підданими. Розбудував столицю Руси – Київ до такого рівня, що «мати городів руських» конкурувала з Царгородом. Настановив, без згоди на те Константинопольського Патріарха, митрополитом Київським Іларіона Русича. Став чи не першим законодавцем, написавши свою «Правду». Закон і порядок став панувати по всій Великій Русі. Ціле правниче життя Київської Руси керувалося думками «Руської Правди». Чи не приклад це для теперішніх керманичів?

У одному з моїх блогових записів висловлювалася думка про те, що ідеологія Київської Руси в будівництві нашої сучасної української державності останнім часом мало була затребувана. І це є велика помилка, бо якраз історія Давньої Руси й постаті, які її творили, можуть об’єднати наш роз’єднаний народ.

Ми всі нещодавно були свідками того, як у телепроекті «Великі Українці» переміг Ярослав Мудрий, об’єднавши всіх роз’єднаних, а це означало, що у нашого народу є запит на такі постаті, які можуть слугувати прикладом для зцементування нашої роз’єднаної країни.

Передбачую я і коментарі. Хтось відразу згадає О. Бузину, який у своїй «історії» називає Ярослава Мудрого «покровителем кілерів». Можливо комусь моє писання видасться занадто скучним на тлі незатухаючих політичних баталій. Але ніхто не може заперечити того, що Ярослав Мудрий – приклад гідний для наслідування сучасними владоможцями...

Взяти собі св. кн. Ярослава Мудрого за приклад – це означає надбати, а церковною мовою «стяжати», чесноти провідної верстви тодішнього києво-руського суспільства – шляхетність, мудрість, мужність і благородство.
 
1267784424_yaroslav
 


Святий благовірний княже Ярославе моли Бога за нас! І додай нам мудрості й благородства не осуджувати брата мого. Амінь!

Молитва святого Єфрема Сиріна, яку кілька разів за богослужінням перед Царськими вратами у дні святого і великого посту в храмі виголошує священик з земними поклонами:

«Господи і Владико життя мого. Духа лінивства, безнадійності, владолюбства і марнослів’я не дай мені.
Духа ж чистоти, смиренномудрості, терпіння і любові, даруй мені, рабу Твоєму.
Так, Господи, Царю, даруй мені бачити провини мої
І НЕ ОСУДЖУВАТИ БРАТА МОГО.

Бо Ти Благословен єси на віки віків. Амінь!»


P.S. У ці дні наш літописець рівно 956 років тому записав: «Отож приспів Ярославу кінець життя, і оддав він душу свою Богові місяця лютого у двадцятий [день], в суботу першої неділі посту, в святого Феодора [Тірона] день. Всеволод тоді опрятав тіло отця свойого, положив на сани, і повезли [його] до Києва. Попи по обичаю співали співи, і плакали по ньому всі люди. І, принісши, положили його в раці мармуровій у церкві святої Софії. І плакав по ньому Всеволод і люди всі. Жив же усіх літ Ярослав сімдесят і шість».

Між іншим, у православних церковних календарях УПЦ Київського Патріархату і УПЦ Московського Патріархату пам’ять святого благовірного князя Ярослава Мудрого відзначається в один день – 5 березня

Митрополит ДИМИТРІЙ (Рудюк)

B1 2ea431fc043b86080bdadb15edec723d4942013b7cf40c2dd0574cd45f0dc001
B2 788316bf3690e18b26de7499a256808036321480d764decee21355b38eed5f8d
B3 aca999ee49f750f3b9bf83748547d1da859a37d673b52fe27f80beddaef9ee78

Дякуємо! Тепер ви підписані на наші новини